RX 580 Overclock Yapma

+50mV a kadar güvenli kullanabilirsiniz. Daha yüksek kullanırsanız ısıya çok dikkat edin.
1 Hızları sıfırlayın
2 power limiti fulleyin
3 Ayarlardan voltaj takibini ve kontrolünü açın (DİKKAT! sürekli seçilen voltajı uygula seçMEyin)
4 1440Mhz Core ile voltaj değiştirmeden stabilite testi yapın

Elinizde bulunan benchmark özelliği olan bir oyun varsa belirtin ona göre devam edicem (ben metro exodus kullanıyorum)
rdr2 var benchmark özelliği olan
ayrıca core clock 1440 yapınca, memory clock 2000 mi kalsın?
3-4 FPS in O.C yapmaya değer mi ki ?
değer bu arada
Kartı 80 derecede de çalışırsanız sorun olmayacaktır. Bu kartlar daha fazlasına dayanabiliyor. Ayrıca yine başka konuda söylemiştim ekran kartının voltaj değerini açmamışsınız. Yani voltajsız gelebileceğini limite gelmişsiniz. Eğer memnunsanız kalsın ama memnun değilseniz ya da merak ediyorsanız voltajı arttırıp daha da ilerleyebilirsiniz. Voltaj limitini sonuna kadar dayasanız da sorun olmayacaktır çünkü ekran kartı üreticilerinin güvenli sınır dedikleri aralıkta bulunuyor.Eki Görüntüle 458936
Tek dikkat etmeniz gereken sıcaklık değerleri. Aşırı sıcak olmadığı sürece sıkıntı çıkmayacaktır.
şuanda işlemcim ekran kartıma göre yetersiz kalıyor, işlemcimi yükselttikten sonra oyunlarda dediğinizi yapıp test edicem
+50mV a kadar güvenli kullanabilirsiniz. Daha yüksek kullanırsanız ısıya çok dikkat edin.
1 Hızları sıfırlayın
2 power limiti fulleyin
3 Ayarlardan voltaj takibini ve kontrolünü açın (DİKKAT! sürekli seçilen voltajı uygula seçMEyin)
4 1440Mhz Core ile voltaj değiştirmeden stabilite testi yapın

Elinizde bulunan benchmark özelliği olan bir oyun varsa belirtin ona göre devam edicem (ben metro exodus kullanıyorum)
denedim fakat 1441'den sonra her şekilde benchmark çöküyor, 1441 olarak kalsın ya sorun yok

Son düzenleme:
rdr2 var benchmark özelliği olan
ayrıca core clock 1440 yapınca, memory clock 2000 mi kalsın?

değer bu arada

şuanda işlemcim ekran kartıma göre yetersiz kalıyor, işlemcimi yükselttikten sonra oyunlarda dediğinizi yapıp test edicem

denedim fakat 1441'den sonra her şekilde benchmark çöküyor, 1441 olarak kalsın ya sorun yok
Stabilite testlerini önce tekli sonra beraber şekilde yapın.
Artifact Scanner özelliğini açın. 1440'ta 3-10dk çalıştırın. Artifact değerinde 1 ve 1 den yüksek bir şey gördüğünüzde programı kapatın ve 10-20Mhz düşürün. Eğer stabilse 1450Mhz ile deneyin. Büyük ihtimal hata bulacaktır. Stabil olana kadar 8mV ekleyerek test edin. Stabil voltaj değerini yazın.

Voltaj vermeyi en son yaparsın. Stok voltajla (1.15V) başla frekans arttırmaya, yetmediği yerde ilave yaparsın. Benim kart 1450 MHz'de problemsiz çalışıyor stok voltajda. Bellek tarafında pek şanslı değilim, Elpida bellekler var ve maksimum bu oluyor. Gecikme düşürerek 2000 MHz performansını yakalamayı başardım yine de :).

1.png

Memory Clock ne kadar düşürülürse o kadar iyi mi?
Voltaj vermeyi en son yaparsın. Stok voltajla (1.15V) başla frekans arttırmaya, yetmediği yerde ilave yaparsın. Benim kart 1450 MHz'de problemsiz çalışıyor stok voltajda. Bellek tarafında pek şanslı değilim, Elpida bellekler var ve maksimum bu oluyor. Gecikme düşürerek 2000 MHz performansını yakalamayı başardım yine de :).

Eki Görüntüle 459176

@Umutcengiz35 Tam tersi, ne kadar artarsa o kadar iyi. Elpida bellekler 1900 sınırını aşamıyor, bi' Samsung kadar kaliteli değiller.
Şuan 1441 core, 2150 memory clock ile çalışıyor orantılı arttırmalıyım yoksa memoryi mi arttırmayı denemeli miyim? bu arada core clock ve memory clockun işlevi nedir açıklayabilme şansın var mı

@Umutcengiz35 GPU-Z görüntüsü atar mısın? Stabilite testi için ne kullanıyorsun ayrıca? Adı üstünde, memory bellek, core da çekirdek frekansı demek.
1573682232252.png

bu arada sormak istediğim şey, memory clock ne işe yarar? oyunlarda ki işlevi vs.
@Umutcengiz35 GPU-Z görüntüsü atar mısın? Stabilite testi için ne kullanıyorsun ayrıca? Adı üstünde, memory bellek, core da çekirdek frekansı demek.
heaven benchmark kullanıyordum

@Umutcengiz35 Hynix bellekler fena değil. Kaça kadar çıkar fikrim yok ancak 2250'ye kadar yolu vardır diye düşünüyorum. Bellek frekansını arttırdıktan sonra HWiNFO64 ile bellek hatalarının oluşup oluşmadığını kontrol etmelisin oyunlarda veya bench programlarında, yoksa garip görüntülerle karşılaşabilirsin. Memory clock arttıkça bant genişliği artar, performansa etkisi var ancak çekirdek frekansını arttırmak kadar değil.

@Umutcengiz35 Hynix bellekler fena değil. Kaça kadar çıkar fikrim yok ancak 2250'ye kadar yolu vardır diye düşünüyorum. Bellek frekansını arttırdıktan sonra HWiNFO64 ile bellek hatalarının oluşup oluşmadığını kontrol etmelisin oyunlarda veya bench programlarında, yoksa garip görüntülerle karşılaşabilirsin. Memory clock arttıkça bant genişliği artar, performansa etkisi var ancak çekirdek frekansını arttırmak kadar değil.
Afterburner'da en fazla 2250'ye çıkılabiliyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı