Çözüldü RX 6600 XT 109 FPS verip kasıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ALIENIGHT

Hectopat
Selam arkadaşlar.
  • Ekran kartım: XFX RX 6600 XT Speedster SWFT 210.
  • İşlemci: Intel i310100F.
  • RAM bellek: Patriot 2x8 3000 MHz.
  • Anakart: MSI Z490 Gaming Plus.
  • PSU: Aerocool 500W (12A/456w)
Oyun içinde görüntüde bir hantallık hissediyorum. Ufak ufak kasıyor.
Değerleri resim olarak ekledim. FPS ve kasmadaki sorun nedir acaba?

apex.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
PSU'yu iptal ettim bütçeyi soğutucuya kaydıracağım.
11600K ve https://www.amazon.com.tr/dp/B08Q7L...e=380333&creativeASIN=B08Q7L3N4W&linkCode=asn çok iyi olur ama soğutucunun beyaz olması o kasada biraz kötü gözükebilir.
11600k ile 10600k arasında ahım şahım fark var mı?
Hayır yok ama aradaki fiyat farkı fazla değil almışken yenisini alın, gerekirse daha dandik bir soğutucu alın ama 11600K alın yine bence.
5600X TDP değeride 65W Intel k ibareliler 125W benim PSU besler mi?
PSU'dan ziyade 10600K/KF için ortalama kule tipi bir soğutucu alırsan (Arctic 34 Freezer Duo veya IDE cooling 224 XT gibi) OC yapmadığın sürece yeterli olur. İçinden 5600X gibi soğutucu çıkmıyor bu işlemcinin. Açıkçası elimde Z seri anakart varken gidip 5600X bakmazdım ama bütçen var ve 5600X sorun olmaz dersen yolun açık dostum 👍🏻

PSU'dan ziyade 10600K/KF için ortalama kule tipi bir soğutucu alırsan (Arctic 34 Freezer Duo veya IDE cooling 224 XT gibi) OC yapmadığın sürece yeterli olur. İçinden 5600X gibi soğutucu çıkmıyor bu işlemcinin. Açıkçası elimde Z seri anakart varken gidip 5600X bakmazdım ama bütçen var ve 5600X sorun olmaz dersen yolun açık dostum 👍🏻

Bütçem var Ryzen geçebilirim para sıkıntı değilse bile de geçmiyeyim mi yani.
Neyse kötü düşünme 1400TL fark zaten anakartını satacaksın.
İşlemcini zaten satacaksın.

Şahsen Ryzen aklımda vardı ama ben yine de Intel sistem var diye ilk başta i5 11400F aldım bu işlemcide sorun yarattı bana sıcaklık 90 dereceden aşağı inmedi bende Intel'den soğudum yani.

Senin bileceğin bir iş, işlemciyi ben almayacağım.😀 Ancak Z anakart + 10600K/KF ile 5600X arasında aman aman bir performans farkı olduğunu söylemek biraz güç, eğer ki oyun oynuyorsan profesyonel düzeyde e-spor oyunculuğu için 5600X bir tık daha mantıklı olabilir ancak aradaki fiyat farkına değip değmeyeceği sana kalmış 👍🏻

Para sıkıntı değilse geçebilirsiniz ama MSI Z490 Gaming Plus'tan ASUS PRIME B550M'e geçmek saçma.
Ya 5600X alıp daha iyi bir anakart alın ya da Z490 ile devam edip intel işlemci alın.
Ben olsam intel işlemci alırdım.

Senin bileceğin bir iş, işlemciyi ben almayacağım.😀 ancak Z anakart + 10600K/KF ile 5600X ile aman aman bir performans farkı olduğunu söylemek biraz güç, eğer ki oyun oynuyorsan profesyonel düzeyde e-spor oyunculuğu için 5600X bir tık daha mantıklı olabilir ancak aradaki fiyat farkına değip değmeyeceği sana kalmış 👍🏻

Benim PSU sorun olur mu diye de korkuyorum şahsen.
Para sıkıntı değilse geçebilirsiniz ama MSI Z490 Gaming Plus'tan ASUS Prime B550M'e geçmek saçma.
Ya 5600X alıp daha iyi bir anakart alın ya da Z490 ile devam edip Intel işlemci alın.
Ben olsam Intel işlemci alırdım.

10600k yerine 11600k daha mı iyi fiyat farkına değmez mi?

Hemen 5K masrafı çakmışsın çok daha ucuza altından kalkabilecekken. Ben 4 çekirdekli Ryzen 3300X ile darboğaz olmadan çatır çatır kullanıyorum 6600 XT'yi. 10600KF rahat rahat beslerdi, özellikle de öyle kaliteli bir anakart varken. B550'lerin en çöpünü almışsın bu arada.

Neyse iyi yanından bakarsak PCIe 4.0 desteğini ve Smart Access Memory'i aradan çıkarmış oldun.

Hemen 5K masrafı çakmışsın çok daha ucuza altından kalkabilecekken. Ben 4 çekirdekli Ryzen 3300X ile darboğaz olmadan çatır çatır kullanıyorum 6600 XT'yi. 10600KF rahat rahat beslerdi, özellikle de öyle kaliteli bir anakart varken. B550'lerin en çöpünü almışsın bu arada.

Neyse iyi yanından bakarsak PCI-e 4.0 desteğini ve Smart Access Memory'i aradan çıkarmış oldun.

Daha ürünleri tam almadım istersem dönebilirim.
PSU yeterli olur mu?
10600k yerine 11600k mı daha iyi olur? F/P olarak.
@ALIENIGHT, Intel kanadında Z490 yonga setine 11.nesil hiçbir işlemci takamazsın, uyumlu değiller 👍🏻

1200 pin değil mi nedeni ne acaba 11400F taktım ama aşırı ısınmadan dolayı iade ettim.

Geri
Yukarı