RX 6700XT'den gelen cızırtı sesi

• Konuyu başlatan bkuluk
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 688

bkuluk

Centipat
Daha fazla  
Selam. Ekran kartını taktım. Her şey güzel giderken yüzde 70 yükün üstünde bir cızırtı gelmeye başlıyor. Birkaç coil whine videosuna baktım ama o biraz ıslık gibi. Bendeki seste sanki böyle elektrik gibi sürekli cız eden bir ses var. Yüzde 70 kullanımda çok az geliyor. Onun altında hiç ses gelmiyor. PSU'dan olabilir diye düşünmüştüm ama bu PSU'yu yaklaşık 2 aydır başka bir ekran kartı ile kullanıyorum.(RX6400) hiçbir şekilde böyle bir ses gelmedi. Acaba PSU eskisine göre çok yük altında kaldığı için mi ses çıkarıyor yoksa sorun ekran kartında mı? Sese fazla takan birisi değilim ama eşyalarımı mahvetmek istemiyorum. Umarım sadece ses sorunudur. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şu anki ekran kartı: Sapphire Pulse RX 6700XT.
PSU: Thermaltake Smart BX1 550W Bronze.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben Valorant menüsündeyken cızırtı geliyor fakat ultraya verip oynadığımda gelmiyor. Aynı şekilde CS:GO'da ayarları ultraya verip oynayınca ses kesiliyor ama en düşüğe verdiğimde cızırtı geliyor. Coil Whine'dır.

Coil whine dediğiniz olay. Tek tek kulağınızı dayayıp öğrenmeniz lazım nede olsa 6400ün çektiği W değeriyle 6700XT'nin değeri aynı değil PSU'da olabilir.

Coil whine dediğiniz olay. Tek tek kulağınızı dayayıp öğrenmeniz lazım ne de olsa 6400'ün çektiği W değeriyle 6700XT'nin değeri aynı değil PSU'da olabilir.

Kulağımı dayadım. Ses ekran kartından geliyor hocam.

Çok yüksek FPS'lerde o problem oluyor oyuna girince kesilir. Menülerde olur o sorun.

Evet hocam onu bende fark ettim. Ama yüzde 80 kullanımın üstüne çıktığında oyun veya menü fark etmeden o ses geliyor.

Selam. Ekran kartını taktım. Her şey güzel giderken yüzde 70 yükün üstünde bir cızırtı gelmeye başlıyor. Birkaç coil whine videosuna baktım ama o biraz ıslık gibi. Bendeki seste sanki böyle elektrik gibi sürekli cız eden bir ses var. Yüzde 70 kullanımda çok az geliyor. Onun altında hiç ses gelmiyor. PSU'dan olabilir diye düşünmüştüm ama bu PSU'yu yaklaşık 2 aydır başka bir ekran kartı ile kullanıyorum.(RX6400) hiçbir şekilde böyle bir ses gelmedi. Acaba PSU eskisine göre çok yük altında kaldığı için mi ses çıkarıyor yoksa sorun ekran kartında mı? Sese fazla takan birisi değilim ama eşyalarımı mahvetmek istemiyorum. Umarım sadece ses sorunudur. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şu anki ekran kartı: Sapphire Pulse RX 6700XT.
PSU: Thermaltake Smart BX1 550W Bronze.

İlk olarak PSU'nuz ekran kartınıza düşük kalıyor undervolt yapmanız gerekebilir. Ancak bu cızırtı sesi coilwhine ve PSU'nuzla alakası yok %99. Ve bileşeninize bir zararı yok. Ya cız diye ya da tiz bir ıslık sesi gelebilir ikisi de aynı şey çünkü bende ikisi de var bazen biri bazen biri oluyor...
PSU'nuz yetersiz buna nasıl UV yapılır bilgim yok bir UV videosu bıraksam adam kendi yeterli PSU'suna göre yapıyor izleyenler de yeterli bir PSU ile yapmalı bence, bilemedim.

İlk olarak PSU'nuz ekran kartınıza düşük kalıyor undervolt yapmanız gerekebilir. Ancak bu cızırtı sesi coilwhine ve PSU'nuzla alakası yok %99. ve bileşeninize bir zararı yok. Ya cız diye ya da tiz bir ıslık sesi gelebilir ikisi de aynı şey çünkü bende ikisi de var bazen biri bazen biri oluyor...
PSU'nuz yetersiz buna nasıl UV yapılır bilgim yok bir UV videosu bıraksam adam kendi yeterli PSU'suna göre yapıyor izleyenler de yeterli bir PSU ile yapmalı bence, bilemedim.

Nasıl oluyor bilmiyorum ama ekran kartı tam yükte 185W güç tüketiyor. O yüzden pek sorun etmedim. Ve bu cızırtı sesi yüksek FPS'lerde oluyor genel olarak. Bir oyunun menüsünde 400 FPS alıyorsam duyabiliyorum ama mesela 240 sabitlersem FPS'i böyle bir ses duyamıyorum. Konuyu açmamın üstünden 1.5 ay geçti, şu anlık her şey yolunda. Ses çok önemli ölçüde azaldı nasıl oldu bilmiyorum ama dediğim gibi FPS ne kadar yüksek olursa o kadar ses duyuyorum. Oyunlarda genelde dikey senkronizasyon açtığım için 165FPS sabit alıyorum. Fazla bir ses duymuyorum. Ekran kartım nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde aşırı düşük watt da çalıştığı için sorun olmuyor.

Nasıl oluyor bilmiyorum ama ekran kartı tam yükte 185W güç tüketiyor. O yüzden pek sorun etmedim. Ve bu cızırtı sesi yüksek FPS'lerde oluyor genel olarak. Bir oyunun menüsünde 400 FPS alıyorsam duyabiliyorum ama mesela 240 sabitlersem FPS'i böyle bir ses duyamıyorum. Konuyu açmamın üstünden 1.5 ay geçti, şu anlık her şey yolunda. Ses çok önemli ölçüde azaldı nasıl oldu bilmiyorum ama dediğim gibi FPS ne kadar yüksek olursa o kadar ses duyuyorum. Oyunlarda genelde dikey senkronizasyon açtığım için 165FPS sabit alıyorum. Fazla bir ses duymuyorum. Ekran kartım nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde aşırı düşük watt da çalıştığı için sorun olmuyor.

Evet o ses genelde oyun menülerinde oluyor. Bir sıkıntı değil oyun içinde o cızırtıları almazsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı