RX 6650 XT oyunlarda FPS düşüşü

Yasin Can Duman

Femtopat
Daha fazla  
Yeni aldığım hazır sistemde anlık drop yiyorum. Çok sık olmuyor ama hiç olmaması için ne yapmalıyım? BIOS ayarları da güncel denediğim oyunların çoğunda oldu. Özellikle GTA 5 de aşırı fazla drop giriyordu 150 170 FPS vermesine rağmen.

=Sistem=
Ekran kartı = MSI Gaming X RX 6650 XT.
İşlemci = Ryzen 5 5600.
Anakart = a 520M a Pro.
RAM = Kingston furry 16 GB Dual.
M.2 = 512 GB.
İşletim sistemi = Windows 10 Pro.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isı kaynaklı sorun olabilir sistemin aşırı ısınmasa bile minik frekans dalgalanması droba sebep olabilir benim sistemim de ortalama 50 derece civarı olmasına rağmen minik droplar oluyordu BIOS'tan fan optimize yaptım şimdilik bir sorun yok gibi.

HWiNFO ile VRM ve MOS sıcaklıklarını paylaşır mısınız? Oyun açık bir süre oynayın HWiNFO çalışsın arka planda, minimum ve maksimum değerlerine bakalım.

Yeni aldığım hazır sistemde anlık drop yiyorum. Çok sık olmuyor ama hiç olmaması için ne yapmalıyım? BIOS ayarları da güncel denediğim oyunların çoğunda oldu. Özellikle GTA 5 de aşırı fazla drop giriyordu 150 170 FPS vermesine rağmen.

=Sistem=
Ekran kartı = MSI Gaming X RX 6650 XT.
İşlemci = Ryzen 5 5600.
Anakart = a 520M a Pro.
RAM = Kingston furry 16 GB Dual.
M.2 = 512 GB.
İşletim sistemi = Windows 10 Pro.
GTA V'te kasmasinin sebebi oyun motorundan kaynaklanıyor. Belli bir FPS üstü alırsan otomatik stutter oluyor.

GTA V kasma sorunu oyun motoru kaynaklı, FPS'i daha düşük bir rakama sabitleyin.

Başka hangi oyunlarda bu soruna rastladınız?

Valorant da başlarda yoktu ama çok nadir ona da olmaya başladı Cry sis serisine başladım ilk oyunu bile onda bile ufak droplar giriyor. Overwatch2 de aynı şekilde.

HWiNFO ile VRM ve MOS sıcaklıklarını paylaşır mısınız? Oyun açık bir süre oynayın HWiNFO çalışsın arka planda, minimum ve maksimum değerlerine bakalım.
nereden bakabilirim bu sıcaklıklara sizinle paylaşmam için

Anlık drop sorunu çok fazla seçeneğe gider. Depolama birimi, yüksek sıcaklıklar, XMP ayarının RAM'e doğru frekans voltaj verememesi vb.

İlk işlem olarak sıcaklıkları takip edip BIOS'tan XMP kapatabilirsin. Bakalım hala devam edecek mi?

XMP kapatınca 3200 MHz kullandığım RAM'in frekansı düşmezmi ya da denemek içnmi yapıyoruz bunu.

Yeni konular

Geri
Yukarı