RX 580'in teknik özellikleri daha yüksekken GTX 1060'a denk olması

En büyük fark Nvidia'nın mimarisi çoğu kez AMD'nin mimarisinden iyi oluyor.

AMD'nin 14 nanometre kartlarının Nvidia'nın 16 nanometre kartlarından iyi olması beklenir normalde. Ama değil çünkü mimari farkı var.

AMD Vega 56 ve 64 kartlarında çok daha gelişmiş bir bellek olan HBM2 bellekleri kullandı ve yine rakip Nvidia kartlarını geçemedi. Maalesef yine mimari farkı.

Bu durumu daha derine doğru deşecek olursak AMD'nin hem işlemci hem ekran kartı kulvarında mütevazi bütçelerle rakipleriyle mücadele etmek durumunda olmasından kaynaklandığını görebiliriz.

Üzülerek belirtmek isterim ki AMD ekran kartı departmanında ki çok önemli bir mühendisini,AMD grafik bölümü baş mühendisi Raja Koduri'yi Intel ile karşılıklı anlaşarak Intel'e gönderdi veya satmışta olabilir arka planda ne döndü bilemiyoruz maalesef. Umarım AMD buradan elde ettiği geliri grafik kartları için olumlu yönde kullanabilir.

Ayrıca AMD ekran kartı departmanını kısa bir süre önce ayırdı daha iyi çalışmaları için. Yinede tüm gücünü ekran kartına yatıran bir şirket olan Nvidia ile başa çıkmak kolay değil.

Bu kadar yazmışken satırlarımı, sevimli bulduğum, bütçe dostu olarak gördüğüm AMD şirketinin yeni nesil ekran kartlarında giriş ve orta seviyelerde rakibi Nvidia'dan daha ucuz ve benzer performanslı olmasını dileyerek sonlandırayım :D

Arakadaşım bu soruları soruyorsan seni cahil sanmam doğal. Eğer bir şeyler biliyorsan, azıcık ta olsa, kendin cevabı verirsin. Da hala seni cahil zannedebilirim. Da hala bit bit deyip duruyorsun. Bit nedir? Bunu bir araştır önce. Bit, verilerin iletişimini sağlayan, yol. Bu genişliğin 192 bit ile 256 bit arasındaki fark nedir ki? AMD renkleri daha fazla sıkıştırmak yerine, biraz daha yayarak yollamıştır. Yani diyoruz ki, teknik özelliklerine göre iyi olduğunu nereden çıkardın. 14 nm diyorsun. Sen 14 nm'ye dünyayı sığdırırsın belki, bir mimar düşün, saçma sapan bina yapıp, yeri iyi kullanamaz ise, aynı büyüklükteki yerden daha az veya fazla yararlanabilir. Mimarlık ile ilgili. Bunlar önemli değil, bir ölçü değil. Ölçü test etmek. Test edilince de +- denk oluyorya. bunda anlaşılamayacak ne var. Hem biliyorum diyorsun hem de bit de bit diyorsun.

Ayrıca senin mantığa göre 14 nm olunca her şey yapılabilir, olmuyor işte. Öyle olsaydı RX serisinde 1080 dengi bir kart çıkarırdı AMD. Ama yok. Ha sonra çıkardı, onda da güç tüketimi 2 katı oldu dengine göre. Zibilyon tane sorun var. Daha en ufak devre yapmamışsın, işlemci yapmayı nereden bileceksin. Demek ki ha deyince olmuyor.

Benim takıldığım nokta burası. Neye göre, kime göre mükemmel. Bit bir de nm diyorsun. 14 ile 16 nm arasında ne kadar atomik bir fark var haberin var mı? Demek ki gerek duymamış Nvidia, o performansı 16 nm'ye sıkıştırabilmiş. Öteki sıkıştıramamış.

1060'ın 3 GB olan sürümü bile yeter de artar. Onlar önyargılı insanları, satış stratejisi ile keklemek başka bir olay değil. Kart 4 GB üsütünü kullanamıyor zaten, ayarları yükseltsen 20 FPS alıyorsun. Yani 8 GB alsan da kullanamayacaksın, onlar strateji. Küçücük modül ekleyecek 200-300 daha fazla kazanacak. Bu böyle. Yani hiç bir dedikleriniz ölçmek için yeterli değil. En iyi ölçüm dediğim gibi denemek.
Orada videonun adini yazdim o yuzden :) Yoksa GB ile alakasi yok. Ve ben de kendimi size tam anlatamadim. Sadece bit demedim her bakimdan kagit uzerinde onde dedim. Acikladigin icin sağol :)

Sizin dediğiniz mantığa göre FX 9590 "kağıt üzerinde" R5 1400'den daha güçlüdür.
Mimariyi de kattım ya..

Zaten birbirinin dengindeler, benchmark sonuçları bunu gösteriyor. Ama kağıt üzerinde her şeyiyle daha iyiyken neden GTX 1060 denginde diye sormuştum. Cevaplarınız için sağolun. Ben de tam anlatamamıştım kendimi, kusura bakmayın.

İşin sırrı mimari'de bitiyor. Intel'in LGA1050, AMD'nin Ryzen öncesi anakartları ne kadar üstün malzeme kalitesiyle üretilmiş model olsa bile bugünün gereksinimleri olan M.2, RGB header, USB 3.1'a sahip giriş seviye Intel B250 veya AMD B350 anakartlar kadar rağbet görmemektedir. Ekran kartı mevzu ise taraf olmadan şu gerçeği kabul etmek gerekir. AMD'nin GPU tasarımında Nvidia'dan daha çok şey öğrenmesi gerekir. AMD'yi orta seviye GPU tercihinde Nvidia'dan daha cazip kılan bence en büyük sebep, beraberinde kullanılacak Freesync teknolojisine sahip monitörlerin rakibinde bulunmayışıdır.

Ona ben de dikkat ettim, kağıt üzerinde rx580 gtx1060ı tokatlar gibi duruyor gel gör ki pratikte hiç de öyle değil. Konuya derinlemesine hakim olmadığım icin Nvdia Amd farkı bu olsa gerek diye dusunuyorum [emoji1]

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı