Çözüldü RX 580 WattMan hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hellyeahcuz

Hectopat
Yer
Çanakkale Merkez
Daha fazla  
Meslek
Vodafone Çözüm Ortağı Baz İstasyonu Teknisyeni
Direkt konuya geliyorum anakart işlemci, RAM, PSU, HDD, SSD hepsini değiştirdim hala WattMan hatası alıyorum. Sistemde değiştirmediğim bir şey kalmadı hala WattMan hatası alıyorum. Sorun yazılımsal da değil donanımsal da değil nedir bunun çözümü? Eklemek istediğim bir şey de var PC açılırken en üst köşede ince çizgi şeklinde karakter bozulması oluyor VRAM'ler mi arızalı? Nedir bu kartın sorunu? Ayrıca sabah kalktığımda PC'yi açtım monitöre ekran gelmedi kapattım DP portunun yerini değiştirdim ekran geri geldi eklemek istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar sorunu kartı atmakla çözdüm, en son ekran kafayı yedi chipseti arızalı gibi bir şey oldu ekranda benim chipsette sorun varmış kartı attım NVIDIA GTX 980 4 GB bir kart alarak sorunu çözdüm Allah sabır versin WattMan hatası alan arkadaşlara. AMD'yi kötülemiyorum asla ama ekran kartını bir daha almayı düşünmem 1 yıllık kartın chipseti arıza veriyor şaka gibi. Ayrıca ASUS markasını çok severim monitör kasa anakart TUF serisi fakat ekran kartı alırken bir daha ASUS tercih etmeyeceğim garanti sistemi zaten kötü gibi geldi.
Hocam bunun 2 yolu var; birincisi anakartınızın en son BIOS sürümünü kurup ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırmak ve en güncel WHQL sürümünü kurmak, diğeri ise ekran kartı saat değerlerini değiştirmek ki genelde ilki düzgün yapılırsa işe yarar.

İkisini de yaptım ASUS TUF B450M Plus Gaming 2 kullanıyorum BIOS güncel en güncel WHQL kurulu 1260MHz'e çektim deniyorum şu an hata falan yok ama normalde de hemen hata vermiyordu genelde 2 3 el oyun atınca bir anda veriyordu.

WattMan hatası biraz gıcık bir hata. AMD kullandığım zamanlardan hatırlıyorum. Stabil sürücüyü bulmayı dene ve onda kal.

WattMan hatası biraz gıcık bir hata. AMD kullandığım zamanlardan hatırlıyorum. Stabil sürücüyü bulmayı dene ve onda kal.

Bende hep AMD ekran kartı kullandım kartın performansından çok memnunum ama bu WattMan hatası çok üzüyor PC'den soğuttu. NVIDIA'ya geçmem çünkü millet 1650'yi RX 580 fiyatına satıyor ki arada dağlar kadar fark var bunu satsam geçebileceğim tek kart 1650 falan çok pahalı o yüzden kullanıyorum.

Ekran kartında teknik bir arıza olabilir, yukarıda çizgi çıkması da buna işaret ediyor. Sorunlu sürücü mevzusu biraz tarih oldu.

Bana da öyle geliyor 2020'den beri AMD ekran kartını alıyorum hep en son sürüme güncelliyorum genellikle ama hiç sürücü hatası falan yaşamadım bence teknik arıza gibi geliyor da işte VRAM de bir bir şey var chipset mi besleme arızası mı zaten chipset arızası ise kartı atarım daha iyi :D

Bana da öyle geliyor 2020'den beri AMD ekran kartını alıyorum hep en son sürüme güncelliyorum genellikle ama hiç sürücü hatası falan yaşamadım bence teknik arıza gibi geliyor da işte VRAM de bir bir şey var chipset mi besleme arızası mı zaten chipset arızası ise kartı atarım daha iyi :D

Garantisi varsa servise vermek iyi olur. Yoksa da belki basit bir sıkıntısı vardır, becerikli bir tamirci çözebilir. Tabii sorunun kaynağını ilk tespit etmek lazım. Ben %90 kart diyorum.

Garantisi varsa servise vermek iyi olur. Yoksa da belki basit bir sıkıntısı vardır, becerikli bir tamirci çözebilir. Tabii sorunun kaynağını ilk tespit etmek lazım. Ben %90 kart diyorum.

Bence de %90 kart besleme arızası olsa mavi ekrana düşer ya da hiç açılmaz VRAM'lerde arıza olsa 4 GB VRAM'in hepsi kullanılırken hata verir ama Max 2 GB kullanıyor o da R6 da mesela R6 oynarken hiç WattMan almadım ayrıca chipset arızası da olsa ekranda pikselleşmeler olur tahminimce boot ekranında çıkan çizgilerden şüphelenmiyorum eski kartımda da oluyordu sorunsuzdu ama besleme arızası da olabilir çünkü YouTube'da dolaşırken bazen ekran gidip geliyor WattMan vermeden.

Geçen onca zamandan beri AMD kartlarının hala aynı hatayı vermesinin nedeni ne acaba.

Son 1,5 senedir 2 farklı AMD kart kullandım hatayı şöyle açıklayabilirim. Oynadığın bir oyun kendiliğinden çökerse, yanlış yuvaya takılan RAM varsa, güç kaynağı arızalıysa vb. kısaca ekran kartı sürücüsünü çökertebilecek harici bir sıkıntı bile bu hatayı verdiriyor.

Örneğin RAM'lerimi 2. ve 4. yuvada kullanmak yerine 1 ve 3'te kullandığımda oyunda çökme yaratıyordu, oyun çökünce sürücüsü de doğal olarak çöküyordu. NVIDIA sürücüleri bu çökmelerde kendisini sessizce yeniden başlatıyor AMD aksine bu da genel olarak "oyun çöküyor, oyunda hata alıyorum" diye forumlara yansıyor.

Tabii ekran kartı kısmında AMD, üretici hataları da mevcut. Fabrika çıkış frekansları, voltaj değerleri, AMD'nin performans sürücüleri çakıştığında X sürüm sürücü ile kullanmak imkansız hale gelebiliyor bu yüzden de insanlar manuel ayarlar veya eski sürücülere kaçmakta çareyi buluyorlar. X marka RX 570 ile Y marka 570 aynı sürücüye farklı tepki verebiliyor.

Bence de %90 kart besleme arızası olsa mavi ekrana düşer ya da hiç açılmaz VRAM'lerde arıza olsa 4 GB VRAM'in hepsi kullanılırken hata verir ama Max 2 GB kullanıyor o da R6 da mesela R6 oynarken hiç WattMan almadım ayrıca chipset arızası da olsa ekranda pikselleşmeler olur tahminimce boot ekranında çıkan çizgilerden şüphelenmiyorum eski kartımda da oluyordu sorunsuzdu ama besleme arızası da olabilir çünkü YouTube'da dolaşırken bazen ekran gidip geliyor WattMan vermeden.

Ekran bozulması bana sağlıklı gelmiyor açıkçası. Veya en azından başlangıcı diyebilirim. Bir arkadaşımın da GTX 1080'i böyle davranışlar sergiliyordu, yetkili servisi kartın arızasının teknik olduğunu ve ömrü bittiğinde yeni kart alması gerektiğini söylediler. Sonra kendiliğinden sorunsuz çalışmaya devam etti, en son fırınlamıştı bile zombi gibi kart mübarek.

Geri
Yukarı