RX 6400 sistemde FPS düşüşü oluyor

İşletim sistemi
Windows 10

Berk Chelik

Hectopat
Merhaba öncelikle, yeni bir sistem topladım sadece RAM ve SSD değiştirmedim.
İşlemci i3 10100F.
Anakart MSI B460M-A Pro.
Ekran kartı Sapphire Pulse RX6400.
RAM 8 GB tek kanal 2666 MHz.
SanDisk SSD Plus 480 GB.

Konuya gelecek olursak Witcher 3, Warframe bu 2 oyunda çok sıkıntı yaşıyorum diğer oyunlarda da tek tük drop oluyor ama en çok bunlarda. DDU ile driveri silip güncel driver yükledim yine düzelmedi.
Yardımlarınızı bekliyorum...

RAM'ler Dual olursa sorun ortadan kalkacaktır.

Bu sistemde Warframe'nin kasmaması lazım GT 430 sistemle 60 FPS sabit oynuyordum açıkçası.
Hocam efekt girdiği anda veya CO-OP göreve girdiğimde anlamsız droplar yaşanıyor.

RAM'ler Dual olursa sorun ortadan kalkacaktır.
Ama sisteme ram yetiyor oyunda max 6.5 gb ram kullanıyor 1.5 gb boşta kalıyor.

Oyun içi değerler bu şekilde, sistemim zorlanmıyor ama yine de drop giriyor.
1658858112594.png

Son düzenleme:
Hocam efekt girdiği anda veya CO-OP göreve girdiğimde anlamsız droplar yaşanıyor.

Ama sisteme RAM yetiyor oyunda Max 6.5 GB RAM kullanıyor 1.5 GB boşta kalıyor.

Oyun içi değerler bu şekilde, sistemim zorlanmıyor ama yine de drop giriyor.Eki Görüntüle 1464820

Sorun RAM'in sisteme yetip yetmemesi değil, çift kanal RAM demek veri aktarım hızının artması demektir. Tek 8 GB yerine 2x4GB olsa oyunlarda bu tarz sorunlar yaşamazdın, bellek darboğazı ortadan kalkardı. @Lypher beğenmediğin nedir, bir fikrin varsa söyler misin?

Sorun RAM'in sisteme yetip yetmemesi değil, çift kanal RAM demek veri aktarım hızının artması demektir. Tek 8 GB yerine 2x4GB olsa oyunlarda bu tarz sorunlar yaşamazdın, bellek darboğazı ortadan kalkardı. @Lypher beğenmediğin nedir, bir fikrin varsa söyler misin?
Hocam peki ramdan değil de SSD'den kaynaklı olabilir mi?

Kullandığım ram bu 1 tane daha alsam taksam sorun düzelir mi?

Hocam peki RAM'dan değil de SSD'den kaynaklı olabilir mi?

Kullandığım RAM bu 1 tane daha alsam taksam sorun düzelir mi?

Evet hocam şu an gördüğüm tek sorun RAM'in tek kanal olması, aynı sorunları ben de yaşadım. Eğer bir tanıdığından RAM alıp deneme şansı varsa iyi olur yoksa sorun çok düşük olasılıkla başka bir sebeptense bile istersen iade edersin RAM'i.

Evet hocam şu an gördüğüm tek sorun RAM'in tek kanal olması, aynı sorunları ben de yaşadım. Eğer bir tanıdığından RAM alıp deneme şansı varsa iyi olur yoksa sorun çok düşük olasılıkla başka bir sebeptense bile istersen iade edersin RAM'i.
Şuan denemek için ram alabileceğim biri yok. Attığım linkteki ramdan 1 tane daha mı almalıyım yoksa 8x2 başka ram mı bulmalıyım.

Şu an denemek için RAM alabileceğim biri yok. Attığım linkteki RAM'dan 1 tane daha mı almalıyım yoksa 8x2 başka RAM mı bulmalıyım.

Aynısından 1 tane daha alın hocam, denedikten sonra sonucu buraya yazarsınız, büyük ihtimalle düşük FPS sorunu ortadan kalkacak.

Kusura bakma anca gördüm beğenmediğim şey bende geçen ay Warframe'yi 4 GB tek kanal RAM ile oynuyordum arkadaşın sistemi benim sistemimden çok daha iyi.

Geri
Yukarı