RX 590 sistem oyun esnasında çabuk ısınma ve donma

Merhabalar. Öncelikle kasanın modeli ve hava akışı sıcaklık değerlerini etkiler. İşlemci sıcaklığı hakkında bir bilgim yok fakat işlemci soğutucusu alarak işlemci sıcaklığını düşürebilirsin. Ekran kartına gelecek olursak 70-78 derece arası ideal sıcaklıklardır. Eğer 80 ve üzerine çıkıyorsa ekran kartına fan ayarı yapın. Yeterli olmaz ise undervolt yapabilirsiniz. Ayrıca bu donma ve crash sorununu ekran kartının frekans MHz değerini 100-110 değer düşürüp, güç limitini -10 yaparsanız belki çözülebilir. Yine olmaz ise undervolt yapabilirsiniz.

Kasa Gamepower myhtril sadece egzoz fanı var stress teste soktum işlemciyi ve ekran kartını bir sorun yok ama RAM 8 GB ve 2000 MHz imiş baktım acaba donmalara sebep olan frekans hızı mı? War thunder oynuyorum mesela oyuna ilk girdikten 5 dk sonra oyun donuyor alt Tab yapıyorum bekliyorum sonra oyuna geri giriyorum 1-2 defa daha oluyor ondan sonra hiçbir sorun olmuyor sebebini bir türlü öğrenemedim.
gamepower myhtril

Kasa Gamepower myhtril sadece egzoz fanı var stress teste soktum işlemciyi ve ekran kartını bir sorun yok ama RAM 8 GB ve 2000 MHz imiş baktım acaba donmalara sebep olan frekans hızı mı? War thunder oynuyorum mesela oyuna ilk girdikten 5 dk sonra oyun donuyor alt Tab yapıyorum bekliyorum sonra oyuna geri giriyorum 1-2 defa daha oluyor ondan sonra hiçbir sorun olmuyor sebebini bir türlü öğrenemedim.

gamepower myhtril
Kasanızın hava akışı iyi değil sanırım. Yan tarafı açık bir şekilde sıcaklık değerlerini test edin derim. Ryzen işlemcilerde bildiğim kadarıyla Ram Mhz değeri önemli. Elinizdeki anakart ve ram modeline göre Ram Mhz değerini en yüksek değer yapın.

Kasanızın hava akışı iyi değil sanırım. Yan tarafı açık bir şekilde sıcaklık değerlerini test edin derim. Ryzen işlemcileri de bildiğim kadarıyla RAM MHz değeri önemli. Elinizdeki anakart ve RAM modeline göre RAM MHz değerini en yüksek değer yapın.

Hocam RAM frekansının değeri en fazla 2000 oluyor zaten 2000'de kullanıyorum acaba güç yetersizliğinden mi 500W yetmiyor mu? Kasa zaten tek fanlı işlemci fanı ve 2'de ekran kartının fanı var o zaman kasa ısınıyor da olabilir.

Hocam RAM frekansının değeri en fazla 2000 oluyor zaten 2000'de kullanıyorum acaba güç yetersizliğinden mi 500W yetmiyor mu? Kasa zaten tek fanlı işlemci fanı ve 2'de ekran kartının fanı var o zaman kasa ısınıyor da olabilir.
Hocam DDR4 ram kullanıyorsunuz. Ram 2000 Mhz olduğuna emin misiniz kontrol edin derim. Anakartınız 3200 Mhz ram değerine kadar destekliyor. Tabi daha kaliteli en az 550W veya garanti olsun diye 600W 80+ PSU tercih etmek lazım. Evet kasadan kaynaklı ısınma sorunu da yaşıyor olabilirsiniz. O yüzden dedim ya kasanın yan tarafını açın birde öyle sıcaklık değerlerine bakın diye.

Geri
Yukarı