RX 6600 XT sürücü güncellemesi sonrası görüntü bozulmaları

Makaleler
10
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
-Red Devil RX 6600 XT
-R5 3600 (4.4GHz 1.225v)
-TUF B550M-E Wi-Fi
-Ballistix 2x8 3200C16
-A2000 500GB
-Gammaxx L240 V2 RGB
-MB511 ARGB + MWE 650 Bronze V2
TUF VG249Q1R 165Hz 1ms
K55 Pro XT
Basilisk V2
BlackShark V2 X
RAM
Crucial Ballistix 3200MHz CL16 2x8
SSD veya HDD modeli
Kingston A2000 500GB, HDD yok.
Ekran kartı
RX 6600 XT
Anakart
TUF Gaming B550M-E Wi-Fi
İşlemci
Ryzen 5 3600
Selam, son 1-2 gündür monitörümde ara ara gerçekleşen görüntü bozulmaları yaşamaktayım. Ekran kartım RX 6600 XT monitörüm de VG249Q1R, sürücümü en son WHQL olduğu için 23.2.2 sürümüne güncelledim. O zamandan beridir bu tip kısa süreli bozulmalar yaşamaktayım.

Dün oluşan bozulmayı görüntü kablomu düzelterek ve sfc/scannow ile o zaman için çözdüğüme inanıyorum, az önce olan sorun biraz daha farklıydı çünkü bozulmanın yanında siyah ekrana da düştü monitör. CTRL + Shift + Windows + b kombinasyonunun yanında yine kabloyu düzelterek yine şimdilik çözdüğüme inanıyorum. Burada danışmak istediğim, sorun gerçekten sürücü kaynaklı olabilir mi? Sürücü kaynaklı olsaydı iki kıytırık sfc/scannow ve kabloyu düzeltme ile düzelir miydi? Bu konuya gelecek cevaplara göre önceki WHQL sürümlerden birine geçmeyi düşünüyorum, önerdiğiniz sürüm varsa önerebilirsiniz yoksa 22.5.2'ye dönüş yapacağım. Ayrıca ricamdır "klasik AMD, NVIDIA kart al kurtul" tarzı yorumlar yapacaksanız hiç yapmayın daha iyi. Teşekkür ederim.

Bu arada sistemde overclock var (işlemcide sadece) ancak onunla alakalı olduğunu düşünmüyorum zira bu daha önce hiç yaşanmadı, neredeyse 2 senedir overclocklu kullanıyorum işlemcimi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam, son 1-2 gündür monitörümde ara ara gerçekleşen görüntü bozulmaları yaşamaktayım. Ekran kartım RX 6600 XT monitörüm de VG249Q1R, sürücümü en son WHQL olduğu için 23.2.2 sürümüne güncelledim. O zamandan beridir bu tip kısa süreli bozulmalar yaşamaktayım.

Dün oluşan bozulmayı görüntü kablomu düzelterek ve sfc/scannow ile o zaman için çözdüğüme inanıyorum, az önce olan sorun biraz daha farklıydı çünkü bozulmanın yanında siyah ekrana da düştü monitör. CTRL + Shift + Windows + b kombinasyonunun yanında yine kabloyu düzelterek yine şimdilik çözdüğüme inanıyorum. Burada danışmak istediğim, sorun gerçekten sürücü kaynaklı olabilir mi? Sürücü kaynaklı olsaydı iki kıytırık sfc/scannow ve kabloyu düzeltme ile düzelir miydi? Bu konuya gelecek cevaplara göre önceki WHQL sürümlerden birine geçmeyi düşünüyorum, önerdiğiniz sürüm varsa önerebilirsiniz yoksa 22.5.2'ye dönüş yapacağım. Ayrıca ricamdır "klasik AMD, NVIDIA kart al kurtul" tarzı yorumlar yapacaksanız hiç yapmayın daha iyi. Teşekkür ederim.

Bu arada sistemde overclock var (işlemcide sadece) ancak onunla alakalı olduğunu düşünmüyorum zira bu daha önce hiç yaşanmadı, neredeyse 2 senedir overclocklu kullanıyorum işlemcimi.

Güncelledikten sonra bu sorunları yaşıyorsan sürüm düşür bir alt sürümünü kur. O zaman bu sorun sürücü yazılımından kaynaklıdır. Güncellemeden önce sorun yoksa.

Sürücü yalnızca yanlış kurulduysa sorun çıkarır şu ortamda 23.2.2 sürücüsünü çok beğendim 6600 XT ile. İstersen tekrar bir kaldırıp kur. Yalnız 23.2.1 ile donanım hızlandırma patladı bende, 1,5 senede ilk kez oldu şu anda bu sürücüyle geri açmadım ama ne olur ne olmaz kontrol edebilirsin.

Sürücü kaynaklı olsaydı iki kıytırık sfc/scannow ve kabloyu düzeltme ile düzelir miydi?

Hayır. Kablo arızasını daha önce yaşadım ve iç donanımla tamamen alakasız. Hafif bozulmalarla başladı sonra daha da arttı iade ettim yeni aldım. Sfc/scannow ise görüntü bozulmasını düzeltmez lakin çökmelere sebep olabilecek hataları giderir. Sendeki daha çok kablo sapıtması olmuş gibi duruyor.

Bir gün daha bekleyeceğim, yarın da olursa sürücüyü sıfırdan kuracağım. O zamana kadar kabloyu düzelteceğim zaten.

22.10.X sürümlerini deneyebilirsin. En son sürümde kullanıyorum ben şuan bir problem yaşamadım. Ondan önce 22.10.1 veya 22.10.2 sürümünde kullanıyordum tam hatırlamıyorum.

Bu arada, siyah ekrana düşme wattmanın koruma sisteminden dolayı olabilir. Büyük ihtimalle o problem wattmanı tetikliyor. Eski sürümlere düşürüp bir dene, mümkünse bundan önceki sürüme düşür.

İşine yarar mı bilmiyorum ama, O sürümün release note kısmının "Known Issues" alt başlığında böyle bir madde var.
1677685127018.png

Sende de bunla aynı olay oluyor olabilir.

İşine yarar mı bilmiyorum ama, O sürümün release note kısmının "Known Issues" alt başlığında böyle bir madde var.
1677685127018.png

Sende de bunla aynı olay oluyor olabilir.
Benimki geçişlerde değil durduk yere oluyor genellikle, ama olabilir bu bi' aklımda kalsın.

Bu arada, siyah ekrana düşme wattmanın koruma sisteminden dolayı olabilir. Büyük ihtimalle o problem wattmanı tetikliyor. Eski sürümlere düşürüp bir dene, mümkünse bundan önceki sürüme düşür.
Wattman'e düştüğünü sanmam çünkü PC restart atmıyor, aynı ekrandan monitör yeniden açılıyor. Sekmeler falan duruyor yani.

Bu arada ufacık bir güncelleme, kabloyu tekrar düzelttiğimden beridir bir bozulma falan filan yaşanmadı. Bu bozulmalar hep PC açıldığındaki ilk 5 dakikada falan oluyor ve ben müdahale edince düzeliyor.

Benimki geçişlerde değil durduk yere oluyor genellikle, ama olabilir bu bi' aklımda kalsın.

Wattman'e düştüğünü sanmam çünkü PC restart atmıyor, aynı ekrandan monitör yeniden açılıyor. Sekmeler falan duruyor yani.

Bu arada ufacık bir güncelleme, kabloyu tekrar düzelttiğimden beridir bir bozulma falan filan yaşanmadı. Bu bozulmalar hep PC açıldığındaki ilk 5 dakikada falan oluyor ve ben müdahale edince düzeliyor.
Benim bilgisayarımda wattman uyarı verdiğinde genellikle kapanma olmuyor. Siyah ekrana düşüyorum, 1 dakika sonra falan düzeliyor o yüzden söylemiştim.

Açılıştaki programların açılmasını kapatabilirsin eğer çok fazla program varsa. Eğer problem o başlıktaki gibiyse, çok fazla program aynı anda açıldığı için "belki" problem yaratıyordur. Çok sanmam ama her şeyi denemekte fayda var.

Benim HP kablo intihar etmeden önce de aynısını yapıyordu, sık sık yapmaya başlarsa farklı kablo tak. En son masa en ufak titreidğinde bile görüntü kesiyordu iade edip başka aldım o gündür sıfır sorun.

Geri
Yukarı