RX 590 Wattman Ayarları Geri Yüklendi Sorunu

Akerfeldt

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Arkadaşlar geçenlerde şu linkteki konuyu açmıştım RX590 Special Edition görüntü birden gidiyor - Technopat Sosyal. Bu konuda da yazdığı gibi oyun oynarken görüntü ve ses birden gidiyor, reset atmadığım sürece düzelmiyordu bilgisayar. Olay Görüntüleyicisi'nde bu sorunun ismi "Kernel Power 41 (63)" olarak geçiyordu. 5 dakika evvel gene bu sorunu yaşadım, bu sorunu yaşadığımda reset atıyordum ve gene oynamaya devam ediyordum, gene aynı sorun oluşuyordu. Ama bu sefer reset attığımda ekranın sağ tarafında İngilizce olarak 'WattMan ayarları geri yüklendi' yazısıyla karşılaştım. Normalde bu yazı çıkmıyordu ama şimdi çıkmaya başladı. Aklıma herkesin bahsettiği şu WattMan sorunu geldi. Bu kartı yarın söküp garantiye göndermeyi düşünüyorum ama size de bir sormak istiyorum. Bu hatanın kaynağı nedir, nasıl çözülür? Benim düşüncem aşırı voltaj çekmesi. Voltaj düşürmeyi denedim ama kartımın ASIC Quality yüzdesi %69.1 yani bu ASIC Quality silikon şansı oluyor sanırım. 5 voltajdan fazla düşüremiyorum kartı. Bu sorun 30 dakika ila 1 saat arasında kart yük altında çalıştığında meydana geliyor arkadaşlar. Kartın en serin sıcaklığı 70, en üst sıcaklığı 77 derece benim gördüğüm.

12345.jpg

Son düzenleme:
@Tolga Samet Bu şekilde. Ben gene de ASIC Quality kısmını da koydum.

1111111111.jpg

22222222222.jpg

@Akerfeldt GPU-Z görüntüsü atar mısın? Ana ekranı atsan yeterli.
@Tolga Samet Hocam müsaitseniz bir bakar mısınız? Fotoğrafını attım GPU-Z'nin.
Hatırladığım kadarıyla stres testlerinin hepsini geçiyordu sistemin. Wattman hatası bildiğin üzere sistemde sıkıntı varsa çıkar. Ekran kartını farklı sistemde test edebilir misin? ASIC Quality direkt onu ifade etmiyor aslında, yine de genel yorum yapmak için göz ardı edilemez. %68 çok kötü sayılmaz aslında.
@Tolga Samet Dünden beri geri dönüş yapmanızı bekliyorum.

Son düzenleme:
@Akerfeldt Test sonuçlarına bakarsak hiçbir problem gözükmüyor sisteminde. Eğer ekran kartını farklı bir sistemde deneyemiyorsan video çekip garantiye gönder. Eğer problemsiz derlerse farklı bir PSU ile dene.

Merhaba. Sistemlerimiz neredeyse tamamen aynı ve bu sorunu ben de 2 kez Path of Exile, 1 kez de Resident Evil 2 oynarken yaşadım. PSU'nun belli bir noktada sistemin ihtiyacını karşılayamamasından kaynaklanıyor. Görüntü gidiyor, monitor sinyal yok uyarısı veriyor ve bilgisayarı yeniden başlatmadan düzelmiyor. PSU'larımız beyaz sertifikalı, yani giriş seviyesi. Daha iyi bir PSU'ya terfi edin. Aşağıdaki ürün Recep Baltaş önerisidir. Yakın zamanda ben de alacağım. :)

Ben bu problemle 3-4 aydır karşılaşmıyorum. Ekran kartıyla ilgili değil bu sorun...

sorun neyle ilgili hocam ? sıfır CORSAIR VS550 550W 80+ kullanıyor problemi yaşayan kişi ?
rx590 minimum 500 watt power isteyen bir ekran kartı.
bende 600 watt 80 + güç kaynağı var kişinin yaşadığı aynı problemleri yaşıyorum.

sorun neyle ilgili hocam ? sıfır CORSAIR VS550 550W 80+ kullanıyor problemi yaşayan kişi ?
rx590 minimum 500 watt power isteyen bir ekran kartı.
bende 600 watt 80 + güç kaynağı var kişinin yaşadığı aynı problemleri yaşıyorum.

Bu konuya bir göz atmanızı tavsiye ederim. Söz konusu PSU'da %20lik bir kayıp oranı mevcut. Azami yükte 440W kullanabiliyor diyelim kabataslak.

1573559858554.png

1573559939879.png

Bu konuya bir göz atmanızı tavsiye ederim. Söz konusu PSU'da %20lik bir kayıp oranı mevcut. Azami yükte 440W kullanabiliyor diyelim kabataslak.

Eki Görüntüle 458578

Eki Görüntüle 458579

teşekkür ederim , 500 - 650 watt arası güç kaynakları ile aylardır RX580 ve Rx590 serisi ekran kartı satıyor,donanım firmaları benim kafama yatmadı o zaman her satın alan kişi ( yüzlerce) bu problemi yaşamalı.

Şu anda PSU'mun 12v kanalından verdiği güç 528W.
Merhaba. Sistemlerimiz neredeyse tamamen aynı ve bu sorunu ben de 2 kez Path of Exile, 1 kez de Resident Evil 2 oynarken yaşadım. PSU'nun belli bir noktada sistemin ihtiyacını karşılayamamasından kaynaklanıyor. Görüntü gidiyor, monitor sinyal yok uyarısı veriyor ve bilgisayarı yeniden başlatmadan düzelmiyor. PSU'larımız beyaz sertifikalı, yani giriş seviyesi. Daha iyi bir PSU'ya terfi edin. Aşağıdaki ürün Recep Baltaş önerisidir. Yakın zamanda ben de alacağım. :)

Kasayla beraber aldım PSU'yu. Elimde bütçede kalmadı ayrıca daha fazla para ödeyemem PSU için. Şimdilik bununla idare etmek zorundayım. Kart bi servise gitsin bi incelesinler sorun çıkmazsa kendim uğraşıcam çözmek için yapacak birşeyim yok.
Msı afterburner veya gpu tweak kullanıyorsan radeon ile çakışıyor bazen benimde başıma geldi afterburner ve gputweak kaldır radeon ayarlardan da defaulta çek öyle dene .
MSI Afterburner kullanıyorum ama zaten bu programı indirme sebebim fanların hızlı dönmesinin nedenini ve sıcaklıkları görmek istememdi. GPU TWEAK programınıda kullanmıyorum.
@kemal2017 @Elohim haftaya kartı garantiye gönderdiğimde asıl sonuç çıkacak. Umarım kart arızalıdır değişim olur.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı