Çözüldü RX 6600 XT WattMan hatası

• Konuyu başlatan Fruel
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 116
  • Görüntüleme 19B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Fruel

Decapat
Daha fazla  
RAM
G.skill 3600mhz cl18 2x8
SSD veya HDD modeli
Sx6000 512gb
Ekran kartı
Asus dual rx 6600 xt
Anakart
B550 tomahawk
İşlemci
5600x
Merhaba, iyi günler. ASUS Dual RX 6600 XT kullanıyorum. CS:GO oyununda sürücü uyuşmazlığı hatasıyla kapanıyordu sürekli bu sorunu driveri WHQL sürüme çevirerek çözdüm fakat Forza Horizon 5 girmek istediğim zaman WattMan hatası alıyorum. Oyunu açıyor yükleme ekranında hata verip kapanıyor. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Çözüm
Chipset sürücüleri kurulu. Smart acces Memory kullanılabilir değil olarak görünüyor. Şu an kontrol ettim BIOS için güncelleme gelmiş sanırım onu yapmam bir şey değiştirir mi?

Güncellersen iyi olur, BIOS güncelle RAM hızlarına bak bir de Smart Access Memory için gereken ayarları aç.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
AMD'in 21.10.2 sürümünü deneyin.

Şu an 22.3.1 WHQL kurulu hocam.

Visual C++ sürücülerini güncel tutarak deneyebilir misiniz?

Güncellemeyi deneyeceğim eğer varsa.

Dün gece 22.3.1 WHQL sürümünde Forza Horizon 5'te sürekli hata verip kapanıyordu. Sabah tekrar denedim ekstrem ayarlarda gayet rahat bir şekilde oynattı hata vermeden. Gerçekten çıldırmamak elde değil neden böyle oluyor.

AMD şaşırtmıyor WattMan hatasının sebebi nedir bilinmiyor yazılımsal da olabilir donanımda düzelten ya undervolt yapıyor hızları düşürüyorda düzeltiyor ya driver sürümünü değiştiriyor format atıp düzeltende var hatta gidip PSU değiştirende ama şu gerçek değişmiyor AMD uğraştırıyor. Geçmiş olsun inşallah. Düzelir ben zamanında AMD'nin yazılımsal problemlerinden gına geldiği için RX 470 serisi kartımı satıp nvidiya geçmiştim o gün bugündür kafam rahat.

Hatta ilginç bir haber paylaşayım bu bile sebep oluyor olabilir.

https://www.tomshardware.com/news/amd-confirms-its-gpu-drivers-are-overclocking-cpus-without-asking

AMD şaşırtmıyor WattMan hatasının sebebi nedir bilinmiyor yazılımsal da olabilir donanımda düzelten ya undervolt yapıyor hızları düşürüyorda düzeltiyor ya driver sürümünü değiştiriyor format atıp düzeltende var hatta gidip PSU değiştirende ama şu gerçek değişmiyor AMD uğraştırıyor. Geçmiş olsun inşallah. Düzelir ben zamanında AMD'nin yazılımsal problemlerinden gına geldiği için RX 470 serisi kartımı satıp nvidiya geçmiştim o gün bugündür kafam rahat.

Hatta ilginç bir haber paylaşayım bu bile sebep oluyor olabilir.

https://www.tomshardware.com/news/amd-confirms-its-gpu-drivers-are-overclocking-cpus-without-asking

Evet hocam. Önceden bu konuda bilgim yoktu eğer olsa bende NVIDIA bir ekran kartı tercih ederdim. Olay gerçekten fazla bilgi sahibi olmadığım için mi bilmiyorum ama çok garip bir boyutta dün (22.1.2)WHQL sürücüsünü yüklediğimde hata veriyordu. Silip en son sürücüyü ve eski sürücüleri denedim hata devam etti. En son uyumadan tekrardan DDU ile (22.1.2)WHQL sürücüye döndüm sabah hata vermeyi bıraktı. Çok garip gerçekten.

Evet hocam. Önceden bu konuda bilgim yoktu eğer olsa bende NVIDIA bir ekran kartı tercih ederdim. Olay gerçekten fazla bilgi sahibi olmadığım için mi bilmiyorum ama çok garip bir boyutta dün (22.1.2)WHQL sürücüsünü yüklediğimde hata veriyordu. Silip en son sürücüyü ve eski sürücüleri denedim hata devam etti. En son uyumadan tekrardan DDU ile (22.1.2)WHQL sürücüye döndüm sabah hata vermeyi bıraktı. Çok garip gerçekten.

Gülü seven dikenine katlanır diye güzel bir atasözü var AMD ekran kartları deyince aklıma direk bu gelir. Her zaman diyorum AMD'nin işlemci tarafı ne kadar güzelse ekran kartı tarafıda o kadar berbat bunun marka fanboyluğu özentiliği ile alakası yok al örnek işte zamanında 20 kez driver silip kurduğumu bilirim. Günde maksimum 3-4 saat kişisel PC'min başındayım onda da bu saçma sapan sorunlarla uğraşamam deyip ekran kartımı değiştirmiştim hayatımda yaptığım en iyi değişiklik oldu neyse konu çok uzamasın AMD'ye geri bildirimde bulunun gerçi işe yarar mı onu da bilmem.

Gülü seven dikenine katlanır diye güzel bir atasözü var AMD ekran kartları deyince aklıma direk bu gelir. Her zaman diyorum AMD'nin işlemci tarafı ne kadar güzelse ekran kartı tarafıda o kadar berbat bunun marka fanboyluğu özentiliği ile alakası yok al örnek işte zamanında 20 kez driver silip kurduğumu bilirim. Günde maksimum 3-4 saat kişisel PC'min başındayım onda da bu saçma sapan sorunlarla uğraşamam deyip ekran kartımı değiştirmiştim hayatımda yaptığım en iyi değişiklik oldu neyse konu çok uzamasın AMD'ye geri bildirimde bulunun gerçi işe yarar mı onu da bilmem.

Evet hocam ben de öyle düşünüyorum ekran kartını alalı 1 hafta olmadı birkaç oyun deneyebildim onlarda hata verdi ama şu anlık düzeldi. 22.3.1 WHQL sürümünü çözüm olarak sunabiliriz. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler. İyi günler iyi sosyaller.
Evet hocam ben de öyle düşünüyorum ekran kartını alalı 1 hafta olmadı birkaç oyun deneyebildim onlarda hata verdi ama şu anlık düzeldi. 22.3.1 WHQL sürümünü çözüm olarak sunabiliriz. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler. İyi günler iyi sosyaller.

Gariptir ki sorun tekrar başladı. 😂
Ekran kartını değiştirmek dışında bu sorunun kesin bir çözümü yok mu arkadaşlar. 1 hafta olmadı sistemi toplayalı 2 saat belki ağız tadıyla oyun oynayabildim. Verdiğim paraya acıyorum.

Son düzenleme:

Hocam ilk 14 gün iade edebiliyorsunuz neden etmiyorsunuz?

Hocam ilk 14 gün iade edebiliyorsunuz neden etmiyorsunuz?

Mail attım geri dönüş bekliyorum.
Arkadaşlar, bu sorun hakkında detaylı bilgisi olan var mı? Aklıma takılan birkaç şey var, sorun yazılımsal mı donanımsal mı? Sorunu çözmek için izlemem gereken çoğu adımı uyguladım herhangi bir çözüme varamadım. Şöyle bir durumda var örneğin, CS:GO düşük ayarlarda sorunsuz bir şekilde 600-900 arası fpslerse oynatıyor saatlerce hata vermeden fakat yüksek ayarlara aldığım zaman WattMan hatası. Forza'ya geçiyoruz Forza da düşük ayarlarda oyun açılıyor bir süre oynatıyor ayarları yükseltiyorym FPS 144 çok rahat oynatıyor ama kısa bir süre sonra yine WattMan hatası, yüksek ayarlarda oyunu başlatmaya kalkarsam daha yükleme ekranını geçmeden WattMan hatası alıyorum. En son çıkan WHQL driverini kullanıyorum. Detay vermek istedim çünkü belki bu yoldan bir çözüme gidebiliriz. Diyelim ki sorunu çözdük bu sorun ileride tekrar karşıma çıkar mı? Eğer çözemezsek kartı yarın iade edeceğim tabii kabul ederlerse. Gerçekten çok heves ederek aldığım bir kart olduğu için iade etmek benim için çok zor o yüzden uğraşıyorum.
@kino hocam çoğu 6600 konusunda sizi gördüm o yüzden etiketliyorum.

Son düzenleme:
@Fruel donanımsal bir sıkıntı olabilir eğer WHQL sürücüsü de çözmediyse tam olarak bir knaat getiremem. Çünkü dediğim gibi bu kartı ilk çıktığı gün alıp tüm sürücülerle kullanmış birisiyim dediğin gibi sorunlar yazılım kaynaklı olsaydı ben de yaşardım. Bir de kartı Radeon Software ayarından düşük voltaj GPU seçeneğini seç, eğer bir değişiklik olursa kartın modeli gereksiz güç çekip sürücüyü çökertiyor da olabilir. Bu durumda kartı direkt servisine yollarsın.

Geri
Yukarı