RX 6650XT vs RTX 3060 Ti

Eğer fiyattan bağımsız konuşursak 3060 Ti. İkisinin de kas gücü aynı ancak NVIDIA'da DLSS/RTX var.

Şimdi diyebilirsiniz FSR var diye, iyi de FSR donanımsal olarak bir şey gerektirmediği yüksek ihtimalle DLSS'in kalitesine erişemeyecek.

FPS değeri olarak FSR 2.0'la DLSS'e yetişse bile özellikle hareket ettiğinizde oluşan görüntü bozulmaları FSR'da bariz daha fazla. En azından ben öyle deneyimledim.

NVIDIA sırf DLSS/RTX çalışsın diye karta 20 serisinden beri Tensor çekirdeği koyuyor.

Şu an DLSS 3 teknolojisininde de Frametime'ı süper örnekleme öncesi eski kare hızıyla aynı tutması dışında pek bir sorunu yok ve bu eğer bu dediğimi göz ardı ederseniz performans farkı iyice artıyor. FSR 3.0'a bakmadan bir şey diyemem tabi ki.

Driver sorunlarıyla ilgili ise bildiğim kadarıyla o bu seride olan bir şey değil. Zaten direkt şirket üzerine genelleme yapmak yanlış geliyor bana.

Eğer fiyat hariç konuşursak durum böyle ancak eğer fiyatı da hesaba katarsak AMD tarafı daha iyi çıkıyor.

@celilemrednsmnt hocam söylemiş, ben söylemeyi unutmuştum.

İşin bir şeyler üretmek kısmı da var. Kendimden örnek vermem gerekirse After Effects'de CUDA desteği var ve bu program üzerinde çalışırken performansı arttırıyor.

Yine video kaydı alırken NVENC'i de unutmalayım.

Yani insanlar gözü kapalı AMD önermiyor. Şu forumda 3-4 konuya baksan ikisinin artıları ve eksilerini çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Eğer amaç oyunsa bence AMD'nin NVIDIA'daki muadilini en az 1.5-1.6 kat fazla para vermek çok saçma. Bir şey almadan önce ilk baktığımız şeylerden biri fiyatıdır. Yok AMD sorun çıkartıyor yok WattMan hatası geçin abi bunları bunlar geçmişte kaldı. RX 6000 serisinden iki farklı ekran kartı kullanıp şu an 4070 kullanan biri olarak söylüyorum. Şu an 4070e geçme sebebim ise 2. elden temiz ucuza bulmuş olmam. AMD ve NVIDIA muadil ürünlerinin fiyatı aynı olsaydı NVIDIA fanboyu olurudum. Ama böyle bir şey mümkün değil çünkü arada dağ kadar bir fiyat farkı var. Bu fiyat farkı az buçuk bir şeyde değil bunu insanlar anlamıyor.

Hocam benim elimden eski tipte olsa en az 20 tane ekran kartı geçti NVIDIA kartlar daha sağlam daha zor bozuluyor yazilimsal olarak daha destekli kiyas yapıyosun performansı kafa kafaya çıkıyor AMD daha iyi cikiyor oyunu aciyosun NVIDIA 20 FPS yüksek veriyor bunu gözümle kendim denedim gördüm yeni kasa alan kuzenimin kartla sorunlar yaşamasını falan gördüm bilmiyorum yani duzeltmis olabilirler yine de param olduğu sürece mümkünse NVIDIA tercih etmeye calısırım olmazsa AMD benim için 2. planda kalıyor NVIDIA daha sağlam gördüğüm ve yaşadığım kadarıyla.

Dediklerinizde haklısınız hocam bunu kimse inkar etmiyor. Ama şöylede bir algı var AMD almam bozuluyor. Atıyorum NVIDIA'nın 100 kartından 1'inde sıkıntı cıkıyorsa AMD'nin 100 kartından 2'sinde 3'ünde sıkıntı çıkıyor. Param olsa NVIDIA alırım. Abi parası olsa herkes NVIDIA alır. Olay zaten para ben bunu anlatmaya çalışıyorum. 6650XT vs 3060 Ti performans bakımından oyunlarda kafa kafayalar ama aralarında 4K para farkı var. 4K para ne demek 6650XT zaten 6K demek istediğim bu hocam. Parası olsun herkes 4090 çeker zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı