RX 6700 XT PC garip bir şekilde çöküyor

İtxomotime

Hectopat
RAM
16,0GB Dual-Channel DDR4 @ 1330MHz
SSD veya HDD modeli
465GB Western Digital WD Blue SN570 500GB
Ekran kartı
Radeon RX 6700 XT
Anakart
Asus prime B550M-K
İşlemci
ryzen 5 5600 3.50ghz
Önce çökme neden garip onu anlatayım. Normal bir mavi ekran veya dümdüz siyah ekran gelmiyor. Ekran aniden donuyor oyunun seslerini duymaya devam ediyorum. Kendini tekrarlamıyor bayağı sanki monitör durmuşta arkada oyun devam ediyor gibi. Monitöre bakıyorum aç kapa yapıyorum bu sefer no signal diyor. Sorun PC de. Ekranda bir şey oldugunu sanmıyorum kabloyu tak çıkar yaptım farklı kabloyla bağladım ama değişen bir şey yok. Kısaca monitörde sorun yok basbaya PC donuyor+ donma oldugu sırada fanlar falan hala dönüyor. PC çalışır durumda kapatmak istediğimde de kapatamıyorum düğmeye basıyorum basılı tutuyorum tık yok. Mecbur ya fişi çekiyorum ya da PC'nin arkasındaki güç tuşuna basıp kapıyorum ki bu da PC'ye zarar veriyor diye biliyorum. Bunu yaşayan başka biri var mı bir yardımcı olursanız sevinirim. PC'yi alalı yaklaşık 3 ay oldu. İlk zamanlarda da sorun oluyordu hatta konu açtım undervolt yaptıgından oluyordur dediler. Undervolt yapmayı bıraktım hala devam ediyor. Isınma ile ilgili bir problemim yok. Windows 11 kullanıyorum.

Önce çökme neden garip onu anlatayım. Normal bir mavi ekran veya dümdüz siyah ekran gelmiyor. Ekran aniden donuyor oyunun seslerini duymaya devam ediyorum. Kendini tekrarlamıyor bayağı sanki monitör durmuşta arkada oyun devam ediyor gibi. Monitöre bakıyorum aç kapa yapıyorum bu sefer no signal diyor. Sorun PC de. Ekranda bir şey oldugunu sanmıyorum kabloyu tak çıkar yaptım farklı kabloyla bağladım ama değişen bir şey yok. Kısaca monitörde sorun yok basbaya PC donuyor+ donma oldugu sırada fanlar falan hala dönüyor. PC çalışır durumda kapatmak istediğimde de kapatamıyorum düğmeye basıyorum basılı tutuyorum tık yok. Mecbur ya fişi çekiyorum ya da PC'nin arkasındaki güç tuşuna basıp kapıyorum ki bu da PC'ye zarar veriyor diye biliyorum. Bunu yaşayan başka biri var mı bir yardımcı olursanız sevinirim. PC'yi alalı yaklaşık 3 ay oldu. İlk zamanlarda da sorun oluyordu hatta konu açtım undervolt yaptıgından oluyordur dediler. Undervolt yapmayı bıraktım hala devam ediyor. Isınma ile ilgili bir problemim yok. Windows 11 kullanıyorum.
win ctrl shift b dene

Win CTRL Shift b dene.

Bu hiç aklıma gelmemişti denerim.

BIOS sürümün nedir? GPU sürücün güncel mi?
BIOS'a gir ve RAM frekans değerini 3200 MHz yap ve save et.

GPU sürücüm güncel. BIOS sürümünü bilmiyorum bakmam lazım. 5 dk ya bakıp geri cevap yazıcağım.

Bu hiç aklıma gelmemişti denerim.

GPU sürücüm güncel. BIOS sürümünü bilmiyorum bakmam lazım. 5 dk ya bakıp geri cevap yazıcağım.

BIOS ver kısmında 2803 yazıyordu hiç güncellemedim. Eski mi yeni mi bilmiyorum. Yanlış şeye baktıysam söyleyin 2 dk tekrardan bakarim.

BIOS update et. Sonra BIOS'a gir ve restore defaults save yap. RAM'ı dediğim gibi yapmayı unutma. Sonra sistemi test edip son durumu bildir.
Dediklerinizi yaptım performans aşırı derece düştü 120-150 arası FPS aldığım Age of empires IV'ü 50 FPS oynadım az önce niye böyle oldu ki ?

dediklerinizi yaptım performans aşırı derece düştü 120-150 arası fps aldığım age of empires IV ü 50 fps oynadım az önce niye böyle oldu ki
RAM'de 2666 MHZ çektim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni konu açman gerek.
Açtım ama cevap veren olmadı

Geri
Yukarı