RX 6600 overclock ayarları nasıl olmalı?

O zaman yok, oyunun kendisi mi çöküyor yoksa herhangi bir AMD hatası alıyor musun?

Herhangi bir AMD hatası almıyorum. Menüdeyken, oyundayken fark etmeksizin arada bir 3-4 saniyeliğine drop giriyor oyuna. 2-3 kere drop girdikten sonra hiçbir hata vermeden kapanıyor oyun. Daha sabah oynamıştım ve bu sorun yoktu. Acaba voltajla oynayarak ekran kartına falan mı zarar verdik diye korktum o yüzden sormak istedim.
O zaman yok, oyunun kendisi mi çöküyor yoksa herhangi bir AMD hatası alıyor musun?
Hocam normalde hata vermiyordu ama tekrar denedim ve bu sefer bu hatayı verdi.

Dosya Ekleri

• f.PNG
    f.PNG
    460 KB · Görüntüleme: 76
Son düzenleme:
Herhangi bir AMD hatası almıyorum. Oyunda menüdeyken, oyundayken fark etmeksizin arada bir 3-4 saniyeliğine drop giriyor oyuna. 2-3 kere drop girdikten sonra hiçbir hata vermeden kapanıyor oyun. Daha sabah oynamıştım ve bu sorun yoktu. Acaba voltajla oynayarak ekran kartına falan mı zarar verdik diye korktum o yüzden sormak istedim.

Yok canım oyundandır o sen bir dosyaları yenile o kadar tedirgin olma. Bundan sonra sürücü silerken o attığımı kullanırsan DDU'dan daha pratik olur. Voltaj zarar verse benim kartım Hakk'a yürümüştü çoktan.

Şu video kaydımı o attığım konudaki ayarlarla almıştım. Oyun performansında olumsuz bir etkisi yok. Tabii ben XT kullanıcısıyım, 6600 bu kartın aynısı yalnızca %12 kırpılmış hali ve VRAM frekansı 2Gbps daha düşük. Mimarisi birebir aynı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam normalde hata vermiyordu ama tekrar denedim ve bu sefer bu hatayı verdi.

Bu bambaşka bir olay. Şunu kontrol et.

Yok canım oyundandır o sen bir dosyaları yenile o kadar tedirgin olma. Bundan sonra sürücü silerken o attığımı kullanırsan DDU'dan daha pratik olur. Voltaj zarar verse benim kartım Hakk'a yürümüştü çoktan.

Şu video kaydımı o attığım konudaki ayarlarla almıştım. Oyun performansında olumsuz bir etkisi yok. Tabii ben XT kullanıcısıyım, 6600 bu kartın aynısı yalnızca %12 kırpılmış hali ve VRAM frekansı 2Gbps daha düşük. Mimarisi birebir aynı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Deniyorum en son attığınız şeyi. Eğer yine olmazsa sizin attığınız Cleanup Utility ile temizleyip tekrardan kurmayı deneyeceğim. Sizin kart XT modeli, benimki normal olan model. Sizinkiyle aynı ayarı yapmam doğru muydu? Ufak bir voltaj düşürmeyle ekran kartına sorun geleceğini düşünmüyorum ben de, zarar gelecek olsa herhangi bir hata, mavi ekran tarzı bir şey alırdım diye düşünüyorum ama bir yandan da başka bir sebep gelmiyor aklıma. Overclock'dan önce böyle bir şey olmuyordu yaklaşık 1 saat kadar donma takılma olmadan oynadım. O.c yaptım girdim, 10-15 saniye FPS'e bakıp çıktım, sonra ayarları sıfırlayıp girdim ve bu şekilde donmalar oluyor ve oyun kapanıyor sonrasında.

@Gapirkont bu mesajdaki ayarları diyorsan onlar 6600 içindi merak etme, tabii ki XT ayarlarını sana vermem.

Bir şey fazla gelirse sürücü çöküp yeniden başlar, biz bunları 50 kere yaptık korkulacak bir durum yok. Güç limitini %20, voltajı 1120, maksimum frekans 2650Mhz, VRAM hızını da 1800Mhz yap sağ üstten değişiklikleri kaydet bakalım nasıl gidecek oyunlarda.

FH5 biraz sakat bir oyun ne yalan söyleyeyim. Ben de ilk girdiğimde ultra oynadığımda sıfır sorun yaşamıştım, kapattım geri girdim geldi bana yetersiz bellek uyarısı verdi. Neymiş 8 GB VRAM yetmiyormuş. 2 gün oynayıp, test videosu alıp silmiştim oyunu. Biraz stabilite sorunu var sanki, son hali nedir bilmiyorum. Sen başka oyunlara da bak ne olur ne olmaz.

@Gapirkont bu mesajdaki ayarları diyorsan onlar 6600 içindi merak etme, tabii ki XT ayarlarını sana vermem.

FH5 biraz sakat bir oyun ne yalan söyleyeyim. Ben de ilk girdiğimde Ultra oynadığımda sıfır sorun yaşamıştım, kapattım geri girdim geldi bana yetersiz bellek uyarısı verdi. Neymiş 8 GB VRAM yetmiyormuş. 2 gün oynayıp, test videosu alıp silmiştim oyunu. Biraz stabilite sorunu var sanki, son hali nedir bilmiyorum. Sen başka oyunlara da bak ne olur ne olmaz.

