RX 590 sistem boşta kitlenmeye başladı

Sipahimsi

Centipat
Bundan yaklaşık 1 yıl önce Sapphire RX590 Nitro+ SE ekran kartlı, i5 9400F işlemcili, H310M s2v 2.0 anakartlı, 8 GB RAM'li bir bilgisayar aldım. Eski bilgisayarımın 1366x768 VGA monitörünü HDMI adaptörü ile 2. monitör olarak kullanıyorum. Oyunlardaki performanslarından memnunum bilgisayarın fakat driver sorunları beni öldürüyor. Henüz driver sorunları yaşamazken bir kez CS:GO'da aşırı FPS düşmesi ile garantiye gönderdim ekran kartını. Kartta Tomb Raider oynandığını ve herhangi bir FPS sorunu olmadığı raporu tutularak bana geri teslim edildi. Ondan sonra format attım ve bir daha FPS sorunu yaşamadım. Bir vakit sonra merak ederek elimdeki bilgisayarda birkaç mining denemesi yaptım. İlk kez orada bir driver sorunu yaşadım hız değerleriyle oynarken. Sadece birkaç saat süren mining macerasının sabahına bilgisayarıma format attım. Son sürüm ekran kartı driverını yükledim ve kabus başladı. Önceleri pek bir sorun yoktu sadece bilgisayar açıldığında hata ekranı geliyordu kapatıp kullanmaya devam ediyorum. Daha sonra oyunları açmaya çalıştığımda gelmeye başladı bilgisayarı yeniden başlattığımda düzeliyordu. Bir gün artık gerçekten sorunlar başladı ve boşta bilgisayar kilitlenmeleri yaşadım. Bende DDU ile ekran kartı driverını silip WHQL sürümü kurdum ve sorun düzeldi. Fakat geçen aylarda belki düzelmiştir diyerek ekran kartı driverını güncelledim. Şu anda ne zaman Windows'un kendi Filmler ve TV uygulaması ile bir video açmaya çalışsam sistem kilitleniyor, ekranlar açılıp kapanıyor, bazen düzeliyor bazen siyah ekranda kalıyor bilgisayarı açıp kapatmam gerekiyor. Bunun WHQL versiyon yükleme harici bir çözümü yok mu? Ekran kartımı satıp bir alt segment NVIDIA ekran kartıne geçmeyi bile düşündüm. Güncel ekran kartı sürümü kullanamayacak mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
WHQL sürümünün farkı bu işte. Diğer sürümlerin adı üstünde opsiyonel. DDU ile tekrar kaldırın ve WHQL sürümünü indirin. Ayrıca güncelleme ayarını sadece önerilen olarak seçin. Bu sayede sadece WHQL sürüm sürücüler güncelleme olarak gelecek.

Aynı modeli kullanıyorum. Oyun sırasında monitör kapanıyor, eski deyimiyle wattman hatası, ısınma sorunu. Kartta ne ararsan var. Yarın ben satıyorum, size de en yakın zaman da kurtulmayı tavsiye ediyorum. Ama eğer siyah ekranda kalıyor ise amd>performans>ayarlanıyor ekranını manuele alıp fotoğrafını atabilirmisin
Aynı modeli kullanıyorum. Oyun sırasında monitör kapanıyor, eski deyimiyle wattman hatası, ısınma sorunu. Kartta ne ararsan var. Yarın ben satıyorum, size de en yakın zaman da kurtulmayı tavsiye ediyorum. Ama eğer siyah ekranda kalıyor ise amd>performans>ayarlanıyor ekranını manuele alıp fotoğrafını atabilirmisin
Voltajın hiç birine dokunmayıp sadece en sondaki 1560 tı galiba onu 1555 yapın. Max frekansı da 1555 yapın. Güç limiti de -10 bu şekilde ekran kapanma sorunundan kurtuldum.

WHQL sürümünün farkı bu işte. Diğer sürümlerin adı üstünde opsiyonel. DDU ile tekrar kaldırın ve WHQL sürümünü indirin. Ayrıca güncelleme ayarını sadece önerilen olarak seçin. Bu sayede sadece WHQL sürüm sürücüler güncelleme olarak gelecek.
denedim. Önerilen güncellemelerin tamamı whql değil önerilen güncellemeyi yaptığımda sorunlar düzelmemişti.

Voltajın hiç birine dokunmayıp sadece en sondaki 1560 tı galiba onu 1555 yapın. Max frekansı da 1555 yapın. Güç limiti de -10 bu şekilde ekran kapanma sorunundan kurtuldum.
karta yük bindiğinde bir sorun çıkmıyor gta 5 vsgo valorant witcher 3 falan filan sorunsuz oynuyorum. Tek sorun video oynatmaya çalıştığımda oluyor.
Sorunsuz çalışan sürümü denediniz mi?
Soruda belirttiğim gibi. Ddu ile sildikten sonra kendi sitesinde (whql) ibaresi olan driverı kurdum. Onda sorun çözülmüştü. Benim merak ettiğim güncel sürücü kullanamayacak mıyım? Daha önce böyle bir sorunum yoktu çünkü bütün güncel sürücüleri önerilen opsiyonel fark etmeksizin kullanabiliyordum.

karta yük bindiğinde bir sorun çıkmıyor gta 5 vsgo valorant witcher 3 falan filan sorunsuz oynuyorum. Tek sorun video oynatmaya çalıştığımda oluyor.

Soruda belirttiğim gibi. Ddu ile sildikten sonra kendi sitesinde (whql) ibaresi olan driverı kurdum. Onda sorun çözülmüştü. Benim merak ettiğim güncel sürücü kullanamayacak mıyım? Daha önce böyle bir sorunum yoktu çünkü bütün güncel sürücüleri önerilen opsiyonel fark etmeksizin kullanabiliyordum.
Sapphire rx590nitro+ kronik bir kart. Şuana kadar sıkıntısız kullanana rastlamadım.

Geri
Yukarı