RX 6600 Sistem yükseltme önerisi

TOLOS

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba, aşağıda belirttiğim sisteme işlemci ve ekran kartı yükseltmesi yapmak istiyorum. 1440P'de oyun için kullanılacak sistem. 5600X ve 4070 düşünüyorum (bütçemde bu civarda) fakat emin değilim tabii, PSU vs. yeterli olur mu gibi sorular var kafamda. Mümkünse anakartı değişmek istemiyorum. Önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler şimdiden.

İşlemci: R5 2600X (soğutucu olarak ID-Cooling SE-214-XT kullanılıyor)
Ekran kartı: Sapphire RX 6600.
Anakart: Gigabyte B450M S2H V2.
RAM: 2x8GB Corsair Vengeance 3200MHz.
Kasa: Corsair Carbide Spec-Delta
Güç kaynağı: 550W 80+ Bronze (kasa ile birlikte gelmişti tam modeli bilmiyorum fakat CV550 olabilir)
Ek olarak CPU soğutucu fanı dahil toplam 5 adet fan var kasada + 1 adet SATA SSD, 1 adet NVMe SSD ve 1 7200RPM 3.5" HDD takılı kasaya.

5600X almayın.

5600X almayın.
Neredeyse sistem fiyatina denk geliyor. Bence sifir ekran karti almak sacma. Aslinda komple sistemi satip DDR5 bir sisteme gecmek mantikli olabilir.

Aslında dediğiniz işlemci ve ekran kartı uzun süre yeterli olur fakat anakartınız Pcie 3.0 destekliyor. Bu bir darboğaza neden olur mu bilmiyorum fakat anakartı da yenilemeniz gerekebilir.

Neredeyse sistem fiyatina denk geliyor. Bence sifir ekran karti almak sacma. Aslinda komple sistemi satip DDR5 bir sisteme gecmek mantikli olabilir.
RX 6600 sistem toplarsın anca bu paraya. Ayrıca elindeki ekran kartı ve işlemciyi satacağı için cebinden bu kadar para çıkmayacak. DDR5'e geçmesi için baya bütçe lazım, kolay değil öyle.
Aslında dediğiniz işlemci ve ekran kartı uzun süre yeterli olur fakat anakartınız Pcie 3.0 destekliyor. Bu bir darboğaza neden olur mu bilmiyorum fakat anakartı da yenilemeniz gerekebilir.
%3 falan fark yapar. Çok kafaya takılacak bir şey yok. SSD için daha önemli PCIe sürümü.

RX 6600 sistem toplarsın anca bu paraya. Ayrıca elindeki ekran kartı ve işlemciyi satacağı için cebinden bu kadar para çıkmayacak. DDR5'e geçmesi için baya bütçe lazım, kolay değil öyle.

%3 falan fark yapar. Çok kafaya takılacak bir şey yok. SSD için daha önemli PCIe sürümü.
Rx6500XT çok darboğaz yapıyordu. Belki yeni nesil GPU'larda öyledir diye uyarmak istedim.

Hocam 4060TI arti 5600 16K zaten. 21K bandinda 4060TI sistem var onu kastetmistim. Elinde olan sistemi satsa asagi yukari 10-11K falan eder. 27K butceye de rahatca DDR5 4060TI cikar. Ama satmakla ugrasmak istemiyorsa dediginiz gibi 5600+4060TI mantikli olur. Ama sifir karta o kadar vermek bana mantikli gelmiyor. Dedigim gibi neredeyse sistem fiyati. Ornek olarak Xena-Ghost V3 Oyun Bilgisayarı – GeForce RTX 4060TI – PcKolik.com | Gaming PC ve Bilgisayar Bileşenleri bu mesela. Ozellestirme ile asagi yukari 21K oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı