RX 6600 ile R5 4500 darboğaz yapar mı?

Ben 5500 önermiyorum hocam üstüne zorlayıp biraz daha çıkılarak 5600 alınmalı ciddi fark var aralarında.

Aralarında GeekBench ve oyunlar içinde 100 puan falan fark ve çoğu oyun içinde genel olarak 3 FPS veya 5 FPS gibi değişken bir değerleri var.
Yani 5500 alınmaz değil hatta geçen IMC testi bazında 3600'dan daha yüksek RAM OC desteklendiği de forum içinde ispatlandı.

İnsanlara öneri yapmadan önce açıp GeekBench, CPU Monkey gibi işlemci kategorisinin demirbaş kaynaklarına bakabilirsiniz veya yabancı içerik üreticilerinin içeriklerine.

Gelip herkes 5500 kötülüyor ama 5500 dediğin işlemci APU kısmı kırpılmış 5600G yani netice içinde gene CCD monolit yapısı var.

r5 5500 tercih edeceğim bir darboğaz söz konusu olmaz demi.
RX 6600 ile rahatlıkla kullanabilirsiniz hocam.

Aralarında GeekBench ve oyunlar içinde 100 puan falan fark ve çoğu oyun içinde genel olarak 3 FPS veya 5 FPS gibi değişken bir değerleri var.
Yani 5500 alınmaz değil hatta geçen IMC testi bazında 3600'dan daha yüksek RAM OC desteklendiği de forum içinde ispatlandı.

İnsanlara öneri yapmadan önce açıp GeekBench, CPU Monkey gibi işlemci kategorisinin demirbaş kaynaklarına bakabilirsiniz veya yabancı içerik üreticilerinin içeriklerine.

Gelip herkes 5500 kötülüyor ama 5500 dediğin işlemci APU kısmı kırpılmış 5600G yani netice içinde gene CCX monolit yapısı var.
Normalde olaylara ''Şu kadar FPS fark ediyor.'' gözüyle bakmam ama aralarında minimum 15 FPS olduğu bir gerçektir. Sağlıklı akşamlar dilerim.

3050 R5 4500 mü tercih etmeliyim yoksa RX6600 R5 5500 mü hocam? 3050 R5 4500 biraz daha ucuz hocam o yüzden sordum.

RX 6600 ile rahatlıkla kullanabilirsiniz hocam.

Normalde olaylara ''Şu kadar FPS fark ediyor.'' gözüyle bakmam ama aralarında minimum 15 FPS olduğu bir gerçektir. Sağlıklı akşamlar dilerim.

Şu meseleyi geçelim öyle Youtube üstünden izlediğiniz test sistemi ne olduğu belli olmayan kanalların FPS testleri ile konuşacaksanız sizi dikkate değecek olarak bile değerlendirip cevap vermem gelin resmi test atın veya Benchmark verilerine bakın.

Şimdi gelelim bu 5500 ve 5600 rekabetinin asıl nedeni ve farkı olan önbellek kısmına size test sonuçlarını atacağım. Zaten dediğiniz 15 FPS fark E-spor oyunları içinde oluyor çoğu zaman tekil oyunlar içinde eşit giden işlemciler denebilir lakin 5600X buna bile dahil olamaz çünkü OC ile ikisini geçebilecek bir işlemci lakin fazla ısınır.

5500:

Ekran görüntüsü 2022-08-21 003257.png

Ekran görüntüsü 2022-08-21 003342.png

5500 Test verileri açıkça Ubuntu işletim sistemi ve 16 GB bellek ile yapılmış bir test ve en üst çekirdek testi olarak geçiyor gene 1428 puan almış.

İsterseniz gene aynı sonuçlara 5600 için bakalım:

Ekran görüntüsü 2022-08-21 003320.png

Ekran görüntüsü 2022-08-21 003330.png

İki işlemcinin testleri burada tam olarak eşit koşullar içinde yapıldıkları söylenemez ama şimdi 15 FPS iddiasını kesin olarak açıklığa kavuşturayım.
  1. Ryzen 5 5500 doğal olarak 16 MB L3 bellek ile geliyor fakat Ryzen 5 5600 ise 32 MB bu durum içinde CS:GO oyun testlerini izlediyseniz dediğiniz 15 FPS buradan gelir çünkü E-spor oyunları daha fazla işlemci belleği tüketir çoğu zaman Intel işlemciler bu nedenden ötürü zaten AMD işlemcilerin gerisindedir.
  2. Ryzen 5 5500 ile Ryzen 5 5600 arasında tekniken çok bir fark yok zaten tek oyunculu oyunlar içinde öyle 20-30-15 FPS gibi uçan kaçan FPS farkları yok. Bu durum E-spor veya rekabetçi oyunlar gibi işlemci önbelleği kullanan oyunlar için geçerli kaldı ki normal bir durum zaten +16 MB ile Ryzen 5 5600 çok rahat 15 FPS fazla alabilir hatta üstüne çıkabilir.
  3. Alaya aldığınız 5500 sadece L3 belleğinin az olmasından ötürü geride fakat genel olarak performanslı singleplayer oyunlar içinde birbirlerine yakın en fazla 7 FPS gördüm izlediğim testler içinde fakat genel farkları 3-5 arası gene.
Kısaca, daha kendi test sistemini belirtmeyen adamların videolarını izleyip üstüne gelip buraya sadece E-spor oyunları içinde geçerli olan bir durumu yazınca siz haklı olmazsınız.

Son olarak mesaja sadece 5500 yazmam beni 5600'ü kötüleyen birisi yapmaz, konu sahibi nihai bir bütçe vermediği sürece ucuz olan F/P alternatifleri öneririm bütçe belliyse pahalı veya kaliteli bir ürün önerilir kadı ki gene 5500 tercih etti. Bari laf edecekseniz haklı olup da edin.

3050 R5 4500 mü tercih etmeliyim yoksa RX6600 R5 5500 mü hocam? 3050 R5 4500 biraz daha ucuz hocam o yüzden sordum.

4. Nesil Zen işlemciler gerek çekirdek gerek Önbellek olarak çok zayıf işlemciler hatta 3. nesil işlemcilerin bile arkasındalar. Almayınız tavsiye etmem.

5500 ve 6600 yerden yere vurur sen ne diyorsun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Screenshot_5.jpg

şu meseleyi geçelim öyle YouTube üstünden izlediğiniz test sistemi ne olduğu belli olmayan kanalların FPS testleri ile konuşacaksanız sizi dikkate değecek olarak bile değerlendirip cevap vermem gelin resmi test atın veya benchmark verilerine bakın.

Şimdi gelelim bu 5500 ve 5600 rekabetinin asıl nedeni ve farkı olan önbellek kısmına size test sonuçlarını atacağım. Zaten dediğiniz 15 FPS fark e-spor oyunları içinde oluyor çoğu zaman tekil oyunlar içinde eşit giden işlemciler denebilir lakin 5600X buna bile dahil olamaz çünkü OC ile ikisini geçebilecek bir işlemci lakin fazla ısınır.

5500:

Eki Görüntüle 1492510

Eki Görüntüle 1492512

5500 test verileri açıkça Ubuntu işletim sistemi ve 16 GB bellek ile yapılmış bir test ve en üst çekirdek testi olarak geçiyor gene 1428 puan almış.

İsterseniz gene aynı sonuçlara 5600 için bakalım:

Eki Görüntüle 1492517

Eki Görüntüle 1492518

İki işlemcinin testleri burada tam olarak eşit koşullar içinde yapıldıkları söylenemez ama şimdi 15 FPS iddiasını kesin olarak açıklığa kavuşturayım.
  1. Ryzen 5 5500 doğal olarak 16 MB L3 bellek ile geliyor fakat Ryzen 5 5600 ise 32 MB bu durum içinde CS:GO oyun testlerini izlediyseniz dediğiniz 15 FPS buradan gelir çünkü e-spor oyunları daha fazla işlemci belleği tüketir çoğu zaman Intel işlemciler bu nedenden ötürü zaten AMD işlemcilerin gerisindedir.
  2. Ryzen 5 5500 ile Ryzen 5 5600 arasında tekniken çok bir fark yok zaten tek oyunculu oyunlar içinde öyle 20-30-15 FPS gibi uçan kaçan FPS farkları yok. Bu durum e-spor veya rekabetçi oyunlar gibi işlemci önbelleği kullanan oyunlar için geçerli kaldı ki normal bir durum zaten +16 MB ile Ryzen 5 5600 çok rahat 15 FPS fazla alabilir hatta üstüne çıkabilir.
  3. Alaya aldığınız 5500 sadece L3 belleğinin az olmasından ötürü geride fakat genel olarak performanslı singleplayer oyunlar içinde birbirlerine yakın en fazla 7 FPS gördüm izlediğim testler içinde fakat genel farkları 3-5 arası gene.
Kısaca, daha kendi test sistemini belirtmeyen adamların videolarını izleyip üstüne gelip buraya sadece e-spor oyunları içinde geçerli olan bir durumu yazınca siz haklı olmazsınız.

Son olarak mesaja sadece 5500 yazmam beni 5600'ü kötüleyen birisi yapmaz, konu sahibi nihai bir bütçe vermediği sürece ucuz olan F/P alternatifleri öneririm bütçe belliyse pahalı veya kaliteli bir ürün önerilir kadı ki gene 5500 tercih etti. Bari laf edecekseniz haklı olup da edin.

4. nesil zen işlemciler gerek çekirdek gerek önbellek olarak çok zayıf işlemciler hatta 3. nesil işlemcilerin bile arkasındalar. Almayınız tavsiye etmem.

Hocam ben sana bir şey söylemiyorum. Tamam haklısın kazandın en iyi sensin. Tatmin mi ediyorsun kendini anlamadım? En nihayetinde bu adama sen bunu al bu daha iyi desen de yine gidip tekrar araştıracak, öbürünü desen de. Şimdi savunduğuna tekrardan gelecek olursak madem 5600 ile 5500 arasında 2-3 FPS fark ediyor ne diye 6900 XT gibi güçlü ekran kartları 2K veya 4K kullanılırken 5600-5600X takılıyor? Veya neden bu CPU'lar arasında 1500 TL fark var? Ayrıca en sona gelecek olursak laf falan ettiğim yok isteyen istediğini alsın ben yardımcı olmaya çalışıyorum sadece, tanımadığım bir insan sonuçta “3 FPS” az oynasa ne oynamasa ne öyle değil mi? 😉

Hocam ben sana bir şey söylemiyorum tamam haklısın kazandın en iyi sensin. Tatmin mi ediyorsun kendini anlamadım ? En nihayetinde bu adama sen bunu al bu daha iyi desen de yine gidip tekrar araştıracak, öbürünü desen de. Şimdi savunduğuna tekrardan gelecek olursak madem 5600 ile 5500 arasında 2-3 FPS fark ediyor ne diye 6900 XT gibi güçlü ekran kartları 2K veya 4K kullanılırken 5600-5600x takılıyor ? Veya neden bu CPU’lar arasında 1500 TL fark var ? Ayrıca en sona gelecek olursak laf falan ettiğim yok isteyen istediğini alsın ben yardımcı olmaya çalışıyorum sadece, tanımadığım bir insan sonuçta “3 FPS” az oynasa ne oynamasa ne öyle değil mi ? 😉

Pekala, 5500 alın o zaman demeniz halen komik. Demek ki bütçesi 5500'e yetiyor, konu sahibi nihai bir bütçe vermedikçe zaten pahalı bir işlemci önermem.

5600X dediğiniz işlemci zaten ayrı bir işlemci sayılır 5500 ve 5600'ün yanında çünkü OC işlemcisi ve berbat bir soğutma ile rezil iken güçlü soğutulursa çok iyi sonuçlar verir 5600X bu yüzden tercih edilir.

6900 XT ve 5600? 6900 XT alabilecek bütçesi olan bu işlemcilerin yüzüne bile bakmıyor zaten çok gereksiz bir yaklaşım. Zaten 6900 XT çeken kişiler genel olarak Ryzen 7 veya 9 alır geçer neden 5500 veya 5600 ile 6900XT gibi kartı beslemeyi denesin? 1080P içinde veya 2K içinde hayatta kalma şansları yok.

Kendimi tatmin etmek gibi bir derdim olsa egoist gibi sana mesaj yazıp cevap vermeyi bile tercih etmem sen yanlış anlamış olabilirsin orası ayrı. 😎

O zaman neden aralarında 1500TL fark var?
Para kaliteyi veya performansı getirmez, çok pahalı olup çok vasat olan şeyler var mesela 429W güç çeken i9 işlemciler gibi. Elbet alıp soğutacak olan adam alır orası ayrı.

Son olarak AMD Smart Access Memory ve Infinite Cahce gibi teknolojiler ile AMD Ryzen 5500 ve RX 6600-6500 çok ideal ve iyi bir kullanım sunabiliyor.

Bilginiz yok ama fikriniz var, insanlara yardımcı olun cidden saygı duyarım hatta olması gereken budur. Fakat. YouTube üstünden izlediğiniz iki tane test sistemi ne olduğu belli olmayan adam +15 FPS aldı diye gelip beyan etmeniz çok komik.

Son olarak Önbellek farkı ve olayını bilmiyorsanız ekstra bilgi olarak makalesini bile yazdım okuyabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı