Oyun açınca RX 6600 ekran kartının fanlarından çıkan garip ses

KeremLykia

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus RX6600, R5 5500, ASUS Prime B450M-K II,
KINGSTON FURY BEAST RGB 8x2GB, Logitech G203, HyperX Cloud II
Arkadaşlar ASUS RX 6600 sahibiyim fakat bir sorunum var. Valorant açınca fanlar çalışmaya başlıyor ve böyle gıcık bir gıcırtı sivrisinek sesi gibi ses geliyor acaba ekran kartının 8'li pin girişini mi yanlış taktım ne yaptım bilmiyorum bilgisayardan da fazla anlamıyorum yardım eder misiniz?

Tarif ettiğiniz ses coil whine gibi gözüküyor. Video çekip YouTube'a yükleyerek burada paylaşma şansınız var mı sesi dinlememiz açısından? Daha doğru bir sonuca varabiliriz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buyur hocam çektim videoyu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Fanları bu sefer oyunu açtığım an çalışmadı ama direkt 45 dereceleri gördü kart.

Fanları bu sefer oyunu açtığım an çalışmadı ama direkt 45 dereceleri gördü kart.

Bir de Valorant'ta oyun drop yiyor ve takılırken garip ses çıkarıyor kulaklıktan geliyor sesi bayağı.

Ve iki tane 6+2 pin var birini taktım diğerini hiç takmadım acaba pinde mi sıkıntı var ayrıca kartı çıkardığımda sıcak değildi ve fanı kendim döndürdüm ses de çıkarmıyordu sorun ne ya 1 gün olmadı daha PC'yi alalı.

Dosya Ekleri

• IMG_20220720_073935.jpg
    IMG_20220720_073935.jpg
    202,8 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20220720_080437.jpg
    IMG_20220720_080437.jpg
    171,6 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20220720_080407.jpg
    IMG_20220720_080407.jpg
    86,7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğim gibi hocam, sorununuz çok yüksek ihtimal Coil Whine. Ses çok benziyor çünkü. Coil Whine ekran kartına zarar falan vermez fakat böyle rahatsız edici bir sesi olabiliyor. Kartın fanları da belirli bir sıcaklıktan sonra dönmeye başlar bilginiz olsun. İsterseniz garantiye yollayıp değişim isteyebilirsiniz ama Coil Whine için değişim yapıyorlar mı bilmiyorum.

Dediğim gibi hocam, sorununuz çok yüksek ihtimal coil whine. Ses çok benziyor çünkü. Coil whine ekran kartına zarar falan vermez fakat böyle rahatsız edici bir sesi olabiliyor. Kartın fanları da belirli bir sıcaklıktan sonra dönmeye başlar bilginiz olsun. İsterseniz garantiye yollayıp değişim isteyebilirsiniz ama coil whine için değişim yapıyorlar mı bilmiyorum.

Kart ASUS ve fan demişim yanlış söyledim fan çalışmıyorken de öyle ses çıkarıyor sizce garantiye vermek ne kadar mantıklı? Versem 1 ay PC kullanamayacagim ve muhtemelen bir şey yok deyip yollayacaklar tahminimce.

Cw bu.

Fanla ilgisi yok ekran kartına zararı olan bir şey değil aşırı sesliyse tabii ki değişim yapılması şart.

Kasa direk masamın üstünde sağ tarafta ve sese duyarlı biriyim ve kasaya yakınım fazla geliyor gibi hissediyorum ama ilk defa masaüstü kullanıyorum belki de o yüzden böyle hissediyorum.

Kart ASUS ve fan demişim yanlış söyledim fan çalışmıyorken de öyle ses çıkarıyor sizce garantiye vermek ne kadar mantıklı? Versem 1 ay PC kullanamayacagim ve muhtemelen bir şey yok deyip yollayacaklar tahminimce.
Sesten çok rahatsız oluyorsanız mantıklı olabilir. Ama değişim yaparlar mı emin değilim bazı firmalar geri yollayabiliyor kartı olduğu gibi.

Sesten çok rahatsız oluyorsanız mantıklı olabilir. Ama değişim yaparlar mı emin değilim bazı firmalar geri yollayabiliyor kartı olduğu gibi.
Yani kulaklık takıyorum genelde ama bu ses sisteme veyahut karta bir zarar vermeyecekse kullanırım.

Yani kulaklık takıyorum genelde ama bu ses sisteme veyahut karta bir zarar vermeyecekse kullanırım.

Hocam fan çalışmıyorken ise bir tahminim var bir dakika kaynak sunarak açıklıyorum.

Hocam fan çalışmıyorken ise bir tahminim var bir dakika kaynak sunarak açıklıyorum.

Bu SSD'nin okuma yazma sırasında çıkardığı sestir, kartınızda sorun yok. Yeni bir uygulama veya oyun açtığınız zaman okuma yazmada dolayı bu sesler duyulur.

Ek olarak kasanın üst hava girişine kulağınızı yasladığınız zaman SSD'den geldiğini anlayacaksınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı