RX 6600XT FPS düşmesi

O masrafı Ryzen 5600 + B550 + 6600 XT kombinasyonu için harcamak daha iyi performans sağlayacaktır. AMD ekosistemlerinin Smart Access Memory avantajını unutma.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ryzen 5 5600 yeni aldım zaten. Konu açmıştım siz önermiştiniz.

@Elio Talvinen drop sorunu var deyince tereddüt ettim sadece. Yoksa performans olarak daha kötü bir karta daha fazla para verme niyetim yok elbette. Sonuç olarak 6600XT alayım, drop vs olursa anakartı değiştiririm artık. Konu sahibi kızmadan ben çekileyim aradan :) Teşekkürler.

Ryzen 5 5600 yeni aldım zaten. Konu açmıştım siz önermiştiniz.

@Elio Talvinen drop sorunu var deyince tereddüt ettim sadece. Yoksa performans olarak daha kötü bir karta daha fazla para verme niyetim yok elbette. Sonuç olarak 6600XT alayım, drop vs olursa anakartı değiştiririm artık. Konu sahibi kızmadan ben çekileyim aradan :) Teşekkürler.
Drop oluyor ancak drop olur dedim diye 100 FPS'den 10'a düşecek hali yok, sadece PCI-e 3.0 sistemlerde veri yolundan dolayı drop yaşanıyor. 5600 ile pek sorun olacağını sanmıyorum, 5600 nere 10400F nere.

Sıradışı durumlar hariç olacağını düşünmüyorum. Düz RX 6600 ile drop yaşayan bir arkadaş olmuştu onun da sebebi 2K'da kullanmasından dolayı artan VRAM ve RAM kullanımı ile PCIe 3.0 baş edemiyordu.

Ekran kartı tek başına drop yaşatacak bir donanım değildir, diğer donanımların performansına bağlı çalışır. Konu sahibinin eski kartı ile yenisi arasında uçurum var sistemin tabanı buna hazır mı ona bakmak lazım.

Eğer sıkıntı yaşadığınız oyunlar DirectX 11 tabanlı ise 22.5.1 driverını kurup test edin. Son sürümlere DirectX 11 optimizasyonu geldi ama shader yüklenmeden tam stabil hala gelmiyor oyunlar.

Drop oluyor ancak drop olur dedim diye 100 FPS'den 10'a düşecek hali yok, sadece PCI-e 3.0 sistemlerde veri yolundan dolayı drop yaşanıyor. 5600 ile pek sorun olacağını sanmıyorum, 5600 nere 10400F nere.
Hocam sıkıntı da o ya işte fps değerleri 1080p'de gayet yüksek ancak drop oluyor 4 fps falan oluyor belki milisaniyelik olarak.

Hocam sıkıntı da o ya işte fps değerleri 1080p'de gayet yüksek ancak drop oluyor 4 fps falan oluyor belki milisaniyelik olarak.
Vram kullanımını kontrol ediyor musun ? Bak bende buna benzer sorunu resident evil village, god of war oyunlarında yaşıyordum. FPS 120'leri gösterdiği halde sağdan sola dönerken, fps düşmese bile shutter denilen takılmalar yaşıyordum. Meğer vram yetersiz gelip, tıkanıyormuş. Total vram'inin 1-1.5gb altını kullanacak şekilde grafik ayarlarını yükseltmek gerek. Oyun ayarları yapılırken şu kadar kullanır diye altta gösteriyor çoğu oyun.

Oyun grafik ayarlarını vram kullanımı düşürecek şekilde bazı ayarları kısman gerekebiliyor. Render uzaklığı gibi. Veyahut çimen kalitesi vs. gibi.

Buna sıcaklık veya depolama birimi sebep olabilir diyorum. Valorant'ta drop var diyorsun bu da oraya geliyor. Bu oyunda ekran kartı kullanımı çok düşük çünkü neden bir sorun olsun? Benim minimum FPS round başında anlık 150 FPS'e düşmesi dışında azalmıyor.

Sürücü olarak da 22.6.1 kurabilirsin bilmiyorum hangi sürüm var sende.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam sıkıntı da o ya işte FPS değerleri 1080P'de gayet yüksek ancak drop oluyor 4 FPS falan oluyor belki milisaniyelik olarak.
Peki bu Online, offline fark etmeksiniz her oyunda mı oluyor? Ben de PCI 3.0 ile 6600 XT kullandım ve buna benzer PUBG'deki akıcılık sorunu hariç pek drop yaşadığımı hatırlamıyorum diğer oyunlarda.

CrystalDiskMark ile bir hız testi yapabilir misin.
1657545477484.png

Buyrun.

Peki bu Online, offline fark etmeksiniz her oyunda mı oluyor? Ben de PCI 3.0 ile 6600 XT kullandım ve buna benzer PUBG'deki akıcılık sorunu hariç pek drop yaşadığımı hatırlamıyorum diğer oyunlarda.
Evet, farketmeksizin. Sistemim henüz 1 yıllık ve ekran kartını değiştirene kadar herhangi bir problem yoktu. 750 Ti yetmiyordu belki ama drop da olmuyordu kaldırdığı oyunlarda.

Yeni konular

Geri
Yukarı