RX 590 sistem formattan sonra oyunlarda düşük FPS veriyor

Wiro8

Decapat
Daha fazla  
Merhaba dostlar. Bilgisayarımı alalı 3 yıl oldu olacak. FPS sorumlarımdan dolayı daha yeni ekran kartının ve işlemcinin termal macununu değiştirdim ve bilgisayara format attım.

Fakat bu yaptıklarım FPS sorunumu çözmedi.

RX590 Sapphire 8 GB OC.
16 GB.
Ryzen 5 2600.
ASUS B450 TUF Plus Gaming.
Tüm sürücüler güncel.

Apex oyununda en düşük ayarlarda 70-100 arası FPS.
League of Legends orta ayarlar 100-140 FPS arası.

Kesinlikle bir sorun olduğunu düşünüyorum fakat sorunun ne olduğunu bilmiyorum. Bilgisayarı ilk aldığım zamanlar her şey çok güzeldi Apex Legends'ı orta ayarlarda kasmadan oynayabiliryordum. Yardımcı olabilecek var ise çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba dostlar. Bilgisayarımı alalı 3 yıl oldu olacak. FPS sorumlarımdan dolayı daha yeni ekran kartının ve işlemcinin termal macununu değiştirdim ve bilgisayara format attım.

Fakat bu yaptıklarım FPS sorunumu çözmedi.

RX590 Sapphire 8 GB OC.
16 GB.
Ryzen 5 2600.
ASUS B450 TUF Plus Gaming.
Tüm sürücüler güncel.

Apex oyununda en düşük ayarlarda 70-100 arası FPS.
League of Legends orta ayarlar 100-140 FPS arası.

Kesinlikle bir sorun olduğunu düşünüyorum fakat sorunun ne olduğunu bilmiyorum. Bilgisayarı ilk aldığım zamanlar her şey çok güzeldi Apex Legends'ı orta ayarlarda kasmadan oynayabiliryordum. Yardımcı olabilecek var ise çok sevinirim.

Sürücüleri yükle. Yardımcı olduysam çözüm işaretlersin. (sürücü yazısını görmedim)
FPS ayarları olabilir. Son performansta çalışmaması olabilir parçaların.

Öncelikle 3 yıl önceki performansıyla aynı değerleri şimdi alabilmen zaten mümkün değil. Her şey gelişiyor, oyunlar yenilikler getiriyor ve sistem gereksinimleri gün geçtikçe artıyor. 2016 yılında topladığım sistem PUBG erken erişimdeyken çok rahat çalıştırırdı. 2018 sonlarına geldiğimizde sistemim PUBG'ye yetmemeye başladı.

Senin sorununa gelecek olursak tüm sürücüler dediğin üzere güncelse Afterburner yardımıyla oyun esnasında kullanım değerlerini gözlemlemelisin önce. Bellek, ekran kartı, işlemci kullanımları ve frekanslarına bak ve değerleri paylaş. Sıcaklık değerlerini de paylaşmayı unutma.

Öncelikle 3 yıl önceki performansıyla aynı değerleri şimdi alabilmen zaten mümkün değil. Her şey gelişiyor, oyunlar yenilikler getiriyor ve sistem gereksinimleri gün geçtikçe artıyor. 2016 yılında topladığım sistem PUBG erken erişimdeyken çok rahat çalıştırırdı. 2018 sonlarına geldiğimizde sistemim PUBG'ye yetmemeye başladı.

Senin sorununa gelecek olursak tüm sürücüler dediğin üzere güncelse Afterburner yardımıyla oyun esnasında kullanım değerlerini gözlemlemelisin önce. Bellek, ekran kartı ve işlemci kullanımı, frekanslarına bak ve değerleri paylaş. Sıcaklık değerlerini de paylaşmayı unutma.
oyun oynarken ara ara kontrol ediyorum
ekran kartı kullanımı : 100%
ekran kartı sıcaklığı : 61 derece (sabit)
ekran kartı saat hızı : 1570 (sabit)

işlemci kullanımı : 100% sabit

bu değerler yeterli olur mu ?

Yeterli değil. Afterburner yardımıyla bakmanı ve ekran görüntüsü paylaşmanı istiyorum. İşlemci kullanımının %100 sabit olması normal bir şey değil zaten.

Oyun oynarken ara ara kontrol ediyorum.
Ekran kartı kullanımı: 100%
Ekran kartı sıcaklığı: 61 derece (sabit)
Ekran kartı saat hızı: 1570 (sabit)

İşlemci kullanımı: 100% sabit.

Bu değerler yeterli olur mu?

İşlemci %100 çalışması yüzünden yüksek ihtimal öyle oluyor. GPU %100 çalışmalı CPU %0 çalışmalı en iyi ihtimalle.

Hayır. Zaten değerleri oyun içerisinde ekrana yansıtacak. Anlık bir şekilde takip edebileceksin. Rehber bağlantısını aşağıya bırakıyorum.

maxresdefault.jpg

Bu resimde gördüğün gibi değerleri takip edebileceksin.

Geri
Yukarı