RX 590 oyunlar kapandıktan sonra %100 kullanımda takılıyor

Acemi Kaşif

Hectopat
Aşağıdaki ekran görüntüsünde de olduğu gibi GPU kullanımı AMD'nin Radeon Software adlı uygulamasında 100% görünüyor ve GPU'nun fanları da sürekli dönüyor. normalde araştırdığım kadarıyla da benim GPU fanlarının, GPU belli bir ısının altındayken dönmeyi bırakması gerekiyor fakat oyundan çıkınca bile GPU kullanımı 100% kalınca GPU fanları da dönmeyi bırakmıyor, bilgisayarı yeniden açana kadar da bilgisayar aşağıdaki ekran görüntüsü gibi oluyor.

(Bu ayın 15'inde korsan bir oyun indirmiştin ve bu korsan oyun ile bir Bitcoin kasma virüsü kaptığımı düşünmüştüm ki şimdi bilgisayara format attım ve bu karşılaştığım sorun hala geçmedi.)

Ek Açıklama 2021-11-24 130216.png

Yani mesela bu bir Bitcoin kasma virüsü olsa ben bilgisayarda oyun açmamış iken de çalışıyor olması gerekmez mi? Bilgisayarda ağır bir oyuna girip oyundan çıktığımda ne kadar saat geçerse geçsin GPU kullanımı 100% kalıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış hatırlamıyorsam Windows Defender üzerinden yapılıyor olması lazım.

Böyle tarama yapmayı da deniyeyim o halde. Bir de şey, bu GPU'nun 100% kullanıma sıkışıyor olması sadece chivalry 2 adlı bir oyunu oynadığımda yaşadığım bir sorun oldu ve başka oyunlarda oynamayı denedim nedense bir tek bu oyunda oluyor GPU'nun 100% kullanıma sabit kalması oyundan çıktıtan sonra. Ki aslında o kadar da orijinal oynadığım bir oyundu ve bu oyunu oynayıp bu sorunu yaşayan başka kişilerin olmadığını öğrendim, eğer gerçekten virüs kapmış isem bu oyunla bir sorun yaşıyor gibi bu virüs, belki virüs gizlice çalışıyordur ve bu oyun ağır bir oyun olup sistemimi yorar iken virüsün'de GPU'mu 100% kullanmaya başlıyor olması açığa çıkıyordur derken hiç anlayamadığım bir olay bu gerçekten.

Ki çok gariptir ki Chivalry 2 adlı oyundan çıkınca GPU 100%'e takılı kalıyor ve oyunu bir daha açıp kapatıyorum bu sefer normale dönüyor GPU kullanımı.

Yine böyle başka ağır oyunlar çalıştırmayı deniyeyim de emin olmaya çalışayım bu sorunu birtek Chivalry 2 oynarken mi yaşıyorum diye.
Buradan olması lazım.

Evet.

Olay üzerine olay yaşanıyor gerçekten, bu günde nedense Windows güvenliğimi açamıyorum.
Üzerine tıklıyorum fakat hiç tepki vermiyor ve açılmıyor.

Son düzenleme:
Böyle tarama yapmayı da deniyeyim o halde. Bir de şey, bu GPU'nun 100% kullanıma sıkışıyor olması sadece chivalry 2 adlı bir oyunu oynadığımda yaşadığım bir sorun oldu ve başka oyunlarda oynamayı denedim nedense bir tek bu oyunda oluyor GPU'nun 100% kullanıma sabit kalması oyundan çıktıtan sonra. Ki aslında o kadar da orijinal oynadığım bir oyundu ve bu oyunu oynayıp bu sorunu yaşayan başka kişilerin olmadığını öğrendim, eğer gerçekten virüs kapmış isem bu oyunla bir sorun yaşıyor gibi bu virüs, belki virüs gizlice çalışıyordur ve bu oyun ağır bir oyun olup sistemimi yorar iken virüsün'de GPU'mu 100% kullanmaya başlıyor olması açığa çıkıyordur derken hiç anlayamadığım bir olay bu gerçekten.

Ki çok gariptir ki chivalry 2 adlı oyundan çıkınca GPU 100%'e takılı kalıyor ve oyunu bir daha açıp kapatıyorum bu sefer normale dönüyor GPU kullanımı.

Yine böyle başka ağır oyunlar çalıştırmayı deniyeyim de emin olmaya çalışayım bu sorunu bir tek chivalry 2 oynarken mi yaşıyorum diye.

Olay üzerine olay yaşanıyor gerçekten, bu günde nedense Windows güvenliğimi açamıyorum.
Üzerine tıklıyorum fakat hiç tepki vermiyor ve açılmıyor.

Başka virüs programı yüklediğinizden olabilir.

Başka virüs programı yüklediğinizden olabilir.

Başka bir virüs programı da yüklemiş değilim oysaki. Artık bilgisayarımda bir virüs var ise bu virüsün bir işi diye düşünüyorum bu olayın. Bir de sadece chivalry 2 adlı oyunda yaşadığımı söylemiştim bu 100% GPU problemini fakat başka başka oyunlar deneyince diğer oyunlarda da bu problemi yaşadığımı öğrendim, neyse BIOS'a ya da anakartıma bir virüs bulaştığını düşünüyorum ve bundan pek de kurtulabilecek değilim sanırım.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de olduğu gibi GPU kullanımı AMD'nin Radeon Software adlı uygulamasında 100% görünüyor ve GPU'nun fanları da sürekli dönüyor. Normalde araştırdığım kadarıyla da benim GPU fanlarının, GPU belli bir ısının altındayken dönmeyi bırakması gerekiyor fakat oyundan çıkınca bile GPU kullanımı 100% kalınca GPU fanları da dönmeyi bırakmıyor, bilgisayarı yeniden açana kadar da bilgisayar aşağıdaki ekran görüntüsü gibi oluyor.

(Bu ayın 15'inde korsan bir oyun indirmiştin ve bu korsan oyun ile bir Bitcoin kasma virüsü kaptığımı düşünmüştüm ki şimdi bilgisayara format attım ve bu karşılaştığım sorun hala geçmedi.)

Eki Görüntüle 1225127

Yani mesela bu bir Bitcoin kasma virüsü olsa ben bilgisayarda oyun açmamış iken de çalışıyor olması gerekmez mi? Bilgisayarda ağır bir oyuna girip oyundan çıktığımda ne kadar saat geçerse geçsin GPU kullanımı 100% kalıyor.

Sorunu nasıl çözdünüz hocam?

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı