RX 6700 (Kod 31) hatası

Praudh

Decapat
Daha fazla  
Başlığa net bir şey yazamadım çünkü sorunu ben de bilmiyorum ama yaşadıklarımı ve bulduklarımı size anlatayım. İnşallah bir çözüm buluruz.
Bilgisayarımı yeni aldı henüz bir hafta bile olmadı. Üç defa ekran dondu ve kapandı. İkisi oyunda biri ise oyun vs. açık değilken masaüstünde gerçekleşti. Ekran donuyor ve kapat/aç yapmam gerekiyor. İlk ipucu 144Hz monitörüm şu an 60Hz'e döndü ve 144Hz'e alamıyorum. İkinci ipucuyu ise Aygıt Yöneticisi'nden denk geldim. Sorun yüksek ihtimal ekran kartıyla alakalı. Resimi aşağıya bırakıyorum. Şu anda ekran kartını sistem görmüyor. Sorun nedir, nasıl çözebiliriz? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Son olarak şu an bir şey daha yaşadım. AMD'nin sitesinden en güncel driverini indirdim. Yükledi ve düzeldi fakat 1 dakika sonra yine aynı olay yaşandı.

Açıkçası parçalara bir zarar vermesinden korkuyorum onun dışında hallolur elbet diye düşünüyorum. Sorun nedir tam olarak?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    58,4 KB · Görüntüleme: 155
Son düzenleyen: Moderatör:
DDU ile Sürücüleri temizleyiniz ve Windows Update'nin Bu güncellemeyi kurmasını erteleyiniz.
Windows Update'deki sürücü şuna benziyor.

Eki Görüntüle 1448735

Sürüm numarası aynı olmayabilir.
Sürücüyü sildiğinizde sistemi yeniden başlatmanız gerekecektir.
Windows Update aracı otomatik olarak kurmak isteyebilir, gizleme işlemi için acele etmeniz gerekebilir.
Mevcut güncelleme dosyası size gözükmez ise Windows Update aracı ile güncellemeleri denetle seçeneğini deneyiniz.

m.majorgeeks.com

İndirerek Windows Update'nin bu güncelleme dosyasını gizleyiniz ve bir daha kurmayınız.
AMD resmi sayfasından güncel sürücüyü manuel olarak kurunuz.
Ya da Otomatik olarak kuran AMD uygulamasını da kullanabilirsiniz. WHQL sürüm kurmaya özen gösteriniz.

Son düzenleme:
Şimdi DDU'dan dediğiniz gibi sildim. Tekrar açıldığında update girdim ve sanırım otomatik olarak yükledi. Tekrar DDU'dan sildim güncelleştirmeyi duraklat dedim. İlk sildikten sonra yükledi dediğimde 'İsteğe Bağlı Güncelleştirmeler'de gözüküyordu şuanda gözükmüyor. Duraklattığım için yüklememiştir diye düşünüyorum. Şuanda ekran kartı sürücü programını indirip denemeli miyim?
@Alfa Prime

Güncelleştirme geçmişinde bugünün tarihinde sadece "Advanced Micro Devices - MEDIA" var. Display yada ekran kartına dair bir şey gözükmüyor.

.
RX 6700'ün driverını yükledim fakat tekrar dondu ve sistem kapandı. Bu sorunun kaynağı nedir ona göre bir çözüm arasak? Windows 11 mi yada temiz bir kurulum bunun çözümü mü?
Ek olarak ekran kartı demonte geliyor biliyorsunuz onu doğru taktığıma eminim ama üzerinde 8+8=16 girişli PSU'dan gelen kablo var onların hepsi takılmamalıydı mı?

Yani merak ettiğim bu donanımsal bir şey mi, zarar verir mi yoksa windows bazlı sürücülerden kaynaklı bir şey mi? Farklı yollar denedim ama çözemededim henüz. Bilgili arkadaşlar bekleniyorsunuz. Baktım hiç olmuyor temiz bir windows 10 kurulumu yaparım belki iş görür.

Son düzenleme:
Aslında biraz düşünüyordum.
Denebilecek yöntemler mevcut lakin kelimeye dökmesi ve sizin uygulamanız vakit alacak.
Zaman olarak uğraşmak istemiyor ve kesin bir teşhis için temiz kurulumu tavsiye edeceğim.(Şayet kurar iseniz ilk olarak grafik sürücüsünü kurunuz.)

Şimdi DDU'dan dediğiniz gibi sildim. Tekrar açıldığında Update girdim ve sanırım otomatik olarak yükledi. Tekrar DDU'dan sildim güncelleştirmeyi duraklat dedim. İlk sildikten sonra yükledi dediğimde 'isteğe bağlı güncelleştirmeler'de gözüküyordu şu anda gözükmüyor. Duraklattığım için yüklememiştir diye düşünüyorum. Şu anda ekran kartı sürücü programını indirip denemeli miyim?

Yüzeysel olarak baktığımızda driver kurma işleminde hata almışsın neden Update ile gelen güncellemeleri durdurdun ki? Bırak hepsi insin, Windows'u güvenli modda Update ile driveri kurmayı dene belki işe yarayabilir.

Yeni Windows kurulumu yaparken AMD kullanıcıları her zaman çevrimdışı kurulum yapmalıdır. Ben her zaman öyle yaparım. Ekran kartı sürücüsünü önceden indiririm Flash belleğe atarım, ethernet kablosunu çıkartıp öyle kurulum yapıyorum. Daha sonra ilk iş ekran kartı ve çipset sürücüsünü kurmak. Sonrasında etherneti bağlıyorum. En temiz yöntem bu şekilde oluyor AMD'de.

Aynısı 1 hafta önce aldığım 6800XT de başıma geldi. Bende sürücüyü kurarken sistem kapanıyordu ve açılmıyordu güvenli moda girip sürücüyü DDU ile silip sistemi açabiliyordum. DDU ile driver kurulmuyordu bu arada. Birkaç denemenin ardından sisteme Windows 10 kurup aynı işlemleri yaparak driver yüklemeyi başardım. Sonra ekran kartı kendine geldi. Sısıfrdan Windows 11 kurunca bile çökme olmadı. Sadece kartta coil whine var o canımı sıkıyor.

Aynısı 1 hafta önce aldığım 6800XT de başıma geldi. Bende sürücüyü kurarken sistem kapanıyordu ve açılmıyordu güvenli moda girip sürücüyü DDU ile silip sistemi açabiliyordum. DDU ile driver kurulmuyordu bu arada. Birkaç denemenin ardından sisteme Windows 10 kurup aynı işlemleri yaparak driver yüklemeyi başardım. Sonra ekran kartı kendine geldi. Sısıfrdan Windows 11 kurunca bile çökme olmadı. Sadece kartta coil whine var o canımı sıkıyor.
Coil whine çıkmayan kart çok az artık zaten. İlk aldığınızda olmasa bile zamanla ortaya çıkıyor.

Coil whine çıkmayan kart çok az artık zaten. İlk aldığınızda olmasa bile zamanla ortaya çıkıyor.

Şu anda gönderebilirim müşteri hizmetleri öyle dedi ama yeni gelen kartta çıkma olasılığı çok yüksek kafaya takmamayı öğrenmeye çalışıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı