RX 6600 oyunda 73 derece

Gapirkont

Kilopat
Sapphire RX 6600 kullanıyorum. Oyun oynarken ortalama 73-74 derecelerde geziyor. Overclock yok kartta, overclock yapınca zaten sıcaklıklar 75'e kadar çıkıyor ve fan hızı da epey artıyor. Biliyorum, bu sıcaklıklar ekran kartı için çok fazla değil ancak çok uzun süreler bu derecelerde çalışıyor kart. Uzun süre boyunca bu sıcaklıklarda çalışması bir sorun yaratır mı?

Uzun süre ne kadar mesela?
Mining yapanları düşünün derim. :)

Geceleri 4-5 saat kadar RDR2, Cyberpunk oynadığım oluyor bazen. Sabah pek fazla oynamıyorum, o sebeple günde 6 saat kadar bu sıcaklıklarda çalışıyor diyebilirim.

Hocam bu değerler oyundaysan yük altında gayet normal değerler. Ne tür oyunlarda alıyorsunuz bu değerleri?

Cyberpunk, RDR2, Apex Legends, CoD Warzone gibi oyunlarda genel olarak bu sıcaklıklarda. Sorun olmaz dendiği için kafama takmayacağım, bu şekilde devam :)
Yaratmaz. Kasan sirkülasyonu mükemmel bir model değil, işlemcide de stok fan varsa bozuyordur bir miktar.
Evet stok fan kullanıyorum işlemcide ancak yakın bir zamanda değiştirmeyi düşünüyorum. Aslında sıcaklıklardan dolayı değil de en çok sesi rahatsız ediyor.

Geceleri 4-5 saat kadar RDR2, Cyberpunk oynadığım oluyor bazen. Sabah pek fazla oynamıyorum, o sebeple günde 6 saat kadar bu sıcaklıklarda çalışıyor diyebilirim.

Cyberpunk, RDR2, Apex Legends, CoD Warzone gibi oyunlarda genel olarak bu sıcaklıklarda. Sorun olmaz dendiği için kafama takmayacağım, bu şekilde devam :)
Hocam bu oyunlar için (özellikle de Cyberpunk ve RDR2) bu sıcaklıklar gayet normal. Zaten bu tür oyunlarda minimum sıcaklık 70’lerde hiç bu oyunlarda 60 derece sıcaklık alan görmedim. Yani kafanıza takmanıza hiç gerek yok. Olur da bir gün sıcaklıklarınız 80-90 dereceleri görürse o zaman yazarsınız 🙂

Evet stok fan kullanıyorum işlemcide ancak yakın bir zamanda değiştirmeyi düşünüyorum. Aslında sıcaklıklardan dolayı değil de en çok sesi rahatsız ediyor.

Sessiz bir kule tipi çekersen sirkülasyona yardımcı olup sesi ve genel sıcaklığı da bir tık azaltır. Benim kasada işlemci ve ekran kartı sıcaklıkları hep dengeli gitmiştir mesela.

Daha ufak bir kule tipi fanım varken işlemci 70'leri, ekran kartı 71'leri görürdü, sonra SE-224-XT taktım mesela işlemci 60'larda gezerken ekran kartı 66'larda takılıyordu.

Aynı karta ve aynı sıcaklıklara sahibiz başta bende sucu kasaya atmıştım on paneli soktum 3-4 derece oynadı sonrasında biraz arastırdım ve bu sıcaklıkların normal olduguna karar verdim.

Afterburner kullanıcı fan ayarını açtım maksimum 67 derece oldu kart ama biraz sesli calısıyor oyun oynarken kulaklık taktıgım ıcın duyulmuyor zaten.

Onun haricinde günde 6-7 saat aralıksız oyun oynasanız bile bu sıcaklıklar zararsızdır cunku kartın BIOS'u bu yonde yazılmıs millet 7 24 mining yapıyor bu kartlarla.

Overclock da denedim ama pek bir şey fark etmedi 2-3 FPS ve fazladan 20W tuketim haricinde simdilik yapılmasına gerek yok gibi duruyor.

Sessiz bir kule tipi çekersen sirkülasyona yardımcı olup sesi ve genel sıcaklığı da bir tık azaltır. Benim kasada işlemci ve ekran kartı sıcaklıkları hep dengeli gitmiştir mesela.

Daha ufak bir kule tipi fanım varken işlemci 70'leri, ekran kartı 71'leri görürdü, sonra SE-224-XT taktım mesela işlemci 60'larda gezerken ekran kartı 66'larda takılıyordu.

Hocam sizin kullandığınız fana baktım ancak bütçemi biraz aşıyor. Daha uygun fiyatlı önerebileceğiniz kule tipi fan var mı?

Aynı karta ve aynı sıcaklıklara sahibiz başta bende sucu kasaya atmıştım on paneli soktum 3-4 derece oynadı sonrasında biraz arastırdım ve bu sıcaklıkların normal olduguna karar verdim.

Afterburner kullanıcı fan ayarını açtım maksimum 67 derece oldu kart ama biraz sesli calısıyor oyun oynarken kulaklık taktıgım ıcın duyulmuyor zaten.

Onun haricinde günde 6-7 saat aralıksız oyun oynasanız bile bu sıcaklıklar zararsızdır cunku kartın BIOS'u bu yonde yazılmıs millet 7 24 mining yapıyor bu kartlarla.

Overclock da denedim ama pek bir şey fark etmedi 2-3 FPS ve fazladan 20W tuketim haricinde simdilik yapılmasına gerek yok gibi duruyor.

Hocam ben overclock ayarlarını aşağıdaki gibi yaptığım zaman ortalama 5-6 FPS artış sağlıyor, 20 watt daha fazla güç çekiyor. 5-6 FPS için değer mi bilemedim, o yüzden yapıp yapmama konusunda kararsızım. Şu an stok kullanıyorum. (Değerleri direkt fullemedim. MHz'leri +20 +20 artırarak her arttırdığımda 3DMark ve FurMark ile test ettim. Şu an stabil, 3DMark ve FurMark testlerinde hiçbir sıkıntı olmadı. Oyunlarda çekirdek hızları tam olarak ayarladığım kadar yüksek çalışmıyor. Emin değilim ancak sanırım buradan sonra voltaj vermek gerekiyor performans artışı için.)
NOT: Normalde AMD üzerinden O.C yapıyordum ancak en son minimal sürümü kurdum, bu sürümde O.C yapılmıyor. O sebeple MSI üzerinden değerleri attım.

Dosya Ekleri

• occo.PNG
    occo.PNG
    32,7 KB · Görüntüleme: 23

Geri
Yukarı