RX 580 WattMan hatası

darkinside

Hectopat
RAM
Lexar 8 GB DDR4 3200 Mhz CL19 x2
SSD veya HDD modeli
Sandisk SSD Plus 240GB + WD black 500 gb hdd
Ekran kartı
MSI RX580 GAMING X 8GB
Anakart
Gigabyte A320 m-h
İşlemci
Ryzen 5 3500
2023'te RX 580 ile WattMan hatası alan son kişi olarak yardım arıyorum arkadaşlar. Driver DDU'dan sildim WHQL yükledim olmadı undervolt yaptım olmadı sıcaklıktandır diye temizlik yaptım olmadı. Başka ne sebepten olabilir bilemiyorum.

Hocam benim bildiğim tüm yöntemler şunlar.

1 - çeşitli ayarlar.

İlk başta güç menüsünden hızlı başlatma ve hazırda bekletmenin kapatılması gerekiyor. Ayrıca tarayıcılarınızda da donanım hızlzandırma ayarını kapatmanız gerekiyor.

2 - AMD ayarları.

AMD Adrenalin ayarlarından modu güç tasarrufu moduna alıp Radeon chill ve Radeon görüntü keskinleştirmeyi kapatmanız gerekiyor.

3 - sürücü silip yükleme.

DDU veya Advanced Micro Devices Cleanup Utility ile sürücüyü kaldırıp en son WHQL sürücüyü kurmanız gerekiyor.

4 - eski sürüm sürücü.

DDU veya Advanced Micro Devices Cleanup Utility ile sürücüyü kaldırıp 22.11.2, 22.5.1 veya 21.10.1 sürücülerini tek tek denemeniz gerekiyor.

Bunların dışında BIOS'unuzda hızlı başlatma varsa kapamayı deneyin. Ben bunları uygulayarak günde 8 kere aldığım hatayı haftada sıfır ile bir arasına indirdim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bunları yaptıktan sonra undervolt yapmama gerek var mı ayrıca daha 2 saat önce falan DDU ile sürücüyü kaldırıp önerilen son WHQL sürümünü kurdum.

SSD'nin bu sorunu tetikleyeceğine ihtimal vermiyorum. PSU ile sorun yaşamadım diyorsun da yaşadığın vakit ortada bir sistem kalmama riski de mecvut. Beslemesi kaliteli olmayan PSU'lar da şu anki gibi sorunlara sebep olabiliyor.
Yakın zamanda kartı elimden çıkartıp yükseltmek istiyorum zaten ayrıca PSU'dan korkumda fazla var onun için farklı konu mu açmalıyım.

Bunları yaptıktan sonra undervolt yapmama gerek var mı ayrıca daha 2 saat önce falan DDU ile sürücüyü kaldırıp önerilen son WHQL sürümünü kurdum.

Yakın zamanda kartı elimden çıkartıp yükseltmek istiyorum zaten ayrıca PSU'dan korkumda fazla var onun için farklı konu mu açmalıyım.
Hocam dilerseniz deneyin sonra undervolt olarak GPU ayarını %-10 yapabilirsiniz.

Sorun %100 güç kaynağı kaynaklı olduğunu söyleyebilirim. Eğer FurMark'ta PC yeniden başladıysa ayrıca hızlı başlatma veya Radeon chill gibi kart özelliklerini kapatmanın doğru bir çözüm yolu olmaktan uzak olduğunu düşünüyorum. Sonuçta kart fabrika çıkışı özelliklerinde düzgün çalışması gerek. Timespy testi ( PSU test için birebir ), OCCT Power Supply testi yaparsanız sorun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Arkadaşınız veya eşinizin dostunuz güncel bir bilgisayarı var ise onda deneyin. Yukarıda bahsettiğim testleri de deneyebilirsiniz.

Sorun %100 güç kaynağı kaynaklı olduğunu söyleyebilirim. Eğer FurMark'ta PC yeniden başladıysa ayrıca hızlı başlatma veya Radeon chill gibi kart özelliklerini kapatmanın doğru bir çözüm yolu olmaktan uzak olduğunu düşünüyorum. Sonuçta kart fabrika çıkışı özelliklerinde düzgün çalışması gerek. Timespy testi ( PSU test için birebir ), OCCT Power Supply testi yaparsanız sorun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Arkadaşınız veya eşinizin dostunuz güncel bir bilgisayarı var ise onda deneyin. Yukarıda bahsettiğim testleri de deneyebilirsiniz.

FurMark'ta PC yeniden başlamadı klasik WattMan ekran gidiyor restart atmadan düzelmiyor. PC bu aralar kendi kendine restart atıyor. PSU sağlam bir PSU değil ve 550W PSU yetersiz olabilir mi?

FurMark'ta PC yeniden başlamadı klasik WattMan ekran gidiyor restart atmadan düzelmiyor. PC bu aralar kendi kendine restart atıyor. PSU sağlam bir PSU değil ve 550W PSU yetersiz olabilir mi?

Hocam demek istediğim kendi kendine restart atması zaten güç kaynağı miladını doldurmuş demektir. FurMark'ta yeniden başlaması gerekmiyor illaki durup dururken de yeniden başlıyorsa PSU sorunludur diyebiliriz, sizin sorununuz güç kaynağı zaten. 550W güç kaynağı fazlası ile yeterli gelir ama sistemin eskimesi düzgün marka ve belirli koruma sertifikaları olmayan güç kaynakları kullanımı 750W bile olsa yetmeyebilir.

Geri
Yukarı