Çözüldü RX 580 sistem BIOS açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

41326

Kilopat
RAM
Adata XPG 2x8 3200 MHz CL 16
SSD veya HDD modeli
Adata Legend 750 512 GB M2, Patriot Burst 480 GB
Ekran kartı
Gigabyte RX 580 8GB
Anakart
ASUS TUF B450M PLUS-2
İşlemci
AMD Ryzen 5 2600
Dostlar selam, dünden beri bir sorunla cebelleşiyorum. 1 ay önce falan yeni sistem toplamaya başladım ve ASUS TUF B450M Plus-2 anakarta geçiş yaptım. Dün başka bir SSD üzerine Hackintosh kurdum, sorunsuz bir şekilde kuruldu. Fakat kurulumdan sonra fark ettim ki BIOS ekranım artık açılmıyor. Windows falan her şey çalışıyor, boot ekranı da açılıyor fakat ne hikmetse BIOS ekranı açılmıyor. Açılışta del tuşuna basıyorum ama siyah ekran da kalıyor, BIOS arayüzüne girmiyor. BIOS pilini çıkarttım, 10 dakika bekledim taktım ve BIOS sıfırlandı. Ama hala girmiyor, çıldırmak üzereyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Son çare olarak AMDVBFlash deneyebilirsiniz, üzüldüm sizin adınıza. Geçmiş olsun. Umarım problemi çözebiliriz.

Ayrıca, güç kaynağını ve monitörün kablolarını çıkarmayı deneyebilirsiniz. Monitörün kablosunu anakartın video çıkış bağlantı noktasına takın. İlk başta güç kaynağını çıkarıp bir 5-10 dakika bekleyin. Bu problemi çözmez ise monitörün kablosunu anakartın video çıkış bağlantı noktasına takabilirsiniz.
Hocam güç kablolarını söktüm, tekrar bios pili ve cmos ile reset attım. İşlemcimde onboard ekran kartı olmadığı için ekran kartsız açamadım. BIOS yine sıfırlandı fakat hala açılmıyor. Delireceğim gerçekten. O kadar para verdik kendi elimizle içine ettik.

@excid240hz Hocam yardımlarınız için teşekkür ederim.
Sorunu BIOS Flashback ile çözdüm. Bir önceki sürümü indirip USB üzerine attım ve anakart üzerinde BIOS Flasback tuşu ile yükledim. BIOS ekranı artık sorunsuz bir şekilde açılıyor.
Son çare olarak AMDVBFlash deneyebilirsiniz, üzüldüm sizin adınıza. Geçmiş olsun. Umarım problemi çözebiliriz.

Ayrıca, güç kaynağını ve monitörün kablolarını çıkarmayı deneyebilirsiniz. Monitörün kablosunu anakartın video çıkış bağlantı noktasına takın. İlk başta güç kaynağını çıkarıp bir 5-10 dakika bekleyin. Bu problemi çözmez ise monitörün kablosunu anakartın video çıkış bağlantı noktasına takabilirsiniz.
Hocam güç kablolarını söktüm, tekrar bios pili ve cmos ile reset attım. İşlemcimde onboard ekran kartı olmadığı için ekran kartsız açamadım. BIOS yine sıfırlandı fakat hala açılmıyor. Delireceğim gerçekten. O kadar para verdik kendi elimizle içine ettik.

@excid240hz Hocam yardımlarınız için teşekkür ederim.
Sorunu BIOS Flashback ile çözdüm. Bir önceki sürümü indirip USB üzerine attım ve anakart üzerinde BIOS Flasback tuşu ile yükledim. BIOS ekranı artık sorunsuz bir şekilde açılıyor.

Son düzenleme:
Çözüm
Teşekkür ederim çözüm olarak işaretlediğiniz için. Ben de bu yaptığınızı düşünmüştüm, yazacaktım size fakat dışarıdaydım o yüzden yazamadım. Sevindim sizin adınıza. Umarım bir daha böyle bir sorun ya da benzer bir sorun çıkmaz sisteminizde.

Geri
Yukarı