Çözüldü RX 6600 değişken saat hızı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
6
Daha fazla  
Merhabalar.

Yakın bir zaman önce farkına vardığım ve sorun olarak gördüğüm bir durumu sizlere danışmak istedim. Sapphire RX 6600 ekran kartım masaüstünde ve boştayken belirli bir saat hızına kendisini sabitleyip makul seviyelerde ısınırken, tarayıcıya geçiş yaptığımda dinamik bir saat hızını benimseyip ısısı düşüyor. Aşağıya görselleri sunacağım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Masaüstü (boşta):

1.JPG

2.JPG

Tarayıcı (yükte):

3.JPG

4.JPG

Son düzenleme:
Çözüm
Mevcut konuyu tam olarak çözebilmek için Reddit üzerinden eriştiğim konudaki son yorumu uyguladım ve işe yaradı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

"SOLVED! I just had this issue, tried to run the installer with the "repair" option, but it said some error and did nothing. So I tried to uninstall and reinstall it, which worked, but didn't help. But finaly I have found the trick. You need to go through all the lightning channels and set all of it to the "static color" be sure, that you haven't left any murals selected. It will automatically remove the QmlRenderer.exe from running processes, and the GPU will be cool again."

Kısacası Corsair'in bu Beta aşamasında Murals özelliği sorunlu.
Bana nedense normal gibi geldi. 6600 kullanırken aynısını yaşıyordum, elle UV yaptığım ayarda dahi.
Hocam masaüstündeyken, boştayken ve hiçbir işlem yapmıyorken 1000 Mhz'e geçip ısınması normal mi?

Farklı değerler uygulayarak değiştirdim ama masaüstüne geçtiğim an da aynı durum devam etti.

144 Hz.
Yüksek yenileme hızlarında bu şekilde çalışması normal. Yenileme sıklığını 60 yapıp bi dene bakalım düzelecek mi? Benim 75 Hz monitörüm var durum bu şekilde:

Adsız.png

Sorunun kaynağını az önce buldum.

QmlRenderer adlı bir uygulama buna sebep oluyormuş. Görevi sonlandır dediğimde durum ortadan kalktı. Dosya konumuna gittiğimde Corsair iCUE klasörüne beni gönderdi. Virüs olmadığını düşünüyorum. Bilgisayarı açıp kapattığımda ise tekrar aktif oluyor. Bu belki sorun olabilir.

Wallpaper Engine kullanıyor musunuz? Bende genelde video izlerken saat hızı sabitleniyor.

1674906594512.png

Boşta ise 4MHz'e kadar düşüyor.

1674906721413.png

144Hz monitör kullanıyorum.

Sorunun kaynağını az önce buldum.

QmlRenderer adlı bir uygulama buna sebep oluyormuş. Görevi sonlandır dediğimde durum ortadan kalktı. Dosya konumuna gittiğimde Corsair iCUE klasörüne beni gönderdi. Virüs olmadığını düşünüyorum. Bilgisayarı açıp kapattığımda ise tekrar aktif oluyor. Bu belki sorun olabilir.
Başlangıçta varsa kaldır. Aynı şekilde iCue ben de kullanıyorum fakat QmlRenderer diye bir uygulama yok bende.

Yeni konular

Geri
Yukarı