RX 6500XT sistemde oyuna girer girmez GPU hotspot 100 derece oluyor

Adrenalin uygulamasından ölçümleri açıp oyun içinde hotspot ve normal sıcaklığı 1 saat süreyle test et. Eğer 100'de kalıyorsa sıkıntı olmaz ama zamanla 110'a doğru çıkarsa zorlama derim.

PES Oynarken cok ses geliyordu 3-4 saat oynadım Pes'i arkadaşımla sürekli fan sesi geliyordu arada bir kapanıyordu sonra tekrar Full devir calısıyordu. Bugün pubg girip 1 saat felan takılıcam bakıcağım sonuca.

PES Oynarken cok ses geliyordu 3-4 saat oynadım Pes'i arkadaşımla sürekli fan sesi geliyordu arada bir kapanıyordu sonra tekrar Full devir calısıyordu. Bugün pubg girip 1 saat felan takılıcam bakıcağım sonuca.
Ayarlardan ölçümleri açın. Hotspot sıcaklığını da görün sağ üstte. O şekilde bir oyunda deneyin ama kartın kullanımı %95 üzeri olsun.

Buradan bu şekil izledim bir 30 dakika felan pes21 ultra ayarlarda oynadım. GPU Sıcaklığı 64-62 arası oldu, Hotstop ise 100-105 arası git gel yaptı max 107 gördüm oda saniyelik gördüm. Oyunu kapar kapamaz saniyesinde 50'ye geri düşdü. Sanarsın sıcaklık değil'de kullanım gibi :D

1697312410386.png

Msi afterburner üzerinden fan ayarları ve oyun içi sıcaklık izleme yapabiliyorsun.
Açılıyor. MSI Afterburner'dan da açabilirsiniz.

Hocalarım model kaynaklı bir sorun gibi düşündüm ben çünkü ben de RX 6500X kullanıcısıyım ASUS TUF modelini güncel kullanıyorum ve kart fanlar çalışmadan 50 dereceyi geçmiyor tabii model farkından dolayı olması normal ama RX 6500XT ısınan bir kart değil diye biliyorum normal şartlarda burada dış etkenler yani kasanın hava akışı veya ekran kartının fanlarının temizligi(bunlar opsiyonel) bir kontrol edilmeli bu faktörler dışındaysa problem üründe bir sorun olması muhtemel.

@afraz Peki boşta sürekli 50 civarı mı oluyor sıcaklık? Oda kaç derece ve kasa markası nedir?

Evet boşta sürekli 50-51Derece'de takılıyor. Boşta dediğim arka plan uygulamaları var tabii. Kasa modelinin ismini tam bilmiyorum lakin görseli iletiyorum. Oda sıcaklığıda normal şu anda üstümde sweatshirt var cok sıcak değil çok da soğuk değil.

1697315566803.png

Hocalarım model kaynaklı bir sorun gibi düşündüm ben çünkü ben de RX 6500X kullanıcısıyım ASUS TUF modelini güncel kullanıyorum ve kart fanlar çalışmadan 50 dereceyi geçmiyor tabii model farkından dolayı olması normal ama RX 6500XT ısınan bir kart değil diye biliyorum normal şartlarda burada dış etkenler yani kasanın hava akışı veya ekran kartının fanlarının temizligi(bunlar opsiyonel) bir kontrol edilmeli bu faktörler dışındaysa problem üründe bir sorun olması muhtemel.

Benim de kart fanları calışmıyor 50 dereceyi gecmiyor oyuna girincede GPU Sıcaklığı 60-62 oluyor. Lakin hotstop 100-105 arası oynuyor oyunda olduğu sürece, oyundan cıkar cıkmaz 50-60'a ani düşüş yapıyor.

Evet boşta sürekli 50-51Derece'de takılıyor. Boşta dediğim arka plan uygulamaları var tabii. Kasa modelinin ismini tam bilmiyorum lakin görseli iletiyorum. Oda sıcaklığıda normal şu anda üstümde sweatshirt var cok sıcak değil çok da soğuk değil.

Eki Görüntüle 1977507

Benim de kart fanları calışmıyor 50 dereceyi gecmiyor oyuna girincede GPU sıcaklığı 60-62 oluyor. Lakin hotstop 100-105 arası oynuyor oyunda olduğu sürece, oyundan cıkar cıkmaz 50-60'a ani düşüş yapıyor.

Hocam size şöyle anlatayım ben kasa hava akışı iyi değil bir laptop gibi hani örnek vermem ne kadar doğru olur ama ben çok uzun süre laptop kullandım ve oyundan çıktıktan sonra(herhangi bir oyun ya da uygulama) bir sıcaklık düşüşü oluyordu ani bir şekilde benim kullandığım şu anki bilgisayarda oyunda dahi fanlar çalışmadan 50 derece geçmiyor kasam Thermaltake S200tg kasa faktörü bariz bir şekilde var maalesef eğer önü ızgaralı bir kasa kullanıyor olsaydınız daha iyi olurdu ayrıca GPU kullanımını biraz sınırlarsanız fark olur nasıl yapıldığını tam hatırlamıyorum.Hocam bir de hotspotu boşverin siz ortalama kaç derecede bu kartı kullanıyorsunuz

Geri
Yukarı