RX 590 Wattman Ayarları Geri Yüklendi Sorunu

Akerfeldt

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Arkadaşlar geçenlerde şu linkteki konuyu açmıştım RX590 Special Edition görüntü birden gidiyor - Technopat Sosyal. Bu konuda da yazdığı gibi oyun oynarken görüntü ve ses birden gidiyor, reset atmadığım sürece düzelmiyordu bilgisayar. Olay Görüntüleyicisi'nde bu sorunun ismi "Kernel Power 41 (63)" olarak geçiyordu. 5 dakika evvel gene bu sorunu yaşadım, bu sorunu yaşadığımda reset atıyordum ve gene oynamaya devam ediyordum, gene aynı sorun oluşuyordu. Ama bu sefer reset attığımda ekranın sağ tarafında İngilizce olarak 'WattMan ayarları geri yüklendi' yazısıyla karşılaştım. Normalde bu yazı çıkmıyordu ama şimdi çıkmaya başladı. Aklıma herkesin bahsettiği şu WattMan sorunu geldi. Bu kartı yarın söküp garantiye göndermeyi düşünüyorum ama size de bir sormak istiyorum. Bu hatanın kaynağı nedir, nasıl çözülür? Benim düşüncem aşırı voltaj çekmesi. Voltaj düşürmeyi denedim ama kartımın ASIC Quality yüzdesi %69.1 yani bu ASIC Quality silikon şansı oluyor sanırım. 5 voltajdan fazla düşüremiyorum kartı. Bu sorun 30 dakika ila 1 saat arasında kart yük altında çalıştığında meydana geliyor arkadaşlar. Kartın en serin sıcaklığı 70, en üst sıcaklığı 77 derece benim gördüğüm.

12345.jpg

Son düzenleme:
@Akerfeldt Hocam yukarıda sisteminizdeki anlık 12V güç tüketiminin 528 Watt olduğunu söylemişsiniz ancak sisteminizdeki PSU 12V kanalından maksimum 504 Watt verebilir.

Benim yorumuma göre sebebi şu; Sahip olduğunuz PSU 12V kanalından maksimum 504 Watt güç verebildiği için 528 Watt değerine bir noktaya kadar dayanabiliyor veya anlık durumlarda bu 528 Watt değeri daha da arttığı için ve haliyle PSU da bu sınırların dışında kaldığı için Wattman hatası alıyorsunuz. Bunun sebebi ekran kartından çok PSU gibi görünüyor.

Ayrıca bir arkadaşın söylediği gibi %80 verimliliğe sahip 550 Watt PSU'nun üretebileceği güç 440 Watt değildir, aksine böyle bir PSU 550 Watt güç üretebilmek için 687.5 Watt gibi bir değer çekerek bu gücü sağlamaktadır yani yüksek verimli olması üreteceği gücü azaltmaz, tüketeceği gücü arttırır.

Aynı sorun bende de vardı. Hatta benim pc direk kendisini kapatıyordu. En son garantiye gönderdim oyun testi yapıp geri gönderdiler. Kendiliğinden düzeldi garanti kağıdında da birşey yazmıyor işlem yapıldığına dair. Sorunun çözümünü bilmiyorum ama Benden atmamı istediğin bir fotoğraf falan olursa seve seve atarım aynı ekran kartını kullanıyoruz :)

Sıcaklık konusunda 70 75 normal bu kart için. Benimki en fazla 73 ü gördü Just Cause 3 oyununda

@Akerfeldt Hocam yukarıda sisteminizdeki anlık 12V güç tüketiminin 528 Watt olduğunu söylemişsiniz ancak sisteminizdeki PSU 12V kanalından maksimum 504 Watt verebilir.

Benim yorumuma göre sebebi şu; Sahip olduğunuz PSU 12V kanalından maksimum 504 Watt güç verebildiği için 528 Watt değerine bir noktaya kadar dayanabiliyor veya anlık durumlarda bu 528 Watt değeri daha da arttığı için ve haliyle PSU da bu sınırların dışında kaldığı için Wattman hatası alıyorsunuz. Bunun sebebi ekran kartından çok PSU gibi görünüyor.

Ayrıca bir arkadaşın söylediği gibi %80 verimliliğe sahip 550 Watt PSU'nun üretebileceği güç 440 Watt değildir, aksine böyle bir PSU 550 Watt güç üretebilmek için 687.5 Watt gibi bir değer çekerek bu gücü sağlamaktadır yani yüksek verimli olması üreteceği gücü azaltmaz, tüketeceği gücü arttırır.
Benimkisi %80 Silver hocam arkasında yazıyor 528W değeri.
Kart garantiye bir gitsin bakalım umarım PSU kaynaklı değildir. Eğer öyleyse kötü olacak benim için çünkü PSU yu kasayla beraber satın aldım ben

Benimkisi %80 Silver hocam arkasında yazıyor 528W değeri.
Kart garantiye bir gitsin bakalım umarım PSU kaynaklı değildir. Eğer öyleyse kötü olacak benim için çünkü PSU yu kasayla beraber satın aldım ben
Hocam ben anlık tüketim değeriniz sandım ona göre cevap verdim benim hatam yine de tavsiyem öncelikle PSU’yu degerlendirin.

Hocam ben anlık tüketim değeriniz sandım ona göre cevap verdim benim hatam yine de tavsiyem öncelikle PSU’yu degerlendirin.
Ekran kartı genelde 170-200 W arasında gidip geliyor oyunlarda. Diğer parçalarda çok enerji tüketmez diye düşünüyorum. PSU'dan değil bence ama göreceğiz haftaya. PSU'nun fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyorum ben.

Ekran kartı genelde 170-200 W arasında gidip geliyor oyunlarda. Diğer parçalarda çok enerji tüketmez diye düşünüyorum. PSU'dan değil bence ama göreceğiz haftaya. PSU'nun fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyorum ben.
PSU teknik olarak yeterli zaten onda bir sorun yok. Ekran kartı PSU'ya göre çok daha pahalı bir parça olduğu ve yaşadığınız sorunun da güç ile ilgili olduğu düşünülünce öncelikle PSU'dan şüphelenmek ve çözümü burada aramak daha faydalı olur.

PSU teknik olarak yeterli zaten onda bir sorun yok. Ekran kartı PSU'ya göre çok daha pahalı bir parça olduğu ve yaşadığınız sorunun da güç ile ilgili olduğu düşünülünce öncelikle PSU'dan şüphelenmek ve çözümü burada aramak daha faydalı olur.
Bakın şu anda wattman hatası gene oldu. Bu sefer 20-25 dakika oynadım, kart sıcaklığı 78 dereceye kadar çıktı, güç tüketimi 1.150'yi geçti. Alt tab yapayım dedim alt tab yaptıgım an görüntü ve ses gitti gene. Şimdi reset attım masaüstünü açtım gene İngilizce bir şekilde Wattman ayarları sıfırlandı yazısı çıktı masaüstünde. Çok sinir bozucu bir durum. Fanların hızı zaten 2200 RPM lere kadar çıkıyor çok sesli çalışıyor. Kart arızalı bence ya.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı