Çözüldü RX 580 sistemde görüntü gidiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ignatius07

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar.

Son zamanlarda bilgisayarımda garip bir sorun olmaya başladı.
Oyuna girerken, oyundan çıkarken veya oyunda menüye dönmeye çalıştığımda bazen görüntü gidiyor bilgisayara takılı tüm USB'ler çalışmayı kesiyor ancak kasa çalışmaya devam ediyor kasayı prizden çıkarıp tekrar takınca normal sorunsuz açılıyor.
Webde gezinirken olmuyor.
Bazı oyunlarda oyunun ortasında kapanıyor.
RX580

Sıcaklık değerlerinde bir sorun yok.
Format atmayı denedim işe yaramadı.

Bu sorun neden olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
600W PSU'm daha PC 1 yılını doldurmadı temiz format atıp driverları baştan kurdum.

Ekran kartınızı inceleyin. Bileşenleriniz çok güç yiyor olabilir. Ekran kartının driver'ında sorun çıkmış olabilir. Sıcaklık ve ses sorunu falan yoksa fanlarda sorun olmayabilir. Termal macunu değişimi ne alemde? PSU W değeriniz falan da artık düşük kalıyor da olabilir.

Bende de aynı problem olmaya başladı bazı oyunlarda. Mesela oyunu aşağı alıp sonra tekrar açtığımda 5-6 saniye siyah ekran geliyor, daha önce böyle bir problemim yoktu, aynı problem mi acaba?

Hayır, görüntü gidiyor ve PC'yi prizden çıkarıp tekrar takıp açtığımda sorunsuz açılıyor.

RX 580 mining için yapılan bir kart eğer bu kartları 2.el olarak aldıysanız muhtemelen miningde yıllarca yüksek yükte kullanılmış ve çipi yorulmuş kartlardır ömrünü doldurmuş olabilir.

Kartı 0 almıştım yakın tarihe kadar bir sorunu yoktu.

DDU ile driverları baştan kurmayı.

Son düzenleyen: Moderatör:
600w psu'm daha pc 1 yılını doldurmadı temiz format atıp driverları baştan kurdum

hayır,görüntü gidiyor ve pc'yi prizden çıkarıp tekrar takıp açtığımda sorunsuz açılıyor

kartı 0 almıştım yakın tarihe kadar bir sorunu yoktu

ddu ile driverları baştan kurmayı
PSU'nuzun performansı düşüp, ekrana güç veremiyor olabilir. Ekrana giden kablolarda sorun olmadığından emin olun. Eğer AMD ise bu tarz sorunlar AMD'nin kronik sorunları. Mesela @07alone07 bu sorunu yaşayıp atlatan birisi. Mümkünse onunla da iletişime geçin.

Merhabalar. Bilgili arkadaşların da size daha iyi yardımcı olabilmesi için sistem özelliklerini detaylı olarak marka modeline kadar belirtin. Görüntü gittiği zaman sistemi tekrar açtığınızda bildirimlerde WattMan gözüküyor mu?

Yaşadığınız sorun donanımsal ya da yazılımsal olabilir yani net tespiti maalesef zordur. Donanımsal açıdan genelde PSU arızalı veya tam güç vermiyor olabilir. Kullandığınız priz bile sebep olabilir. Yazılımsal açıdan ise klasik AMD sürücüleri diyebiliriz. (Kesinlikle AMD ekran kartını ya da AMD markasını kötülemiyorum yanlış anlaşılmasın.)

Eğer yazılımsal bir problem ise çıkan tüm sürücüleri tek tek denemek, Radeon programı ya da MSI Afterburner kullanarak undervolt, Frekans Mhz ve güç limiti ayarlarını değiştirmek belki çözüm olabilir ki bende bu yöntem ile RX 590 ekran kartım ile yaşadığım WattMan hatası ve siyah ekran hatasını çözmüştüm.

Geri
Yukarı