RX 6600 overclock ayarları nasıl olmalı?

Aferin size, ben millete öneremem ama bunu. Arkadaşın maddi kaybını telafi edecek misiniz böyle bir durum olursa? Ayrıca ben yanlış bilgi veriyorsam, raporlayın bakalım hangimize uyarı verecekler?
Kartta voltaj kilidi var, AMD'nin izin verdiği maksimum voltaj ile kartın çekirdeğini o voltaj ile çıkabildiği maksimum frekansa çıkarmakta hiçbir sakınca yoktur. Kartta o potansiyel zaten vardır ama üretici firma her kartın tek tek maksimum potansiyelini test ederek ona göre boost frekansı yazamayacağı için her karta aynı boost frekansını yazıp geçiyor. Bu da kartın içinde saklı olan potansiyelin çöp olması anlamında geliyor. Sen ekstra voltaj vermeden var olan voltaj ile çekirdeğin gittiği yere kadar frekansını arttırdığın zaman karta zarar vermiş olmuyorsun sadece tüm potansiyelini ortaya çıkarmış oluyorsun. Bunun da kartın bozulması veya bozulmaması ile uzaktan yakından alakası yok. Alaycı ve çok bilmiş bir tavır sergilemek yerine yapıcı bir şekilde bu yazdığımı okursunuz umarım. Kafanızda bir OC kartı bozar mantığı oluşmış ama daha OC yapmanın arkasındaki mantığı bilmiyorsunuz. Her kartın belli bir voltajda çıkabildiği maksimum bir frekans vardır ve sen eğer fazla voltaj verip frekansı düşük tutarsan bir miktar voltaj çöpe gitmiş oluyor ve kart stok haldeyken aynı böyle oluyor.

Kartta voltaj kilidi var, AMD'nin izin verdiği maksimum voltaj ile kartın çekirdeğini o voltaj ile çıkabildiği maksimum frekansa çıkarmakta hiçbir sakınca yoktur. Kartta o potansiyel zaten vardır ama üretici firma her kartın tek tek maksimum potansiyelini test ederek ona göre boost frekansı yazamayacağı için her karta aynı boost frekansını yazıp geçiyor. Bu da kartın içinde saklı olan potansiyelin çöp olması anlamında geliyor. Sen ekstra voltaj vermeden var olan voltaj ile çekirdeğin gittiği yere kadar frekansını arttırdığın zaman karta zarar vermiş olmuyorsun sadece tüm potansiyelini ortaya çıkarmış oluyorsun. Bunun da kartın bozulması veya bozulmaması ile uzaktan yakından alakası yok. Alaycı ve çok bilmiş bir tavır sergilemek yerine yapıcı bir şekilde bu yazdığımı okursunuz umarım.
OC'den kartı bozulan ben de görmedim zaten, gördüm demiyorum. Elektronik parçalar bunlar, herhangi bir zaman bozulabilir. Başka bir nedenden bozulur, yollarsınız garanti dışı kalır olay bu. Ha adamlar uğraşmaz, garantiden değişir. Ancak istisnalar kaideyi bozmaz, ben öyle bir ihtimal olduğu için kimseye OC yap demem.

OC'den kartı bozulan ben de görmedim zaten, gördüm demiyorum. Elektronik parçalar bunlar, herhangi bir zaman bozulabilir. Başka bir nedenden bozulur, yollarsınız garanti dışı kalır olay bu. Ha adamlar uğraşmaz, garantiden değişir. Ancak istisnalar kaideyi bozmaz, ben öyle bir ihtimal olduğu için kimseye OC yap demem.
Evet ama OC yapmanın kartın bozulması ile alakası yok. Ha stok voltajın üstünde bir voltaj verirsen evet belki olabilir ancak RX 6000 serisinde istesen de daha fazla voltaj veremiyorsun. Bu yüzden insanlara OC yapma demek yanlış yönlendirmektir. Bir kartın frekansını arttırmak yazılımsal bir şeydir ve o yazılımsal değişiklik geçicidir. Kalıcı frekans kartın bios'unda yazar. Sen kartın bios'unu değiştirmediğin sürece OC yaptığın zaman o kart geçici olarak OC olmuş oluyor, sen o kartı alıp başka bir bilgisayara taksan o OC gider ve kartın Bios'unda ne yazıyorsa o referans alınır ki o da stok değerlerdir zaten. Tam olarak bu yüzden servisler OC yapılıp yapılmadığını anlayamaz ve garanti dışı kalmaz.

Son düzenleme:
Evet. Biraz UV de var 1150v verebilirsin ama ben o yaptığım ayarlarda sweet spot yakaladım ve performansa tamamen olumlu anlamda etki etti. Sana basit bir ayar çekip yükledim, bunu indirip işaretlediğim yerden içeri atıp kaydedersen ayarlanmış olacak. Sen sonra üzerinden değişiklik yapabilirsin.

Eki Görüntüle 1389306
Hocam sizin bu ayarlarda oynarsam sorun olur mu diğer oyunkar için

Evet ama OC yapmanın kartın bozulması ile alakası yok. Ha stok voltajın üstünde bir voltaj verirsen evet belki olabilir ancak RX 6000 serisinde istesen de daha fazla voltaj veremiyorsun. Bu yüzden insanlara OC yapma demek yanlış yönlendirmektir. Bir kartın frekansını arttırmak yazılımsal bir şeydir ve o yazılımsal değişiklik geçicidir. Kalıcı frekans kartın bios'unda yazar. Sen kartın bios'unu değiştirmediğin sürece OC yaptığın zaman o kart geçici olarak OC olmuş oluyor, sen o kartı alıp başka bir bilgisayara taksan o OC gider ve kartın Bios'unda ne yazıyorsa o referans alınır ki o da stok değerlerdir zaten. Tam olarak bu yüzden servisler OC yapılıp yapılmadığını anlayamaz.
Ekran kartlarının kendine ait bellekleri ve çipleri vardır. Bunların kaydını almak zor değildir diye düşünüyorum. Zaten binbir bahaneyle garantiye yollanan ürünler böyle geri çevrilebilir, kesin konuşmamak gerekli. Ayrıca karta fazla akım verilip verilmediği de belli olur. Ben burada RX 6000 serisi için konuşmuyorum sadece. Birde yanlış bilgiyse mesajım 2 gündür orada, yanlış bilgiden uyarı yemedim? Madem yanlış bilgi veriyorum uyarı atılsın o zaman, madem haklısınız.

Ekran kartlarının kendine ait bellekleri ve çipleri vardır. Bunların kaydını almak zor değildir diye düşünüyorum. Zaten binbir bahaneyle garantiye yollanan ürünler böyle geri çevrilebilir, kesin konuşmamak gerekli. Ayrıca karta fazla akım verilip verilmediği de belli olur. Ben burada RX 6000 serisi için konuşmuyorum sadece. Birde yanlış bilgiyse mesajım 2 gündür orada, yanlış bilgiden uyarı yemedim? Madem yanlış bilgi veriyorum uyarı atsın o zaman, madem haklısınız.
Bu forumda moderatörler de bu konular hakkında çok bilgili değiller diye düşünüyorum veya üye kaybetmemek için çok bariz bir şekilde yanlış bilgi vermeyenlere uyarı atmıyorlardır ama konu bu değil. Eğer bir firma bu karta OC yapılmış ben bunu garantiye almıyorum derse firma onu bahane olarak kullanıyordur ve aslında OC yapılıp yapılmadığını bilmiyordur. Ekran kartlarının kendine ait belleklerinin ve çiplerinin kaydı falan alınmıyor. GDDR6 belleklerin üstünde seri numarası falan yazmıyor.

Bu forumda moderatörler de bu konular hakkında çok bilgili değiller diye düşünüyorum veya üye kaybetmemek için çok bariz bir şekilde yanlış bilgi vermeyenlere uyarı atmıyorlardır ama konu bu değil. Eğer bir firma bu karta OC yapılmış ben bunu garantiye almıyorum derse firma onu bahane olarak kullanıyordur ve aslında OC yapılıp yapılmadığını bilmiyordur.
Ne söylersem söyleyeyim zaten bildiğinizi okuyacaksınız. Forumda birilerinin başı yanıp, orada olmazsanız mutlaka etiketleyeceğim sizi.

Ne söylersem söyleyeyim zaten bildiğinizi okuyacaksınız. Forumda birilerinin başı yanıp, orada olmazsanız mutlaka etiketleyeceğim sizi.
Adamın kartının zaten bozulacağı varsa bozulur OC yapmış veya yapmamış olmasının bununla alakası olmaz bu yüzden beni etiketleyip yalanlama çabanız umrumda değil. Ben ekstra voltaj vermeden OC yapmanın mantığını yukarıda zaten anlattım ve kartın aynı voltaj değerini kullanarak kullanılmayan potansiyeli ortaya çıkarma olduğunu söyledim. Bunun ötesinde bir şey söylemeye gerek yok zaten.

Hocam sizin bu ayarlarda oynarsam sorun olur mu diğer oyunlar için.

Olmaz. Onun bir tık üzerini yani bu konudakileri Cyberpunk 2077, God of War ve Overwatch'da 1 saat civarı test ettim bir çökme, hata olmadı. Sen de kendince artırıp deneme yapabilirsin.

Adamın kartının zaten bozulacağı varsa bozulur OC yapmış veya yapmamış olmasının bununla alakası olmaz bu yüzden beni etiketleyip yalanlama çabanız umrumda değil. Ben ekstra voltaj vermeden OC yapmanın mantığını yukarıda zaten anlattım ve kartın aynı voltaj değerini kullanarak kullanılmayan potansiyeli ortaya çıkarma olduğunu söyledim. Bunun ötesinde bir şey söylemeye gerek yok zaten.
Ben sizi ne yalanlayacağım? Girin bir Google'a 100 kişiden 95'i garanti dışı kalır diyor. Zaten yanlış biliyorsunuz :). Herkes haksız, bir siz haklısınız. Kullanıcı eylemi tarafından yapılan her şey, kullanıcı sorumluluğundadır ve sınırlı garantide her şey yazar. "Sözleşmeyi kabul ettiniz" şakaları bu yüzden gerçektir ama neyse sıkıntı yok.

Geri
Yukarı