RX 580 Undervolt Zararlı mı?

Voltaj sabit kalan bir şey değil zaten, frekansa göre otomatik olarak voltaj sürekli değişir. Sizin buna elle müdahele etmenizde herhangi bir sakınca yok. Bu şekilde kullanmaya devam edin eğer AMD Software size problem çıkarıyorsa.

Ayarladığımız şey ne peki hocam. Bu -100 lere çekiyoruz -70 lere çekiyoruz. Buo an değişiklik yapmıyor dimi. Maksimum volt çekeceği yeri ayarlıyoruz.
Zararsız dır düzgün ayarlamayla stabil kullanırsın

Hocam orada yazdıgım gibi ya. Bazı oyunlarda farklı değere çekiyorum. Performansı üst düzey alıyorum. Fakat tek korkum stabil -100 de tutmadıgım için kartta sıkıntı çıkacağı.

Aynen öyle, girdiğiniz voltaj değeri maksimum frekansta çıkılacak voltaj değerini temsil ediyor. O an zaten sistem boşta çalıştığı için 700-800 civarı bir voltaj çekiyordur tahmini. Oyuna girdiğinizde maksimum frekansa çıkar kart, bu frekansla birlikte de girdiğiniz değerde voltaj çeker.

Bu arada ekran kartınıza baktım. MSI rx 570. Benim karta çok yakın bir kart. Acaba undervolt rehberiniz var ise paylaşabilir misiniz ?
Aynen öyle, girdiğiniz voltaj değeri maksimum frekansta çıkılacak voltaj değerini temsil ediyor. O an zaten sistem boşta çalıştığı için 700-800 civarı bir voltaj çekiyordur tahmini. Oyuna girdiğinizde maksimum frekansa çıkar kart, bu frekansla birlikte de girdiğiniz değerde voltaj çeker.

Hocam görüşüz için teşekkürler. Fakat bunda zarar vermeyeceğinin tam olarak kanıtı nedir.

@Ataberk Kaya Kanka olara -100 -90 diye bakma bak örnek vermek gerekirse bende rx570 armor 1268 mhz var şimdi 1268 mhzye 990 mv değer stabil her oyunda sıkıntısız çalıştırıyor yani senin yapman gereken şey stabil bir mv değeri bulmak buda dene yanıl yöntemi ile olur o -100 dediğin şey zaten mv değerini düşürüp yükseltir sen düşürsende kart daha fazlasını isterse o an verir zaten korkacak bişe yok dene yanıl yaparak bul en iyi ayarı ama sana bir tavsiye daha fan ayarı yap afterburnerden on numara olur
rx 570 ve rx 580 aynı mhz değerlerine sahip değil benimki sana yaramaz kanka

Kanıt olarak şunu söyleyebilirim. Voltaj ekran kartında zaten sabit kalması gereken bir şey değil. 300 mhz core clockta çalışan ekran kartım 700-800 arası bir voltaj çekiyor. Ama frekans değeri 1340 civarına ulaştığında (oyun içinde yani) voltaj değeri 1070 lere kadar çıkıyor. Sizin yaptığınız şey sadece maksimum voltajı ayarlamak. Voltaj değişimi rutin bir işlem ekran kartı için, bu yüzden herhangi bir arızayla karşılaşmanız mümkün değil.

@Ataberk Kaya Kanka olara -100 -90 diye bakma bak örnek vermek gerekirse bende rx570 armor 1268 mhz var şimdi 1268 mhzye 990 mv değer stabil her oyunda sıkıntısız çalıştırıyor yani senin yapman gereken şey stabil bir mv değeri bulmak buda dene yanıl yöntemi ile olur o -100 dediğin şey zaten mv değerini düşürüp yükseltir sen düşürsende kart daha fazlasını isterse o an verir zaten korkacak bişe yok dene yanıl yaparak bul en iyi ayarı ama sana bir tavsiye daha fan ayarı yap afterburnerden on numara olur
rx 570 ve rx 580 aynı mhz değerlerine sahip değil benimki sana yaramaz kanka

