RX 580'i Kasa Fanı ile Soğutma

OguzhanKBCL

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Hepinize sevgi dolu selamlar Technopat kullanıcıları. Başlıktaki uygulamayı yapma nedenimden başlamak istiyorum öncelikle. 2 sene kadar bir olacak neredeyse bilgisayarımı alalı ki sıfır olarak almadım. Ekran kartım hariç tüm parçalar çok az kullanılmıştı, hatta bazıları sıfır parçaydı. Ekran kartımı 2 seneyi doldurmuş halde aldım. Ekran kartım ise Gigabyte RX 580 8 GB. Gigabyte markasının bu dönemlerde çıkardığı fanlar özellikle RX serilerinde hiç beklenildiği kadar güvenilir olmadığını bilgisayarı alıp bir süre kullanıp Gigabyte markasının bu fanlarını biraz araştırdıktan sonra anlamış oldum. Ekran kartımın performansında bellirli bir noktaya kadar sıkıntı yok ancak karta yük bindiğinde ve ciddi soğutma ihtiyacı duyduğunda fanlarımın ikisi de dengesi bozuk bir şekilde yalpalayarak dönmekte. Her türlü yağlama temizleme vb. bakımları denedim ancak hiçbirisi de sonuç vermedi. Hadi soğutma olarak geçtim diyelim, fanlar çerçeveye çarpıp 'çıt çıt' sesler çıkarıyor ki bir süre sonra inanılmaz rahatsız edici bir hal almaya başladı bu. Aynı fanları internetten 90 lira teki 180 lira ikisi olmak üzere bulabiliyorum. Ancak madem ki böyle bir işe girişeceğiz madem alternatif soğutma seçeneklerine bakayım derken YouTube videolarına daldım ve başlıktaki uygulamayı gördüm. PWM fanları ekran kartı soğutucu bloğuna bir şekilde monte ederek ekran kartını kasa fanlarıyla soğutmak istiyorum. Ancak bu konuda hiçbir uygulama tecrübem olmadığından dolayı aklıma birkaç şey takıldı tabii. Bunlar da şu şekilde;

1- PWM fanları ekran kartı PCB'sine bağlayıp orijinal fanları gibi hız kontrolünü otomatik yapması sağlanabilir mi?
2- PWM fanları anakart üzerindeki sistem fan pinlerine bağlarsam hızlarını el ile ayarlayabilir miyim?
3- Hız kontrolü otomatik veya elle yapılamayacaksa bu fanların sürekli çalışır olması ekran kartına uzun vadede bir sıkıntı yaratır mı?

Sonraki sorumun cevabını buldum. :)

4- PWM fanlar, 3 ve 4 pin fanlarla ne noktalarda ayrılıyor ya da ayrılıyorlar mı?

Bu yöntem dışında önerebileceğiniz herhangi bir soğutma yöntemine de açığım ancak malumunuz bu dönemdeki ekonomik sorunlardan dolayı olabildiğince ucuz yollu bir yöntem olması tercihimdir. :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı