RX 590 mı kullanmak yoksa 3070'li sistem mi toplamak?

Keyser

Decapat
Herkese selamlar,
Benim RX 590 OC bir ekran kartım var(bunu alalı 1 sene oldu, bir de yanına 240 GB bir SSD ile ekran kartına güç sağlayabilecek bir güç kaynağı almıştım). Bu -bildiğim kadarıyla- nispeten iyi bir kart. Fakat bunun dışındaki PC parçalarım sanırım artık eski:

rRd6AVu.png

Kafam karışık, şöyle ki şu 3 seçenekten hangisini yapayım karar veremiyorum:

-1 sene daha bekleyip 2021 sonunda sıfırdan yepyeni bir sistem mi kurayım?
-RX 590 OC'den tam performans alabilmemi sağlayabilecek bazı parça değişiklikleri mi yapayım?
-Yoksa şimdi 1 tane RTX 3070 alıp, geri kalan uyumlu parçaları da zaman içinde mi toplayayım kur artışı çok vurmadan?(Burada da korkum AMD'nin daha hesaplı ve yakın performans veren bir kart çıkarma ihtimali şu 1 sene içerisinde)

Sıfırdan RTX 3070'li sistem kurmak şu an için beni zorlayabilir, o sebeple o seçeneği eliyorum şimdilik.

FX 8350 ile kartın tam performansını alamıyorsun zaten. Bence B450 bir sisteme geçtikten sonra ryzen 5 3600 almalısın. Ekran kartını değiştirmeye gerek yok bence 2K-4K oyun takıntın yoksa. Farklı bir anakarta geçeceğin için RAM masrafı, işlemci masrafı çıkacak. Bunu göz önünde bulundurursak Ryzen 3 3100 işlemci - b450 anakart alabiliyorsan al.

FX 8350 ile kartın tam performansını alamıyorsun zaten. Bence B450 bir sisteme geçtikten sonra ryzen 5 3600 almalısın. Ekran kartını değiştirmeye gerek yok bence 2K-4K oyun takıntın yoksa. Farklı bir anakarta geçeceğin için RAM masrafı, işlemci masrafı çıkacak. Bunu göz önünde bulundurursak Ryzen 3 3100 işlemci - b450 anakart alabiliyorsan al.
Ram olarak ne tavsiye edersin? Bir de söylediğin Ryzen 3 yerine ilk başta söylediğin Ryzen 5 daha mantıklı olur değil mi?

Bu senin oynadığın oyunlara göre değişir. Şu an piyasadaki oyunlar için RX 590 1080P'de ultra ayarlarda oynatır. Diğer parçaları değiştirmen daha doğru olur. Sadece oyun oynayacaksan Ryzen 5 3500X alabilirsin. Render yapıcaksan Ryzen 5 3600 alabilirsin. Çift kanal 3000MHz ve üstü 16GB RAM al. SSD yoksa SSD al. Bütün bunları yapınca memnun değilsen o zaman ekran kartını değiştir.

Ekran kartı dışında yükseltme için toplam bütçen ne kadar?
4000 TL'yi geçmese güzel olur.

------------------------------

Şu nasıl oldu anakart, ram, işlemci üçlüsü için:

4000 TL'yi geçmese güzel olur.

------------------------------

Şu nasıl oldu anakart, RAM, işlemci üçlüsü için:

Güzel ama çok pahalı.
Başka siteden alırsanız 500-600TL daha uyguna gelir.

O fiyata o anakartı asla tercih etmeyin. MSI B450 Tomahawk almaya çalışın, uygun bulamazsanız ise B450A Pro Max ya da Gaming Plus.

Bir de ileride tam kapasiteli sıfırdan bir sistem kuracağımı da düşünerek, geniş ve parçaları rahatça yerleştirebileceğim bir kasa önerir misiniz? Güç kaynağı olmasın yalnız, ben onu zaten almıştım ekran kartı için geçen sonbaharda yukarıda da dediğim gibi.

Bir de ram konusunda kararsız kaldım, daha iyi bir model/marka vs mi alsam acaba?

Bir de ileride tam kapasiteli sıfırdan bir sistem kuracağımı da düşünerek, geniş ve parçaları rahatça yerleştirebileceğim bir kasa önerir misiniz? Güç kaynağı olmasın yalnız, ben onu zaten almıştım ekran kartı için geçen sonbaharda yukarıda da dediğim gibi.

Bir de RAM konusunda kararsız kaldım, daha iyi bir model/marka vs mi alsam acaba?

MSI Mag Forge veya.
Dark Guardian.

Yeni konular

Geri
Yukarı