RX 580 i3 9100F 8 GB RAM oyunlarda kasma sorunu

Ekran Kartın %100 çalışıyor demek ki darboğaz yok. Intelligent standby list isimli programı indirip aktif hale getirerek oyuna girmeyi dene. İşe yaramazsa AMD ayarlarında bulunan Radeon Gecikme önleme ve Geliştirilmiş Senkronizasyon seçeneklerini açık hale getirerek oyuna girmeyi dene.
Ayarlardan denedim. Gta 5 düzeldi gibi sıkıntısız oynuyorum ama şehire girince ve arabayla hız yapınca cpu 100 oluyor yine kasıyor
CPU ve GPU sıcaklık değerlerini paylaşabilir misiniz? (Oyun oynarken ulaştığı sıcaklık değerleri)
Gpu 50 70 arası cpu 60
Ayarlardan denedim. Gta 5 düzeldi gibi sıkıntısız oynuyorum ama şehire girince ve arabayla hız yapınca cpu 100 oluyor yine kasıyor

Gpu 50 70 arası cpu 60
Bu arada neden oyun 60 fps da sabitlendi onu da anlamadım (gta 5den bahsediyorum)

Gpu 50 70 arası cpu 60

Bu arada neden oyun 60 fps da sabitlendi onu da anlamadım (gta 5den bahsediyorum)
Monitör 60Hz ise GTA 60Hz'ye sabitliyor. Monitörün 60Hz yukarısı ise GTA'da ayarlardan FPS limitini arttır. GTA'yı düşük değil orta veya yüksek ayarlarda oynamanı tavsiye ederim. Düşük ayarlarda oynadığın için ekran kartın tam performans çalışmıyor.
GPU %100'e yakın olup CPU'nun %60-70 olması gerekiyordu yaşadığınız sorun darboğaz ile alakalı büyük ihtimalle.
GPU %100 veya %90 civarında çalıştığı sürece CPU kullanımı sürekli olarak 100 olsa bile darboğaz yoktur. CPU kullanımının %100 olması her zaman darboğaz anlamına gelmez. Örneğin 8 çekirdekli FX8350 işlemcisi hiç bir oyunda %100 CPU kullanımına ulaşmaz. Oysaki i3 9100F sürekli %100 kullanıma ulaşsada daha fazla FPS verir.

Son düzenleme:
Monitör 60Hz ise GTA 60Hz'ye sabitliyor. Monitörün 60Hz yukarısı ise GTA'da ayarlardan FPS limitini arttır. GTA'yı düşük değil orta veya yüksek ayarlarda oynamanı tavsiye ederim. Düşük ayarlarda oynadığın için ekran kartın tam performans çalışmıyor.

GPU %100 veya %90 civarında çalıştığı sürece CPU kullanımı sürekli olarak 100 olsa bile darboğaz yoktur. CPU kullanımının %100 olması her zaman darboğaz anlamına gelmez. Örneğin 8 çekirdekli FX8350 işlemcisi hiç bir oyunda %100 CPU kullanımına ulaşmaz. Oysaki i3 9100F sürekli %100 kullanıma ulaşsada daha fazla FPS verir.
Ekranım 75 hz freesynic. Cpu 100 olduğu zamanlar bazen gpu 60 70 civarı oluyor sanırım bu da kastırıyor. Oyunu yüksek ayarda oynuyorum oyunun kendi hazırladığı ayar. Ben isterdim ki ultrada yağ gibi aksın ama hayal kırıklığı yaşıyorum resmen o kadar para döktük.
Arkadaşlar son olarak ne önerirsiniz bana nasıl bir yol izlemeliyim? Pc yi garantiye mi vermeliyim yoksa kendim başka yollardan halledebilir miyim?
Gece 2 editi: pubg yi yüksek ayarda sorunsuzca oynayabiliyordum artık o da yok. Düşük ayarda bile kasıyor. Sanırım garanti yolu güzüktü bana.

Son düzenleme:
Ram ve anakart hariç parçalarda aynı sisteme sahibiz, aynı sorunu Fortnite'da yaşıyorum. 100-150 fps alsam bile Mause'ı çevirirken akıcı değil, GTA V daha denemedim ama kasacağını zannetmiyorum. Başka oyunlarda denediniz mi sisteminizi yoksa sadece GTA V'de mi denediniz, başka oyunlarda test edip bizi bilgilendirir misiniz?

RAM ve anakart hariç parçalarda aynı sisteme sahibiz, aynı sorunu Fortnite'da yaşıyorum. 100-150 FPS alsam bile Mause'ı çevirirken akıcı değil, GTA V daha denemedim ama kasacağını zannetmiyorum. Başka oyunlarda denediniz mi sisteminizi yoksa sadece GTA V'de mi denediniz, başka oyunlarda test edip bizi bilgilendirir misiniz?

Valorant oynuyorum Full ayarda kasmadan sorunsuz 150 FPS alıyorum. Onun dışında oyun oynamıyorum. GTA 5 sorunu hala devam ediyor. Hatta daha da kötü oldu diyebilirim. Ama FPS 75'i gösteriyor ona rağmen kasıýor anlamıyorum

Merhaba arkadaşlar. Geçen hafta yeni bir sistem topladım. Sistem özelliklerim;

Ekran kartı: ASUS Dual RX 580 4 GB OC Edition.
İşlemci: i3-9100F.
Anakart: ASUS Prime H310M-K r2.0.
RAM: HyperX DDR4 3200 MHz RAM.
Depolama: 1 TB WD HDD (parçaların hepsi sıfır)

Bu sistemde GTA 5 normal ayarlarda bile drop alıyorum ve oyun akmıyor. Kasa kasa oynuyorum ancak benchmark testinde Max ayarlarda 75 FPS gösteriyor. Ama oyunda resmen kasıyor aynı ayarlarda. Ayrıca LoL oynarken de ilk başlarda yağ gibi akan oyun şimdi kasıyor ancak FPS Max ayarda 150 civarı gösteriyor. Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Daha sisteme OC yapmadım veya ayarlarını değiştirmedim. Sizce ne yapmalıyım donanım konusunda çok zayıfım. Çok bir bilgim yok maalesef. Yardımcı olursanız sevinirim.

Kanka selamün aleyküm öncelikle aynı sistem bende var 4ay önce Vatan'dan aldım senin sistemine bire bir aynı son 1haftadir LoL'de FPS iyi olmasına rağmen oyun akici değil CS:GO açmayı denedim oynanmıyor oyun formatladim PC'yi değişen bir şey olmadı sorunu çözdün mu cozduysen bana dönebilir misin? Monitörüm 144Hz 1haftadir morel falan yok.

Geri
Yukarı