RX 6800 XT Apex Legends WattMan hatası

dongestor

Decapat
Makaleler
1
Selam arkadaşlar, neredeyse tek oynadığım oyun Apex Legends ve sadece onda WattMan hatası alıyorum. Düzeltmek için yaptıklarım şu şekilde;

1- DDU ile driveri silip önerilen driveri AMD'nin sitesinden indirip güvenli modda kurdum.
2- bilgisayarı formatladım. Düzelmedi.
2- XMP profili kapattım. Sonra açtım. 3200MHz de ve 3600MHz de çalıştırdım, ikisinde de çökmeler yaşadım.
3- Smart acces Memory'i kapattım, sonra açtım. İkisinde de çökme devam etti.
3- ekran kartını önce varsayılan ayarlarında çalıştırdım, daha sonra düşük voltajda çalıştırdım. Hatta çözüm sunulan özel ayarları da denedim, fakat gene çökmeler devam etti.
4- Windows 11'e geçtim. Çökmeler devam etti.
5- ekran kartının beslemesini iki ayrı kablo şeklinde yaptım. Gene devam etti.

Şimdi yapacaklarım ise
1- RAM'ler kasada 2. ve 4. slotta takılı. Onları 1 ve 3 olarak değiştireceğim.
2- Windows 10'da iken günde 4 saat oynuyorsam en fazla 1 kez falan çöküyordu. Formatlayıp Windows 10'a geçeceğim.
3- ilk aldığım kart hiç görüntü vermiyordu. Bu kartta da böyle bir sorun oluştu. Garantiye yollarsam bana dönüşleri ne şekilde olur? Aynı durumu yaşayan var mıdır?

Edindiğim tecrübe, ucuz etin yahnisi bu kadar olur, üzerine 3 4 bin lira koyup 3080 almadım. Tasarruf yapacağım diye gittim RX6800 XT aldım :(
Çözüm önerilerinizi bekliyorum :)

Sistem

• Ryzen 5 5600
  • MSI B550-A Pro AMD B550
  • XFX Speedster MERC 319 RX 6800
  • Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance LPX siyah DDR4 3600MHz CL16
  • Corsair RMx series, RM850X, 850 watt, 80+ Gold certified
  • Samsung 1 TB 970 Pro M.2
  • Kioxia 240GB Exceria serisi SATA 3.0 SSD

İki BIOS'u da deneyin, fan hızlarına ve saat hızlarına bakın birisi agresif OC'lidir muhtemelen diğeri daha sessiz.
XFX merc aslında en üst seviye modellerden biri ben de çok beğeniyorum. Sadece bir tane oyunda yaşadığınız sorun için aşırı tepki veriyor gibisiniz. O kadar oyunun arasından sadece sizin oynadığınız oyunun çökmesi de üzücü tabii. Reddit'te ya da yabancı birkaç forumda dolaşınca bu sorunun sadece AMD değil NVIDIA kartlarda da olduğunu gördüm. Sorunun Apex'in kendinden kaynaklandığını söyleyenler de var. Yani emin olmadan suçu direkt ekran kartına atmamak lazım ve bence bedavadan satmayın kartınızı NVIDIA alacağım diye. Fırsatınız olursa NVIDIA'ya da AMD başka ekran kartlarıyla da deneyin aynı sorunu verecek mi sizin bilgisayarda.

Yeni konular

Geri
Yukarı