RX 6600XT ekran kartı ile hangi işlemciye yükseltilmeli?

Merhaba, dün akşam RX 6600 XT model ekran kartını aldım ve sisteme taktım. Şu an kullanmakta olduğum işlemci R5 1600 AF ve yükseltmek istiyorum ancak kafama takılan soru Ryzen 5 3600'e mi, yoksa Ryzen 5 5600X'e mi yükseltmem gerektiği. R5 3600'e yükseltirsem darboğaz yaşar mıyım?

1080p için düşünürsek, 3600 alırsan PBO açman veya OC yapman gerekecektir. Ama 5600X alırsan direkt darboğaz olmaz.

Burada işin içine 3600 tercih edeceksen anakart, soğutucu ve PSU durumları da devreye giriyor. OC durumlarında bu üçünün de hatrı sayılır derecede iyi olması lazım, bunların yanında işlemcinin silikonu da önem arz ediyor. 5600X alırsan bunlardan uğraşman gereken tek şey işlemci özelinde tam performans için soğutucu.

Hayırlı olsun, o fiyata nereden aldınız acaba?

İşlemci olarak da bütçe yetiyorsa 5600X'e geçmelisin, 1080P'de R5 3600 ile tam verim alamazsın. Testleri incelersen görürsün zaten ilkemci kullanımı %60-70 olurken ekran kartı da %70-80 oluyor, işlemci tam olarak besleyemiyor yani
Yanlış bilgi. 5600X'den önce 3600 kullanıyordum ve PUBG hariç genel olarak darboğaz yaşamıyordum. Değiştirme amacım PUBG'de 144 FPS altına düşmemekti yoksa 3600 gayet yeterliydi.
1080p için düşünürsek, 3600 alırsan PBO açman veya OC yapman gerekecektir. Ama 5600X alırsan direkt darboğaz olmaz.

Burada işin içine 3600 tercih edeceksen anakart, soğutucu ve PSU durumları da devreye giriyor. OC durumlarında bu üçünün de hatrı sayılır derecede iyi olması lazım, bunların yanında işlemcinin silikonu da önem arz ediyor. 5600X alırsan bunlardan uğraşman gereken tek şey işlemci özelinde tam performans için soğutucu.
Hocam o kadar uçmaya gerek yok. Sonuçta 5600X alsa da anakart ve soğutucu masrafı olacak doğal olarak. Ayrıca sınırlar zorlanmayacaksa orta seviye anakart ile bile işlemcinin silikonuna bağlı olarak gayet OC yapılabilir.

Ayrıca sınırlar zorlanmayacaksa orta seviye anakart ile bile işlemcinin silikonuna bağlı olarak gayet OC yapılabilir.

O kadar iyi olması gerekmiyor tabii, hatrı sayılır derecelerde iyi olsa yeterli. 5GHz'e çıkarmayız diye düşünüyorum.

Anakart olarak masrafı çok olmaz, B450M S2H bile günlük kullanımda yeterli gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı