RX 6600 oyun oynarken ekranda çıkan garip cisim

RX 6600 kullanıyorum. Forza Horizon 5 oynarken ekranda garip,+ şeklinde gibi yamuk, büyük bir cisim milisaniyelik gözüktü ve geri gitti. Neden olmuş olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekranı teste sokar mısınız tarayıcınız üzerinden test sitesinde ekranı test edeceğin bir çok seçenek var hepsini bir deneyin bakalım sonuç ne olacak böyle bir sorunu ilk defa görüyorum.
Ekran kartından da kaynaklı olabilir monitörden de hemen ekran kartına suç atmamak gerek. 😂

Ekranı teste sokar mısınız tarayıcınız üzerinden test sitesinde ekranı test edeceğin birçok seçenek var hepsini bir deneyin bakalım sonuç ne olacak böyle bir sorunu ilk defa görüyorum.
Ekran kartından da kaynaklı olabilir monitörden de hemen ekran kartına suç atmamak gerek. 😂

Ekran kartını daha yeni aldım. En son Voltaj ile o.c yapmıştım, 1-2 dakika sonra sıfırlamıştım tekrar. Ondan 1 gün sonra bu oldu. Bir kere oldu ama başka olmadı. Monitörle alakalı olduğunu düşünmüyorum açıkçası ama teste sokucam yine de. Sizce oyunla veya AMD'nin driverlarıyla alakalı olabilir mi?

Ekran kartını daha yeni aldım. En son Voltaj ile o.c yapmıştım, 1-2 dakika sonra sıfırlamıştım tekrar. Ondan 1 gün sonra bu oldu. Bir kere oldu ama başka olmadı. Monitörle alakalı olduğunu düşünmüyorum açıkçası ama teste sokucam yine de. Sizce oyunla veya AMD'nin driverlarıyla alakalı olabilir mi?
Donanımdan kaynaklı olma ihtimali de yüksek, panel tipine de bağlı olarak yorum yapmak gerek fakat belli ki bazı pikseller kendini olmadık yerde kapattığı için böyle olmuş. Monitörü başka ekran kartıyla ya da bir oyun konsoluyla deneyerek bu ihtimali eleyebilirsiniz.

Donanımdan kaynaklı olma ihtimali de yüksek, panel tipine de bağlı olarak yorum yapmak gerek fakat belli ki bazı pikseller kendini olmadık yerde kapattığı için böyle olmuş. Monitörü başka ekran kartıyla ya da bir oyun konsoluyla deneyerek bu ihtimali eleyebilirsiniz.

Hocam siyah değildi renkler, kahverengimsi, garip bir cisim geldi ve gitti bayağı ekran boyuydu neredeyse. Sadece 1 kere oldu, onun dışında olmadı günlerdir oynuyorum.

Çok yanlış bir hareket iyi ki çok fazla oynamamışsınız bu şekilde.

Hocam voltaj değerini 1150'den 1120'ye çekip Core clock ile Memory clock değerlerini yükselttim biraz. Kart normalde 100W güç çekiyor, o sıra 120W çekmişti. Çok kez sordum forumlarda ama herkes ondan bir şey olmaz, zarar vermez kartına vs. dediler.

Umarım tekrar karşılaşmam bu sorunla :/

Yanlış hareket nedir?

Hocam cidden ben de çok tedirgindim voltaj ile o.c yaparken. Size sormak istiyorum bir de. Voltaj değerini 1150'den 1120'ye çektim ve Memory clock ile Core clock ayarlarını biraz arttırdım. 100W çekiyordu normalde, 120W çekmeye başlamıştı. 1-2 dakika kadar Forza Horizon 5 oynadım ve FPS olması gerekenden daha düşüktü. Muhtemelen bazı ayarları yanlış yapmıştım. Sonrasında hemen sıfırladım bir daha da ellemedim. Ondan sonra oyunda donmalar ve kapanmalar başladı, ancak birkaç saat sonra düzeldi ve şu ana kadar hiç donup kapanmadı. Birkaç oyunda daha yaşadım bu sorunu, crash yiyip kapandı oyunlar. Bugün hiçbir oyunda kapanma vs. olmadı ancak bahsettiğim gibi garip bir cisim gözüktü ekranda. Sizce ekran kartına zarar vermiş olma ihtimalim var mıdır?

Hocam cidden ben de çok tedirgindim voltaj ile o.c yaparken. Size sormak istiyorum bir de. Voltaj değerini 1150'den 1120'ye çektim ve Memory clock ile Core clock ayarlarını biraz arttırdım. 100W çekiyordu normalde, 120W çekmeye başlamıştı. 1-2 dakika kadar Forza Horizon 5 oynadım ve FPS olması gerekenden daha düşüktü. Muhtemelen bazı ayarları yanlış yapmıştım. Sonrasında hemen sıfırladım bir daha da ellemedim. Ondan sonra oyunda donmalar ve kapanmalar başladı, ancak birkaç saat sonra düzeldi ve şu ana kadar hiç donup kapanmadı. Birkaç oyunda daha yaşadım bu sorunu, crash yiyip kapandı oyunlar. Bugün hiçbir oyunda kapanma vs. olmadı ancak bahsettiğim gibi garip bir cisim gözüktü ekranda. Sizce ekran kartına zarar vermiş olma ihtimalim var mıdır?
OC yaptıktan sonra direkt oyun oynamaya başlamaman gerek. OC yaptıktan sonra öncelikle Furmark ve 3DMark gibi testler yapmalısın ki OC'nin stabil olup olmadığını anlayasın. Hafif hafif voltaj artırıp tekrar dene aynı frekanslarla. Yine aynı cisim gelirse frekansı düşürürsün. Tek bir başarısız denemeyle kart yakılsaydı kimse OC denemezdi. Korkacak bir şey yok.

OC yaptıktan sonra direkt oyun oynamaya başlamaman gerek. OC yaptıktan sonra öncelikle FurMark ve 3DMark gibi testler yapmalısın ki OC'nin stabil olup olmadığını anlayasın. Hafif hafif voltaj artırıp tekrar dene aynı frekanslarla. Yine aynı cisim gelirse frekansı düşürürsün. Tek bir başarısız denemeyle kart yakılsaydı kimse OC denemezdi. Korkacak bir şey yok.

Hocam bu bahsettiğim cisim kartta o.c yokken oldu. Dün overclock yaptım karta sonrasında 1 dakika kadar oyunda test ettim ve fps değerlerim daha düşüktü. Sonra hemen sıfırladım ayarları. Tekrar oyun oynamaya çalıştığımdaysa biraz oynadıktan sonra crash verip kapandı 2-3 oyun. Bir kaç saat sonra düzeldiler, crash vermediler. Daha da overclock yapmak istemiyorum açıkçası, herkes bir şey olmaz diyor ama sistemi yeni aldığım için içimde hep bir tedirginlik oluyor yaparken. Zaten yaptıktan sonra hiç kullanmadım 1 dakika bile geçmeden kapatıp sıfırladım. Bugün de ekranda öyle bir cisim görünce korktum ekran kartım zarar görmüştür diye. Bir de garibime giden bir şey vardı, voltaj değerini düşürmeme rağmen kart 100W yerine 120W çekmişti. Daha düşük güç çekmesi gerekmez mi voltaj düşürünce?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı