RX 580 ve İ3 4130 sistem tavsiyesi

Onurzengn060

Hectopat
Daha fazla  
Bir yakın arkadaşımdan 1.000 ₺ RX 580 alacağım fakat işlemci darboğazı fazla olacak. İlerde işlemcimi yükseltmeyi düşünüyorum. Hazır bu fiyata ekran kartını bulmuşken ve para varken almak istiyorum. Sorum şu evet büyük bir darboğaz olacak bu multiplayer oyun oynamamı engelleyecek seviyede bir darboğaz olur mu ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle daha ucuzunu bulabilirsin sahibindende garantili falan. 2.si işlemcini yazmışsın ben görememişim. Bilemiyorum. Eğer 1080p oynayacaksan o işlemciyle bence fazla gelir. 570 4GB versiyonundan bulabilirsen daha uygun ve uyumlu olur.

Son düzenleme:
i3-4130 ile GTX 1060 6GB'ı bir süre kullandım. Battlefield 1 ve Battlefield IV'ün online oyunlarında çok düşüyordu fps. Bunun dışındaki oyunlarda bir sıkıntı görmedim. Mesela Overwatch'ta tam performans çok güzel çalışıyordu. CS:GO'da 100-150 fps'leri gördüm. Normal hikayeli oyunlarda bir sıkıntı olmadı.

Anladım arkadaşlar. Yani bilemiyorum RX 580 alabiliyorken içimden rx 570 alasım gelmiyor açıkcası. Peki Battlefield 1'de oynanmayacak kadar drop ve fps düşüşü oluyormuydu ? Birde aslında gönlüm 1060 3 GB'dan yana çünkü AMD'den çok çektim. Fakat 3 GB VRAM'da düşündürmüyor değil.

Şu anki ekran kartın ne? Aslında bir süre idare edip ileride Ryzen'e veya güncel İntel platformuna geçebilirsin veya masraf yapmadan İ7 4790 alabilirsin.

Şu an ekran kartım yok. 1 sene önce R9 380 vardı fakat kartın GPU'sunda sorun vardı ve garantiye 4 kere gidip gelmesine rağmen sorun yok denildi. En sonunda aldılar ama iş işten geçmişti çünkü yenisiyle değiştiremiyorlardı ve dolar kuru çok fazla artmıştı. Anlayacağınız elimde patladı kart. Şu an İ3 4130'un entregre GPU'sunu kullanıyorum. İşlemciyi 1 sene daha kullanmak mecburiyetindeyim maalesef.

i3-4130 ile GTX 1060 6GB'ı bir süre kullandım. Battlefield 1 ve Battlefield IV'ün online oyunlarında çok düşüyordu fps. Bunun dışındaki oyunlarda bir sıkıntı görmedim. Mesela Overwatch'ta tam performans çok güzel çalışıyordu. CS:GO'da 100-150 fps'leri gördüm. Normal hikayeli oyunlarda bir sıkıntı olmadı.
Darboğaz çok oluyor bende kullandım aynı işlemci bende de vardı oyunlar çekilmez bir haldeydi. İşlemciyi yukselttim artık sorun yok 1060 6GB ile.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı