RX 6600 XT sürücü güncellemesi sonrası görüntü bozulmaları

Makaleler
10
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
-Red Devil RX 6600 XT
-R5 3600 (4.4GHz 1.225v)
-TUF B550M-E Wi-Fi
-Ballistix 2x8 3200C16
-A2000 500GB
-Gammaxx L240 V2 RGB
-MB511 ARGB + MWE 650 Bronze V2
TUF VG249Q1R 165Hz 1ms
K55 Pro XT
Basilisk V2
BlackShark V2 X
RAM
Crucial Ballistix 3200MHz CL16 2x8
SSD veya HDD modeli
Kingston A2000 500GB, HDD yok.
Ekran kartı
RX 6600 XT
Anakart
TUF Gaming B550M-E Wi-Fi
İşlemci
Ryzen 5 3600
Selam, son 1-2 gündür monitörümde ara ara gerçekleşen görüntü bozulmaları yaşamaktayım. Ekran kartım RX 6600 XT monitörüm de VG249Q1R, sürücümü en son WHQL olduğu için 23.2.2 sürümüne güncelledim. O zamandan beridir bu tip kısa süreli bozulmalar yaşamaktayım.

Dün oluşan bozulmayı görüntü kablomu düzelterek ve sfc/scannow ile o zaman için çözdüğüme inanıyorum, az önce olan sorun biraz daha farklıydı çünkü bozulmanın yanında siyah ekrana da düştü monitör. CTRL + Shift + Windows + b kombinasyonunun yanında yine kabloyu düzelterek yine şimdilik çözdüğüme inanıyorum. Burada danışmak istediğim, sorun gerçekten sürücü kaynaklı olabilir mi? Sürücü kaynaklı olsaydı iki kıytırık sfc/scannow ve kabloyu düzeltme ile düzelir miydi? Bu konuya gelecek cevaplara göre önceki WHQL sürümlerden birine geçmeyi düşünüyorum, önerdiğiniz sürüm varsa önerebilirsiniz yoksa 22.5.2'ye dönüş yapacağım. Ayrıca ricamdır "klasik AMD, NVIDIA kart al kurtul" tarzı yorumlar yapacaksanız hiç yapmayın daha iyi. Teşekkür ederim.

Bu arada sistemde overclock var (işlemcide sadece) ancak onunla alakalı olduğunu düşünmüyorum zira bu daha önce hiç yaşanmadı, neredeyse 2 senedir overclocklu kullanıyorum işlemcimi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim HP kablo intihar etmeden önce de aynısını yapıyordu, sık sık yapmaya başlarsa farklı kablo tak. En son masa en ufak titreidğinde bile görüntü kesiyordu iade edip başka aldım o gündür sıfır sorun.
Kabloyu da hiç ellemedim arkadaş, intihara kalkacaksa ilginç bir çarmış. VG249Q1R'nin kendi kutusundan çıkan kablosu bu arada. Sürücüyü sorunlu kurma ihtimalini söylemiştin bu arada, sürücüyü direkt Radeon Software'dan indirerek güncelledim hep yaptığım gibi. Sorun olacağını sanmıyorum ama belirteyim belki iş yapar.

Açılıştaki programların açılmasını kapatabilirsin eğer çok fazla program varsa. Eğer problem o başlıktaki gibiyse, çok fazla program aynı anda açıldığı için "belki" problem yaratıyordur. Çok sanmam ama her şeyi denemekte fayda var.
Uygulamalar başlangıçta kapalı ama hizmetlerden gereksiz olanlar varsa denerim onları.

Kabloyu da hiç ellemedim arkadaş, intihara kalkacaksa ilginç bir çarmış. VG249Q1R'nin kendi kutusundan çıkan kablosu bu arada. Sürücüyü sorunlu kurma ihtimalini söylemiştin bu arada, sürücüyü direkt Radeon Software'dan indirerek güncelledim hep yaptığım gibi. Sorun olacağını sanmıyorum ama belirteyim belki iş yapar.

Ben 5500 XT kullanırken iki parça bela olmuştu, o zaman da sürücü silip kurma vb. deniyordum. Kablo kafayı kırdığında rastgele siyah ekrana düşüp duruyordu ama geri gleiyordu ekran aynı bıraktığım gibi. Sürücü hatası kaynaklı hatalarda eğer kart yükteyse ve siyah ekrana girerse %99 Wattman'ı basar sana. Öbür türlü kablo, monitör ya da ekran kartı çıkış yuvası gibi donanım sıkıntıları muhtemeldir.

Diğer parça da PSU'ydu 5 senelik isimsiz bir çöp. En son yaz sıcağında alev atıyordu bazen ilk açılıştan sonra siyah ekrana düşürüyordu tekrar yeniden başlatmam gerekiyordu vb. onu değiştiirnce seviye atladım zaten. Bir güç kaynağı tek başına diğer donanımların sıcaklığını 5 derece artırabilir mi? Mübarek hem alev atıyor, hem kendisini soğutamıyor, hem de kasayı komple ısıtıyor.

Ben 5500 XT kullanırken iki parça bela olmuştu, o zaman da sürücü silip kurma vb. deniyordum. Kablo kafayı kırdığında rastgele siyah ekrana düşüp duruyordu ama geri gleiyordu ekran aynı bıraktığım gibi. Sürücü hatası kaynaklı hatalarda eğer kart yükteyse ve siyah ekrana girerse %99 Wattman'ı basar sana. Öbür türlü kablo, monitör ya da ekran kartı çıkış yuvası gibi donanım sıkıntıları muhtemeldir.

Diğer parça da PSU'ydu 5 senelik isimsiz bir çöp. En son yaz sıcağında alev atıyordu bazen ilk açılıştan sonra siyah ekrana düşürüyordu tekrar yeniden başlatmam gerekiyordu vb. onu değiştiirnce seviye atladım zaten. Bir güç kaynağı tek başına diğer donanımların sıcaklığını 5 derece artırabilir mi? Mübarek hem alev atıyor, hem kendisini soğutamıyor, hem de kasayı komple ısıtıyor.
PSU konusunda sağlam gibiyim şimdilik, MWE V2 Bronze da olsan 85 derece kapasitörlü de olsan sorun çıkmazsın herhalde yani :)

Ben bir gün kadar daha bekleyeyim, kabloya takığım ben de onunla her oynadığımda düzelttiğimde iyi oluyor çünkü. Yeniden güncelleme geçerim yarın konuya.

Geri
Yukarı