RX 6800 sistemde düşük FPS

Osd'de göster. Yazısı yok ben de onu araştırıyorum şuan.
Atıyorum hemen halettim.

1080p'de herşey ultra.
Hocam CPU kullanımı neredeyse tüm çekirdekler %100, darboğaza maruz kalıyorsun, en kısa zamanda güncel ve güçlü bir işlemciye geçmen, tavsiyem Ryzen 5 5600x.

Sağlam darboğaz var. 1080P'de 5600 XT o işlemci için ideal kartlardandı, RX 6800 fazla güçlü gelmiş. @MachL dediği gibi Ryzen 5600X tarzı güçlü bir işlemciye veya 2K monitöre geçmeni öneririm.
Hem işlemci alıp hem de 2K monitöre mi geçmek gerekli? Yoksa sadece 2k monitöre geçsem yeterli midir?

2'sine de geçmek gerekli mi yoksa sadece 2k monitöre geçsem yeterli midir?

Hayır birisini yapmak yeterli. 1080P'de kalır 5600X alırsan besleme daha iyi olur ve FPS değerin artar, 2K'ya geçersen daha yüksek çözünürlük, görüntü keyfi alırsın ve yük ekran kartına daha fazla bineceği için işlemcinin yükü biraz daha azalır.

İkisi de darboğazı azaltmak/bitirmek için tercih edilebilir seçenekler. Hangisi senin için daha uygunsa onu yap derim.

Hayır birisini yapmak yeterli. 1080P'de kalır 5600X alırsan besleme daha iyi olur ve FPS değerin artar, 2K'ya geçersen daha yüksek çözünürlük, görüntü keyfi alırsın ve yük ekran kartına daha fazla bineceği için işlemcinin yükü biraz daha azalır.

İkisi de darboğazı azaltmak/bitirmek için tercih edilebilir seçenekler. Hangisi senin için daha uygunsa onu yap derim.
Hocam doğru mu anladım? 2K monitör alırsam ryzen 5 3500x ve rx6800 ile devam edebilirim. RX6800 için darboğaz problemi ortadan kalkar.

Hocam doğru mu anladım? 2K monitör alırsam ryzen 5 3500x ve rx6800 ile devam edebilirim. RX6800 için darboğaz problemi ortadan kalkar.

Tamamen kalkar diyemem (kullanan en iyisini bilir) fakat 2K monitöre geçtiğinde işlemcinin yükü azalıp ekran kartına binecek. Bu da şu anda yaşadığın sorunların azalmasına veya tamamen ortadan kalkmasına sebep olur.

Arkadaş haklı lakin biraz araştırırsan 2K da bile işlemciye yük binen oyunlarda darboğaza maruz kalır ne yazık ki.

Yaklaşık 6 aydır Warzone oynuyorum ilk zamanlarda 120 130 FPS alıyordum RX 590 ve R5 2600 ikilisi ile şimdi yer yer 100 - 95 - 85 FPS görüyorum. Son güncellemeler ile oyun iyice işlemci ağırlıklı olmaya başladı dostum.

Minimum işlemci önerisi var mı gençler? RX6800 için?

Bütçe ne kadar bilmiyorum ama çoğu oyunda 5600X işini görecektir. İlla her oyunda 1080p oynarken ekran kartı %100 kullanılsın dersen 5800X alabilirsin ama bence gerek yok. Oynadığın oyunda 5600X sana 130-140 FPS civarı verir. Her oyunda ekran kartı kullanım miktarı %100 olacak ya da hiç darboğaz olmayacak diye bir şey yok. Bu konuyu büyütüp kendinizi maddi manevi zora sokmanın anlamı da yok. Eğer bütçe varsa 5600X alınabilir, yeterli de olur.

Geri
Yukarı