RX 6600 XT sistemde fanlar dönüyor ve ekrana görüntü gelmiyor

Enesyaavuz

Centipat
Daha fazla  
RAM
G-SKİLL RIPJAWS CL18 3600MHZ 16x2 GB
SSD veya HDD modeli
XPG Spectrix S40G 512 GB
Ekran kartı
Asus Dual RX 6600XT 8 GB
Anakart
Asus Prime B550M-K
İşlemci
Ryzen 5 5600X
Bugün kasayı temizleyip topladıktan sonra güç tuşuna basınca RGB'ler yanıyor. Kasa ön fanları 1-2 tur döndükten sonra duruyor ve görüntü gelmiyor ama sıvı soğutmanın fanları dönüyor. Sebep ne olabilir?

İlk olarak fişten çekin ve açma kapama düğmesine basın bırakın. Daha sonra deneyin. Statik elektrik de sebep olabiliyor.

Tekrar fişten çekin ve BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin.

Mümkünse ekran kartını cıkartıp başka bir kasada deneyin, eğer ekran kartı çalışıyorsa kasayı HDMI girişli başka bir monitöre bağlayın (TV'de olabilir) eğer ikisi de çalışıyorsa ama hala görüntü gelmiyorsa kabloyu değiştirin, o da işe yaramazsa sorun tahminimce ya işlemcide ya da RAM'lerde (RAM ve işlemci kolay kolay bozulmaz) ya da anakartta. Işlemcinin ve RAM'lerin pinlerinin oturduğunu kontrol edin.

Mümkünse ekran kartını cıkartıp başka bir kasada deneyin, eğer ekran kartı çalışıyorsa kasayı HDMI girişli başka bir monitöre bağlayın (TV'de olabilir) eğer ikisi de çalışıyorsa ama hala görüntü gelmiyorsa kabloyu değiştirin, o da işe yaramazsa sorun tahminimce ya işlemcide ya da RAM'lerde (RAM ve işlemci kolay kolay bozulmaz) ya da anakartta. Işlemcinin ve RAM'lerin pinlerinin oturduğunu kontrol edin.

Sorunun anakart kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Başka bir ekran kartı ve PSU da denedim ancak yine görüntü gelmedi. Farklı kablo ve monitörle de denedim. RAM'leri defalarca kontrol ettim sorun olduğunu düşünmüyorum zaten 2 aylık RAM'ler. Aynı şekil işlemcide de sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü sadece ekran kartını çıkartıp hava verdim kasaya başka işlem uygulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun anakart kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Başka bir ekran kartı ve PSU da denedim ancak yine görüntü gelmedi. Farklı kablo ve monitörle de denedim. RAM'leri defalarca kontrol ettim sorun olduğunu düşünmüyorum zaten 2 aylık RAM'ler. Aynı şekil işlemcide de sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü sadece ekran kartını çıkartıp hava verdim kasaya başka işlem uygulamadım.

Belki işlemci slotuna da toz kaçmıştır, kaçmış ise temizleyip deneyin olmaz ise bir bilgisayarcıda başka bir anakartta denettirin.

Belki işlemci slotuna da toz kaçmıştır, kaçmış ise temizleyip deneyin olmaz ise bir bilgisayarcıda başka bir anakartta denettirin.
Sabah tekrar genel tüm parçaları söküp sağlam bi montaj yapacağım umarım düzelir. Olmazsa garantiye göndermeyi düşünüyorum. Parça değil de kasayı komple garantiye gönderebilir miyim? İtopyadan hazır sistem almıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı