RX 580 ve Ryzen 3 1300x Darboğaz Yapar Mı?

• Konuyu başlatan 13314
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 34
  • Görüntüleme 11B
4 çekirdek işlemci almak yerine 6 çekirdekli R5 2600, alırım uzun sure işlemci sorunu yaşamam. Aralarında 500 TL gibi uçuk bir fark olsa anlarımda. R5 2600 indirimlerde 1000 TL bandına düşen bir işlemci.

Kardeşim anlama, idrak etme ve Türkçe seviyen eşit gibi görünüyor. Arkadaşımda ve bende 1300X işlemci ve GTX 1060 ile RX 580 ekran kartı var. RAM' ler 8x2 dual channel. İkimizde çoğu oyunlarda kasma ve drop yaşadık ve yaşıyorum. Konu sahibinin ise single RAM' i vardı tavsiyeler üzerine 8x2 dual channel yaptı ve hâlâ fps drop ve kasma yaşıyor. Ayrıca Ryzen işlemcilerle çift kanal RAM fps artışı sağlar biz bunu inkar etmiyoruz zaten. Burda konu dual channel fps farkı değil dikkat çekerim. Arkadaşım R5 2600 işlemciye geçtiğinde bütün sorunları çözüldü. İşlemci ve ekran kartlarını kullanan biziz ama siz bizden daha iyi biliyorsunuz herhalde. Gerçekten hayret ediyorum konu sahibinin sorununa odaklansanız ve takip etseydiniz çok daha faydalı olur.

Bu sitede beni daha önce yanlış yönlendiren oldu. "Yaşanmaz" dendi ama 1300x, RX 580 ile inanılmaz bir darboğaz yaşıyorum. Bana göre oyunun tadını kaçıracak vaziyette. Aksini iddia edenlere kesinlikle inanmıyorum. Şu ana kadar oynadığım tüm ama tüm oyunlarda darboğaz yaşadım. Shadow of The Tomb Raider, Darksiders III, Far Cry 5, Monster Hunter World, Assassin's Creed Odyssey, Resident Evil 2 Remake, Hatta Call of Cthulhu (2018)'de bile darboğaz yaşıyorum. Şu anda Dishonored 2 oynuyorum ve bazı ayarları mediuma çekmiş olmama rağmen darboğaz oluyor ve grafiklerin yoğun olduğu yerlerde FPS düşüşleri yaşıyorum, bu da oyunun keyfini kaçırıyor. Yok yani 3-4 FPS değil dediğim, bildiğiniz 10-15 FPS'den bahsediyorum. Tüm oyun oynama hevesim kaçtı ve öğrenci olduğum için işlemcimi değiştiremiyorum. Tekrar sat, al zor iş. Bunun sebebi buradaki cahil insanlar. Kusura bakmasınlar, tam bilgi sahibi olmadan buraya gelip tavsiyelerde bulunmasınlar. Onlar yüzünden mağdur oldum. Burak Şahin'e de %1000 katılıyorum. RAM'lar 3000 MHz ve 2x8 şeklinde, RX 580 var ama 1300x işlemcim mahvediyor sistemi. Lütfen anlayın artık. İnanılmaz bir deneyim yaşadım bu konuda, inkar etmeyin.

Bu sitede beni daha önce yanlış yönlendiren oldu. "Yaşanmaz" dendi ama 1300x, RX 580 ile inanılmaz bir darboğaz yaşıyorum. Bana göre oyunun tadını kaçıracak vaziyette. Aksini iddia edenlere kesinlikle inanmıyorum. Şu ana kadar oynadığım tüm ama tüm oyunlarda darboğaz yaşadım. Shadow of The Tomb Raider, Darksiders III, Far Cry 5, Monster Hunter World, Assassin's Creed Odyssey, Resident Evil 2 Remake, Hatta Call of Cthulhu (2018)'de bile darboğaz yaşıyorum. Şu anda Dishonored 2 oynuyorum ve bazı ayarları mediuma çekmiş olmama rağmen darboğaz oluyor ve grafiklerin yoğun olduğu yerlerde FPS düşüşleri yaşıyorum, bu da oyunun keyfini kaçırıyor. Yok yani 3-4 FPS değil dediğim, bildiğiniz 10-15 FPS'den bahsediyorum. Tüm oyun oynama hevesim kaçtı ve öğrenci olduğum için işlemcimi değiştiremiyorum. Tekrar sat, al zor iş. Bunun sebebi buradaki cahil insanlar. Kusura bakmasınlar, tam bilgi sahibi olmadan buraya gelip tavsiyelerde bulunmasınlar. Onlar yüzünden mağdur oldum. Burak Şahin'e de %1000 katılıyorum. RAM'lar 3000 MHz ve 2x8 şeklinde, RX 580 var ama 1300x işlemcim mahvediyor sistemi. Lütfen anlayın artık. İnanılmaz bir deneyim yaşadım bu konuda, inkar etmeyin.
İşlemci değiştirme imkanınız yoksa VSR özelliğini deneyebilirsiniz. 2K çözünürlüğe çıkıp işlemci kullanımını biraz daha düşürebilirsiniz yalnız bunlar çok sağlıklı çözümler değil. Bu çözürlüklerdede istediğinizi alamassanız mecburen işlemci değiştirme yoluna gitmeniz lazım. Şuanda 2500X ve 2600 işlemcilere yönelebilirsiniz ama yakın zamanda Ryzen 3000 serisi işlemciler çıkacak bu kadar beklemişken biraz daha beklemeyi tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı