RX 580 oyuna girer girmez 87 derece

KryptonJDM

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, ASUS ROG STRIX RX580 8 GB ekran kartını kullanıyorum.

Yaklaşık üç senedir bu ekran kartını kullanıyorum ve daha önce pek dikkat etmesemde özellikle şu yaz döneminde fazla ısındığını fark ettim. Boştayken minimum 52 ve doluyken maximum 87 dereceleri görüyorum. Doluyken derken bu arada herhangi bir oyuna girdiğimde direkt kendini bu dereceye sabitliyor sanki. Sonrasında ufak bir araştırma yaptım ve bütün soğutma yöntemlerini denedim (örneğin. MSI Afterburner ile fan hızlandırma, kasanın kapağını açmak, voltaj düşürmek, MHz düşürmek vb.) Şeyler denedim fakat hangisini yaparsam yapayım minimum 51 derecenin altına indiremiyorum. Yani kart 52 derecedeyken Afterburner ile fan hızını 2X arttırmama rağmen en fazla 1 derece düşüyor. Birkaç yerde denk geldim BIOS ayarı ile ekran kartı sıcaklığının sabitlendiğine dair. Bunun hakkında herhangi bir bilgisi olan var mı sormak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Boşta fan çalışıyor mu? Boşta fan çalışmıyorsa 52 derece fazla değil. Yükte 87 derece fazla bence. Macun değişimi yapabilirsiniz. Undervolt sıcaklığı düşürmedi mi?

Boşta fan çalışıyor mu? Boşta fan çalışmıyorsa 52 derece fazla değil. Yükte 87 derece fazla bence. Macun değişimi yapabilirsiniz. Undervolt sıcaklığı düşürmedi mi?

Dediğim gibi Undervolt'undan tut her seçenek en fazla 1 derece fark ettirdi. Ve şöyle bir durum var örnek veriyorum bir oyun açıyorum sıcaklık 5'er derece artarak 85'e falan çıkıyor. Yani 1 derece 1 derece artma yok. Boşta eskiden fan çalışmıyordu diye hatırlıyorum şu an boşta fan çalıştırıyorum ona rağmen 52 derece falan oluyor dediğim gibi. Başkalarından o kartta kronik fanlar yanlış veya ters dönüyor gibi şeyler duydum ne kadar doğru bilmiyorum. Ama bunlara rağmen beni düşündüren nokta kendini bu derecelere sabitlemesi yani limit koymuş sanki oralarda takılıyor. MSI Afterburner'da temp limit var bu kart bu sıcaklığı geçmesin diye o ayarı yapıyorum 80'i geçmesin diye yine otomatik kendisi temp limiti 87 yapıyor.

Macun değişecek.

Denemeyi düşünüyorum. Macunla alakasız başka bir şey mi var diye merak ediyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı