RX 6600 XT "Yanıt vermeyen bir ekran sürücüsü nedeniyle olası bir sistem çökmesini veya takılmayı algıladı"

challion

Hectopat
RAM
CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance Siyah DDR4 3200Mhz CL16 Dual Kit Ram
SSD veya HDD modeli
CORSAIR 480GB Force Serisi MP510 NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
RX 6600XT
Anakart
ASUS PRIME X570-P AMD X570 AM4 Ryzen DDR4 4400MHz
İşlemci
AMD Ryzen™5 3600X Soket AM4 + Wraith Spire 3.8GHz
Merhaba arkadaşlar. RX 6600 XT ekran kartına ve R5 3600X işlemciye sahibim.
Zaman zaman sık aralıklarla olmasa da oyundayken veya YouTube'da video izlerken 1-2 saniyeliğine görüntü gidiyor ekran siyah oluyor sonrasında düzeliyor ve karşıma AMD hata raporu çıkıyor. Uyarıda şu yazıyor "AMD Crash Defender, yanıt vermeyen bir ekran sürücüsü nedeniyle olası bir sistem çökmesini veya takılmayı algıladı ve başarıyla kurtardı."
Ekran kartı, chipset ve BIOS sürücülerim güncel olmasına rağmen bu sorunu yaşıyorum. Bu sorunun sebebi tam olarak nedir?
Daha önceden de "sisteminizde bir sürücü zaman aşımı meydana geldiğini tespit ettik" şeklinde bir hatayla da karşılaşmıştım. Bu 1-2 saniyelik hatalar sebebiyle oyundaysam oyunum kapanıyor. Sık aralıklarla olmasa da artık rahatsızlık vermeye başladı.
Çözüm önerilerinizi yazarsanız sevinirim. İyi günler.

Ekran kartınız WHQL sürücü mü yoksa Optional mı? 21.10.2 sürüm sürücüyü bulabilirseniz DDU ile mevcut sürücüyü güvenli modda kaldırıp onu kurun derim, 22.3.1 ve sonrası ile 6600 XT'lerde özellikle WattMan hataları bi' arttı. 21.10.2 bulamazsanız 22.3.1 kurun.

Biraz saçma olabilir ama formatlamayı deneyin.

22.4.1 sürücüsü kurulu ise kaldırıp 22.3.1 yükle. Ben DDU yerine AMD Cleanup Utility öneririm AMD kartlar için. İşlemcindeki overclock stabil mi emin misin ve RAM'lerin eski veya OC uygulanmışsa stabilitesini kontrol et.

Hepsini sırasıyla yap tabii ki. Sürücü çökmesine neden olacak sebepler ekran kartı ve sürücü sürümü ile sınırlı değil.

Ekran kartınız WHQL sürücü mü yoksa Optional mı? 21.10.2 sürüm sürücüyü bulabilirseniz DDU ile mevcut sürücüyü güvenli modda kaldırıp onu kurun derim, 22.3.1 ve sonrası ile 6600 XT'lerde özellikle WattMan hataları bi' arttı. 21.10.2 bulamazsanız 22.3.1 kurun.

22.1.4 biraz sakat. 1 hafta sorunsuz kullandım bir gece sistem iki kere siyah ekran ile reset attı kısa sürede. İlk işim 22.1.3'e geri dönmek oldu aynısını yaşamadım. Daha önce oyunlarda anlık çökme oluyordu onda da RAM'lerin bozulduğu ortaya çıkmıştı.

Bu sorunu ekran kartı sürücüm 22.3.1 ( WHQL) de iken yaşıyordum zaten. Öncesinde de 1-2 defa daha olmuştu diye hatırlıyorum. DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip bir daha kurdum yine tekrarladı. Bu sefer 22.4.1 e yükselttim. Henüz tekrarlamadı ama muhtemelen tekrarlayacaktır. İşlemcimdeki OC stabil mi değil mi açıkçası bilmiyorum. OC'den çok anlamam ancak işlemcinin CPU-Z de yazan frekansının stabil olmadığını söyleyebilirim. Boştayken 3.7 ile 4.3 arasında gidip gelen bir frekans hızı var. Ramlerim çok eski değil. Corsair 16 GB (2X8) GB Vengeance DDR 4 3200 Mhz Dual RAM'i 2 sene önce almıştım. RAM'lerde OC olup olmadığını bilmiyorum. CPU-Z de Ram frekansı 1599.6 MHz. BİOS'tan Ram frekansını yükseltmek için (3200mhz frekansına çıkarmak için) XMP açmıştım. Onun dışında bir şey yapmadım.

CPU'ya OC yapıp test etmediyseniz sorunun kaynağı olabilir, OC'yi geri çekin bir de. Sürücü 22.3.1 olarak kalsın.

Daha önce birkaç defa bilgisayarcıya götürmüştüm. O benden habersiz işlemciye OC yapmış olabilir mi bilmiyorum. Bios'tan Ai Tweaker'a girdiğimde Cpu Core Ratio ayarları Auto'da duruyor. Ana ekranda Ez System Tuning kısmı ise Normal de. Sanırım bu OC yapılmamış anlamına geliyor ama dediğim gibi çok bilgili değilim bu konuda. D.O.C.P. ise açık durumda ki bunu Ram frekansını yükseltmek için zamanında ben açmıştım.
Bios'ta Core Performance Boost ise Auto'da duruyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı