RX 580 Nitro+ 4 GB overclock yapma

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
Hayırlı günler. Sapphire RX 580 Nitro+ 4 GB karta sahibim. En yüksek ayarlarda Genshin Impact oynuyorum bu kartla. Oyunda çok büyük çoğunlukla 60 FPS'nin üzerindeyim ancak özellikle belli sahnelerde FPS aşırı düşüyor (oyunun optimizasyonuyla alakalı). Bu yüzden ortalamada 55 FPS alıyorum.

Bahsettiğim sahnelerde FPS'nin birden düşmesi oyun zevkimi baltalıyor. Bu yüzden bu sahnelerde +5 FPS alacak kadar O.C yapmak istiyorum. Kartım zaten oyunda %100 yükte 65 derece ve %20 fan hızıyla çalıştığindan sıcaklık sorunum yok. +5 FPS'i voltaj vermeden yapabilir miyim? Yapabilirsem en kolay hangi uygulamadan yapabilirim?
@Samotne Ciasteczka @Sylveon

Not: RX 580'in 4 GB versiyonun bellek hızi 1750 MHz. 8 GB versiyonda ise bu 2000 MHz. Bu yüzden ilk aklıma gelen bellek hızını yükseltmek oldu. Etkili olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
580'e zaten undervolt bile öneriyorlar, o yüzden bence +5FPS kazancı voltaj vermeden yapabilirsiniz. Tabii silikon kumarında şansınıza bağlı.

Afterburner var, ek olarak Wattman üzerinden yapabilirsiniz. +10 MHz +10MHz arttıra arttıra, her arttırışta FurMark veya Unigine Superposition yapmanızı, sıcaklıklarınıza göz gezdirmenizi öneririm.

Bellek hızını 1800-1850MHz civarına çıkarabilirsin, ardından tavsiyem ise MSI Afterburner'dan CTRL + F yaparak çıkan yerden voltaja göre MHz ayarlaman olur, 580'nin stock voltajı 1150MV dır 1366MHz'de falan olur genelde stock hızı, ben 1125MV da 1440MHz kullanıyorum, Power limitde %15 açık, tahminimce 1400'e kadar Power limit açmadan orijinal voltajın bile altında değerlerde çıkarsın.

Bellek hızını arttırmak zor. 2000 MHz'de çalışmıyorsa Samsung değildir Elpida ya da hynixtir zaten. O belleklerin de OC potansiyeli çok düşük. Onun yerine stok voltajla 1450-1500 MHz aralığına çıkmayı deneyin.

1150 mV bence çok fazla. 1080-1100 mV ile 1450 MHz yapabilirsiniz.

Bellek zamanlama seviyesi 2'yi seçin.

Bellek hızını 1850 MHz yapın voltajı 900 civarı yapın.

Yaptıktan sonra OCCT ve Furmark stabilite testine tabi tutun ve sıcaklıkları gözlemleyin.

1150 MV bence çok fazla. 1080-1100 MV ile 1450 MHz yapabilirsiniz.

Bellek zamanlama seviyesi 2'yi seçin.

Bellek hızını 1850 MHz yapın voltajı 900 civarı yapın.

Yaptıktan sonra OCCT ve FurMark stabilite testine tabii tutun ve sıcaklıkları gözlemleyin.

1450MHz hıza 1100MV çıkmak imkansız gibi, çok ama çok iyi bir slikon lazım.

Bu konu onaylanırken Afterburner'a bir bakayım dedim. Voltajı ve bellek hızını ellemeden saat hızını 1402'ye çektim. AIDA64 ile 8 dakikalık stress testinde bir sorun olmadı. Sıcaklık ise 76 derece, %30 fan hızı (1370 RPM, 92 MM fanlar).
10'ar 10'ar arttırmaya ve her arttırmada stres testi yapmaya devam edin. Şu an değerler gayet güzel. Mavi ekran aldığınızda, sıcaklıklar aşırı arttığında, fanlar bağırmaya başladığında veya ekranda ''artifact'' gördüğünüzde önceki 10'lamanıza geri dönün.

Geri
Yukarı