RX 580 sistemde FPS düşüşü

Syfex

Hectopat
RAM
TEAM 8 GB
SSD veya HDD modeli
Sandisk Ultra II 960 GB
Ekran kartı
RX 580
İşlemci
Amd Ryzen 3 1200
Selam kısa bir süre önce PSU değiştirmek zorunda kaldım. Hadron marka 500W PSU'ya geçiş yaptım. Fakat PSU değiştirdikten sonra bütün oyunlarda FPS problemi var. Mesela ETS 2 60 sabit oynatırken 20-15 arası. Valorant 111-120 arası oynatırken 60-40 arası. Ayarları düşükte yapsam ya da yüksegede alsam hiçbir farkı yok. PC'de virüs olacağını sanmıyorum. Kaspersky Plus kullanıyorum. Crackli program vs. yok. Ayrıca 1 defa da format attım. Fakat sorunu hiçbir türlü çözemedim. Sizce sorun PSU değişmesinden kaynaklı mı yoksa başka bir sebebi mi var?

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU ekran kartına ve işlemciye tam güç veremezse düşük voltajda çalışabilir ya da bilgisayar hiç açılmayabilir. İlk seçenek gerçekleşirse bu durum performans düşüşünü yaratır.

PSU ekran kartına ve işlemciye tam güç veremezse düşük voltajda çalışabilir ya da bilgisayar hiç açılmayabilir. İlk seçenek gerçekleşirse bu durum performans düşüşünü yaratır.
2.seçenek doğru ama 1.seçenekte dediğin gibi bir şey yok kardeşim. PSU, performansa etki etmez.
Darboğaz var. Bütçe verirseniz, işlemci önerebiliriz.

500W PSU RX 580 için yetersiz kalıyor olabilir, benim eski sistemimde RX 470 vardı ve 500W PSU besliyordu ancak PC her yüke bindiğinde ya USB çıkışları ya da diğer donanımlar sapıtıyordu arada bir de siyah ekran veriyordu sistem. 600W'a geçince bütün sorunlarım çözüldü, sende de böyle bir durum oluyor olabilir. Genelde güç kaynağı yetmeyince sistem kendini kapatır veya siyah ekrana düşer ama nadiren güç kaynağı sistemi açık tutmak için gücü dengeli dağıtmaya çalışır bu da ekran kartının ciddi performans kaybetmesine neden olabilir.

Eski güç kaynağın da 500W ise onun PCI'e güç çıkışının amper kapasitesi daha yüksek olabilir, bu yüzden yeni PSU daha düşük ise ondan dolayı da bu performans kaybı olabilir. PSU'nun kitapçığında hangi kablodan ne kadar amper verir yazması lazım, eski PSU ile karşılaştır bence.

2.seçenek doğru ama 1.seçenekte dediğin gibi bir şey yok kardeşim. PSU, performansa etki etmez.
Darboğaz var. Bütçe verirseniz, işlemci önerebiliriz.
Max TDP değeri 75w olan kartın 300w sistemde kendiliğinden max 60w'a sabitlendiğini görmüştüm. Düşük ihtimal ama yok diyemeyiz.

Geri
Yukarı