Teşekkürler hocam. Afterburner da fan ayarlarını yaptım. Gerçekten efsane oluyor. Yine bu forumda bir arkadaştan almıştım. İnan o kadar güzel çalışıyorki sistem. En ağır oyunlarda COD warzone tarzı diyim. 70 dereceyi geçtiğini görmedim. -100 de stabil olarak o oyunu oynuyorum. 120-140 fps arası alıyorum takılma donma kasma ısnma problemi yok. Bu akşam durduk yere kafama takılmıştı aslında. Dedim ben sürekli oyundan oyuna geçerken voltaj değiştiriyorum. Acaba bu karta zarar verir mi diye. Malum kartın fiyatı Söylemesi ayıp 1700 TL olmuş. Herhangi bir sıkıntı olursa bunun dönüşü yok yani. Takıldım kaldım bu konuya öyle 1 saattir içim içimi yiyor. Sırf stabil çalıştırmadıgm için kartı bozacağım diye. Şunuda ekleyim. AMD den undervolt ayarı cidden yapılmıyor. İşe yaradığını görmedim.
Kanıt olarak şunu söyleyebilirim. Voltaj ekran kartında zaten sabit kalması gereken bir şey değil. 300 mhz core clockta çalışan ekran kartım 700-800 arası bir voltaj çekiyor. Ama frekans değeri 1340 civarına ulaştığında (oyun içinde yani) voltaj değeri 1070 lere kadar çıkıyor. Sizin yaptığınız şey sadece maksimum voltajı ayarlamak. Voltaj değişimi rutin bir işlem ekran kartı için, bu yüzden herhangi bir arızayla karşılaşmanız mümkün değil.

Hocam bi üst yorumda düşüncelerimi yazmıştım. Gerçekten içimi rahatlattınız size Teşekkür etmek istiyorum. Yani Olayları biraz bilimsel açıklamalı görmek isterim. Tam olarak haim olayim bilgim olsun isterim. Yani bunda sorun yok , tamam iyi kullanmaya devam edeyim diye bir kafa yapım yok. Birşeyi merka edince üzerine gidiyorum. O yüzden kanıt istedim. Teşekkür ederim tekrardan.

@Ataberk Kaya mesela ben güzel bir fan ayarı ile kartın voltajıyla oynamadan cod warzonede 69 dereceyi geçmiyorum Yani ufak ayarlar gerçekten işe yarıyor

Afterburnerdan fan ayarlıcaksın. AMD nin driverındanda undervolt yapacaksın. Ama işte yeni nesil AMD de undervolt ayararı gerçekten çok b*ktan. İnan bir işe yaramıyor sanki etkisi bile yok

Sürekli undervoltlu bir şekilde kullanmanın zararı yok. Kartı daha az güç ile stabil tutmaya çalışıyorsun bir nevi. Hemde ısıdan kurtarıyorsun. Ancak her oyunda farklı değerlere ayarlaman biraz tuhafıma gitti. Ben sabit bir değer ile sürekli her oyunda kullanıyorum. Oyunu geçtim bilgisayar boşken bile bu şekilde.
Voltaj sabit kalan bir şey değil zaten, frekansa göre otomatik olarak voltaj sürekli değişir. Sizin buna elle müdahele etmenizde herhangi bir sakınca yok. Bu şekilde kullanmaya devam edin eğer AMD Software size problem çıkarıyorsa.

Hocam tekrardan rahatsız edecem sizi. Şimdi rx 580undervolt rehberlerine hep dikkatimi çeken nokta kartın memory clock kısmı hep 1850 ye yükseltmişler. Bendede sabit 1750 de çalışıyordu. -100 e çekip cloku 1850 ye arttırdıgım zaman farklı oyunlarda aldıgım hataolmadı bu sefer. Genelde Fifa 20 de ilk maçın ilk devresini bitiremezdim. Hep crash verirdi. Bu sefer 2-3 maçtest ettim ve sıkıntısız çalıştı. Peki bunu 1750 den 1850 ye arttırmam kartta ne gibi problemler yaratır. Ya da zararı varmıdır. Yoksa 1750 sabit fabrika çıkışlı kullanim , yine manual olarak oyunlara göre voltaj mı arttırim. Şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• after.png
    after.png
    126,3 KB · Görüntüleme: 37
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı