RX 6600XT sistem Apex Legends'te düşük FPS veriyor

İşletim sistemi
Windows 11

Msevket44

Megapat
Makaleler
6
Daha fazla  
RAM
16 GB
Ekran kartı
RX 6600 XT
Anakart
B560 Tomahawk
İşlemci
i5 11500.
Merhaba arkadaşlar, GTX 1080 modelinden 6600 XT karta geçtim, evet performans farkı var ama oyun esnasında FPS çok dalgalanıyor ve bunu çözemedim. Yeni AMD kart kullandığım için driver ayarları nasıl olmalı? Oyun ve e-spor modunda denedim sonuç aynıydı. Bu konuda desteklerinizi bekliyorum. Videoyu bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam dalgalanma varsa ekran kartı denetim masasından geliştirilmiş senkronizasyon açın. Bu arada FPS değerleri gayet makul. Daha da yükseltmek isterseniz overclock yapabilirsiniz.

Hocam dalgalanma varsa ekran kartı Denetim Masası'ndan geliştirilmiş senkronizasyon açın. Bu arada FPS değerleri gayet makul. Daha da yükseltmek isterseniz overclock yapabilirsiniz.

Hocam konu ile alakalı değil ama sormak istiyorum overclock gerçekten FPS'lerde fark ediyor mu bende 3060 Ti 5600X var overclock ile oyunlarda ne kadar FPS yükselebilir iyi bir soğutucu falan alsam?

Hocam konu ile alakalı değil ama sormak istiyorum overclock gerçekten FPS'lerde fark ediyor mu bende 3060 Ti 5600X var overclock ile oyunlarda ne kadar FPS yükselebilir iyi bir soğutucu falan alsam?
10 15 arası hikaye oyunlarında farkediyor. CS falan olursa 50 60 FPS fark ediyor RX 6600 kartta. İşlemciyi Overclock yapmayı denemedim o yüzden ona yorum yapamayacağım.

Hocam dalgalanma varsa ekran kartı denetim masasından geliştirilmiş senkronizasyon açın. Bu arada FPS değerleri gayet makul. Daha da yükseltmek isterseniz overclock yapabilirsiniz.
İşlemci maalesef OC desteklemiyor. Bahsettiğiniz geliştirilmiş senkronizasyon nedir, nereden yapabilirim?

VRAM ve RAM kullanımı arşa çıkmış ama kullanım yüzdesi oldukça dengeli. Videoda pek bir sorun göremedim nedense, dalgalanma normal gibi geldi.
Ram olabilir. W10 vardı yükseltme yaptım 11'e boşta bile RAM fazla tüketiyor.
İşin garibi aynı işlemciyle GTX 1080 kullanırken hiç dalgalanma yaşamadım. Bu sistemde FPS çok dalgalanıyor yer yer yüzde 70 kullanıma düşüyor belki video kalitesi kötü ondan anlaşılmıyordur ama.

@Msevket44 GTX 1080 ile 6600 XT arasında da uçurum var şimdi aynı FPS değerlerinde mi bu dalgalanma oluyordu? Malum ayarlar arttıkça kaynak tüketimi de artar. Örneğin 1080 ile orta ayarlarda oynuyorsan hiç kullanım yüzdesine takılmadan oraya çek. Bunlar rekabetçi oyunlar önemli olan kaç FPS verdiği, isterse %50 kullanılsın.

@Msevket44 GTX 1080 ile 6600 XT arasında da uçurum var şimdi aynı FPS değerlerinde mi bu dalgalanma oluyordu? Malum ayarlar arttıkça kaynak tüketimi de artar. Örneğin 1080 ile orta ayarlarda oynuyorsan hiç kullanım yüzdesine takılmadan oraya çek. Bunlar rekabetçi oyunlar önemli olan kaç FPS verdiği, isterse %50 kullanılsın.
GTX 1080 ile bir kaç ayar dışında hepsi en yüksek ayardaydı, onu da mecburen yaptım yoksa daha düşük FPS vermemesi içindi ama kullanım sabitti, dalgalanma yoktu yani. Fakat bunda dalgalanma olabilir daha güçlü fakat çok garip dalgalanmalar olduğu için garipsedim örneğin açık alanda pek FPS düşüş olmasa da kapalı alanlara girince FPS çok dalgalanmaya başlıyor örneğin. AMD Driver'den kaynaklıdır diye düşünüyorum fakat çözemedim.

@Msevket44 bu oyunu oynamıyorum da FPS spike diye arattığımda çok fazla sonuç çıkıyor hani ne desem yalan olur. Sürücüden ziyade mimariden olabilir bu tarz şeyler. Veri yolunda PCIe 4.0 yazıyor değil mi?

Screenshot_8.jpg

Geri
Yukarı