RX 6600 sistem kasıyor

Gapirkont

Kilopat
RAM
8+8 GB, 3000MHz
SSD veya HDD modeli
500GB M.2, 500GB HDD
Ekran kartı
RX 6600
Anakart
H610M-K D4
İşlemci
i3 12100f
Formattan sonra garip garip sorunlar oluşmaya başladı. Sistem bazen tarayıcıda gezerken bile kasıyor, ekran sanki 60Hz'e düşüyor gibi oluyor. Oyun açılırken sistem yavaşlıyor, fare 30FPS hareket ediyor, oyunlarda yer yer stuttering yaşıyorum. Bu sorunları nasıl çözebilirim? Formattan önce hiçbir sorun yoktu, iki gündür uğraşıyorum kafayı yiyeceğim artık. RTX 2060'la takas etmeyi bile düşündüm kartı ancak sorunun ekran kartından kaynaklandığına emin olmam lazım.

@Gapirkont bu Intel'e bazı verileri gönderir. Kurmak zorunlu değil.

Ekran kartı için zaten WHQL sürücü varsa gerek yok. Bir de tarayıcı üzerinden Donanım Hızlandırma ayarlarını değiştirip deneyebilirsiniz.

Ekran kartı için zaten WHQL sürücü varsa gerek yok. Bir de tarayıcı üzerinden Donanım Hızlandırma ayarlarını değiştirip deneyebilirsiniz.

WHQL sürücü kurulu değil, 22.10.1 kullanıyorum şu an. 22.5.1 WHQL sürümünü denedim ancak hiçbir değişiklik olmadı. Belki tekrardan bir format atıp 22.5.1 WHQL kurup hiçbir ayar vs. yapmadan kullanmayı deneyebilirim. Donanım hızlandırma açıktı, kapattım ancak hala aynı. Ara sıra monitör 60Hz'e düşüyor gibi bir görüntü veriyor. Sorunun ekran kartından kaynaklanma ihtimali var mı sizce?

İnşallah yoktur diyelim.

Ekran kartından kaynaklanıyor olsa değiştireceğim ekran kartını, 2060 almayı düşünüyorum. Biraz daha düşük performans verse de böyle sorunlarla uğraşmamış olurum. Ancak aldıktan sonra bu tarz sorunlar devam ederse, sorun ekran kartında değilse çok pişman olurum. Muhtemelen bugün tekrardan format atarım, bu sefer Windows 11 kurmayı düşünüyorum. Hiçbir farklı yazılım vs. kurmadan sadece sürücüleri kurarak denerim. Hala devam ederse ne yaparım bilmiyorum.

WHQL sürücü kurulu değil, 22.10.1 kullanıyorum şu an. 22.5.1 WHQL sürümünü denedim ancak hiçbir değişiklik olmadı. Belki tekrardan bir format atıp 22.5.1 WHQL kurup hiçbir ayar vs. yapmadan kullanmayı deneyebilirim. Donanım hızlandırma açıktı, kapattım ancak hala aynı. Ara sıra monitör 60Hz'e düşüyor gibi bir görüntü veriyor. Sorunun ekran kartından kaynaklanma ihtimali var mı sizce?
22.5.1'i sadece driver seçeneği ile yüklemeyi dener misin?
DDU'yu güvenli modda ve Windows Update engelleme ayarı seçili olarak yap.
Sürücü'yu kurulum ekranında "Only Driver" seçeneğini seçip yükle.

Ek olarak buradaki ilk ayarı yapıp Windows'un ekran kartı driverını yüklemesini engelle.
İlk yöntemi yapsan şimdilik yeterli olur.

Ek olarak buradaki ilk ayarı yapıp Windows'un ekran kartı driverını yüklemesini engelle.
Sadece driver olarak kurmayı deneyeceğim, ondan önce attığınız konudaki ayarı yapmaya çalıştım ancak gpedit.msc'yi açamıyorum, hata veriyor.
gp.PNG

Home ise olmaz.

Home ise olmaz.

Teşekkürler hocam, işe yaradı.

Attığınız konudaki işlemleri yaptım. Şimdi 22.5.1'i sadece driver olarak kuracağım. Umarım işe yarar.

Yeni konular

Geri
Yukarı