Evet biraz sakat bir oyun. Benim kartta 8 GB ve yetersiz bellek uyarısı veriyor bütün ayarlar Extreme'deyken. PC'ye reset attım ve şu an düzeldi gibi. Birkaç kez drop yedi ancak hala kapanmadı. Bu oyunu çıktığından beri oynuyorum, bugün sabahta oynuyordum ve böyle bir sorun yoktu. OC'den sonra olunca korktum ekran kartıma zarar geldi diye. Sistemi yeni aldığım için çok tedirginim, anlamışsınızdır zaten :D. Ama nedense içim hala bir buruk, zarar geldi, performansı düştü kesin diye içim içimi yiyor saçma bir şekilde. Geçti geçmesine ancak sorunun sebebini, neden öyle bir şey oldu acaba diye merak etmiyor değilim.

Evet biraz sakat bir oyun. Benim kartta 8 GB ve yetersiz bellek uyarısı veriyor bütün ayarlar Extreme'deyken. PC'ye reset attım ve şu an düzeldi gibi. Birkaç kez drop yedi ancak hala kapanmadı. Bu oyunu çıktığından beri oynuyorum, bugün sabahta oynuyordum ve böyle bir sorun yoktu. OC'den sonra olunca korktum ekran kartıma zarar geldi diye. Sistemi yeni aldığım için çok tedirginim, anlamışsınızdır zaten :D. Ama nedense içim hala bir buruk, zarar geldi, performansı düştü kesin diye içim içimi yiyor saçma bir şekilde. Geçti geçmesine ancak sorunun sebebini, neden öyle bir şey oldu acaba diye merak etmiyor değilim.

Oyun da biraz sakat, ben ilk çıktığında indirmiştim ayar oldum sildim. OC'dan sonra bir şey oldu mu diye hala korkuyorsan şöyle söyleyeyim ben kendi kartımın vBIOS'una girerek OC yaptım bir keresinde. 160w TDP olan kart 192w çekti, Furmark'ta diğer 6600 XT'lerin alamadığı skoru aldı. Ve sapasağlam aynen oynuyorum, video kayıtlarını da görüyorsun. Senin oradan yapacağın hiçbir işlem karta zarar vermez, yanlış bir değer versen bile sürücü kendisini yeniden başlatır. RX 6600'ün stok gücü de yeterli ama OC tabii dilediğin gibi deneyebilirsin.

Bahsettiğim Furmark testim buydu;

6600XT ekran kartında Battlefield 2042 de inanılmaz FPS droplar alıyorum çözemedim neden böyle. 250 den 50 veya 89 a düşüyor. Power limit mi artırsam ne yapsam.

Oyun da biraz sakat, ben ilk çıktığında indirmiştim ayar oldum sildim. OC'dan sonra bir şey oldu mu diye hala korkuyorsan şöyle söyleyeyim ben kendi kartımın VBIOS'una girerek OC yaptım bir keresinde. 160W TDP olan kart 192W çekti, FurMark'ta diğer 6600 XT'lerin alamadığı skoru aldı. Ve sapasağlam aynen oynuyorum, video kayıtlarını da görüyorsun. Senin oradan yapacağın hiçbir işlem karta zarar vermez, yanlış bir değer versen bile sürücü kendisini yeniden başlatır. RX 6600'ün stok gücü de yeterli ama OC tabii dilediğin gibi deneyebilirsin.

Bahsettiğim FurMark testim buydu;

Hocam vallahi tebrik ederim, cesaret ister diye düşünüyorum o şekilde o.c yapmak. Benim kartta 100W çekiyordu, yaptığımız işlemden sonra 120W çekmeye başlamıştı ancak FPS düşmüştü. Benim kart +20 sizinki +32W çekmiş, sizin yaptığınız işlemlerden sonra o karta bir şey olmadıysa benimkine de olmaz o zaman. İçim rahatladı teşekkür ederim.

6600XT ekran kartında Battlefield 2042 de inanılmaz FPS droplar alıyorum çözemedim neden böyle. 250 den 50 veya 89 a düşüyor. Power limit mi artırsam ne yapsam.

Battlefield 2042 oynamadım ama benim ayarlara göre bir yap bakalım. Sen yalnız maksimum frekans 2750, VRAM hızını da 2180 olarak ayarla. Ben üst limiti vermiştim sen bir altından gel.

Hocam vallahi tebrik ederim, cesaret ister diye düşünüyorum o şekilde o.c yapmak. Benim kartta 100W çekiyordu, yaptığımız işlemden sonra 120W çekmeye başlamıştı ancak FPS düşmüştü. Benim kart +20 sizinki +32W çekmiş, sizin yaptığınız işlemlerden sonra o karta bir şey olmadıysa benimkine de olmaz o zaman. İçim rahatladı teşekkür ederim.

Rica ederim, bir de oyundan oyuna fark eder. İlla artış yaşayacaksın misal Cyberpunk 2077 oynasan ben kafadan %8-10 artış alırsın diyorum. Tabii biraz kendi kartına göre ideali de yakalaman gerekecek, hepsinin sweet spotu farklı olur.

Bir de normalde benim kart 130w civarı çekiyor, normal OC ile 160w. 192w'ın ne kadar absürt olduğunu buradan da anlayabilirsin toplamda +60 yedi. 😂

Geri
Yukarı