RX 7900 XTX ve 7900 XT tanıtıldı!

Ek olarak 4090 gibi güncel ve top tier bir kart ile RX 500 ve 5000 serisini kıyaslamanız gerçekten komedi.
Performans olarak kıyaslamadım ki. Hata olayı bakımından kıyasladım. Nasılsa RX 500 ve RX 5000'de hatalar oluyorsa 4090'da da olabilir, 7900 XTX'te de olabilir. Veya hiçbir sorunu olmayan bir kartta aniden sorun da çıkabilir. Performans olarak kıyaslıyormuşuz gibi algılaman komedi asıl.
Şuanda yeni çıkış yapan bir GPU ile bilmem kaç nesil önceki olayları mı karşılaştıracağız gerçekten?
Arkadaşa "-de, -da" yazmayı bilmiyor deyip "şuanda" yazmanız manidar olmuş.
4090'ın pin konektörü berbat ve eleştirilmeyi hak ediyor. Ne demek ''her şeyi eleştireceksek''?
Adamlar zaten durumun farkında ve herkese 16 pin konektörü yollayacaklar. Hani bu konuyu daha fazla uzatmanın mantığı ne? Eleştirirsin, biter. Ben eleştiremezsin demiyorum. Devlet meselesi haline getirmeyin diyorum. Kaldı ki kablo her zaman sorun çıkaracak diye bir durum da yok. Kabloyu aşırı derecede eğip bükmediğin sürece teknik açıdan sorun olmuyor.
4K - 8K'da oyun oynamaktan ne ara iş-oyun GPU'su ayrımına geldik? Ben iş için de 7900XTX alınır tarzı bir şey söylemedim, konu salt oyun üzerinden gidiyordu zaten. Bu konuyu gündeme getirmek yersiz. Kaldı ki zaten AMD'nin iş-oyun GPU karması yapma gibi bir niyeti olsa bununla uğraşır herhalde. Oyuncu topluluğu için daha F/P ve kas gücü yüksek kartlar meydana getirmek AMD'nin işi, ki bu işi de başarıyla yapıyor. Konu şu anda oyun için kart alacak bir insanın 4090 almasını mantıklı kılan nedenler. Ben de böyle bir neden bulamıyorum.
Oyun amaçlı düşünen birisi zaten 4090 değil, 4080 alır. 4090 doğru bir karşılaştırma örneği değil. Gerçi 4080 oyun bakımından eşit götürse de yine RT avantajı, ikinci el ederi ve iş amaçlı kullanılabiliyor oluşu gibi nedenlerden ötürü 7900 XTX'ten önde gidecektir.

3080 12 GB bile 6900 XT'den 4K çözünürlükte %3 önde. Bence daha fazla konuşmaya gerek yok. 3090'ın farklarını sen düşün. Dolayısıyla 4090 öyle FPS alıyorsa 7900 XTX de öyle FPS alır gibi bir bağıntı kurmak doğru değil.

1667561754361.png

NVIDIA 8K DLSS ile birlikte oyununu güncel belirttiğim değerlerde oynatabiliyor. Marketing vs. gibi bir durum yok. Oynatıyor. Ettiğin hakaretlere gelince de, nolur bu yorumu moderasyona sildirmeye çalışma, hakaret davası açma niyetindeyim. Tuzlanmış hıyar ve omurgasız diyorsun, hiçbir hakaret etmediğim halde sana. Güzel laflarmış.

Tamam ben de 100 liraya 5 kavanoz bal alıp yiyebiliyorum. Madem gerçek 8K olmaması önemli değil, gerçek bal olmasıda önemli değildir o zaman. Sahte bal satanları rahat bırakalım millet doya doya ucuz ''bal'' yesin.

Performans olarak kıyaslamadım ki. Hata olayı bakımından kıyasladım. Nasılsa RX 500 ve RX 5000'de hatalar oluyorsa 4090'da da olabilir, 7900 XTX'te de olabilir. Veya hiçbir sorunu olmayan bir kartta aniden sorun da çıkabilir. Performans olarak kıyaslıyormuşuz gibi algılaman komedi asıl.
Yazılımsal bir sorunla bağlantı noktası yanması arasında kıyası hala muteber görüp konuşuyoruz ya bir şey demiyorum. Gerçekten.
Arkadaşa "-de, -da" yazmayı bilmiyor deyip "şuanda" yazmanız manidar olmuş.
Ben kimseye mükemmel yazarım, hiç hata yapmam demiyorum. Diğer arkadaş gibi de ''algılayamıyorsanız'' tarzı konuşmuyorum. Eğer böyle konuşup hata yaparsam o zaman dersiniz. Kendisiyle konuşmamı kişiselleştirmeniz gereksiz olmuş. Sizinle burada kart kıyası yapıyoruz, kim kime ne dedi, bundan bahsetmiyoruz. Konu başka yerlere gidecekse tartışmak da gereksiz, iyi günler dilerim size.

Yazılımsal bir sorunla bağlantı noktası yanması arasında kıyası hala muteber görüp konuşuyoruz ya bir şey demiyorum. Gerçekten.
İkisinde de sonuç olarak kullanıcı mağdur oluyor mu? Oluyor. Yeterli bir sebep.
Ben kimseye mükemmel yazarım, hiç hata yapmam demiyorum. Diğer arkadaş gibi de ''algılayamıyorsanız'' tarzı konuşmuyorum. Eğer böyle konuşup hata yaparsam o zaman dersiniz. Kendisiyle konuşmamı kişiselleştirmeniz gereksiz olmuş. Sizinle burada kart kıyası yapıyoruz, kim kime ne dedi, bundan bahsetmiyoruz. Konu başka yerlere gidecekse tartışmak da gereksiz, iyi günler dilerim size.
Sen herkese her şeyi demeyi kendine hak görüyorsun ama birisi sana bir şey dediğinde ben öyle bir şey demedim, ben hiç hata yapmadım, öyle değilim, böyle değilim diye savunmaya geçiyorsun. Sen başkasının imlâsına, hata yaptığında laf edersen ben de senin imlâ hatanı görünce laf yaparım ve buna hiçbir şey yapamazsın. İstediğin kadar içerlenebilirsin. Ayrıca "algılamak" ile "-de, -da"yı aynı kategoriye alman garip. Zira adamın yazdığını anlamazsan tabii ki "Algı problemin mi var?" diye sorar. Ama gidip de sen "-de, -da"yı yanlış yazmasına takılırsan art niyet ararım.

Tamam ben de 100 liraya 5 kavanoz bal alıp yiyebiliyorum. Madem gerçek 8K olmaması önemli değil, gerçek bal olmasıda önemli değildir o zaman. Sahte bal satanları rahat bırakalım millet doya doya ucuz ''bal'' yesin.
Gerçek 8K olmaması önemli değil demedim hiçbir yerde. 4090 8K'da bu değerleri veriyorsa rakibi olan kart da yine tatmin edici bir performans verecektir dedim. Objektif olarak, fiyat olarak ve performans olarak çok güzel bir kart var elimizde. 4090 ile 7900XTX aynı fiyat olsa 4090 alırım. Aradaki fiyat farkına değecek bir performans farkı olacağını düşünmediğim için de 7900XTX'in daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Dümdüz bir kart için bu kadar konuşmaya gerek yoktu ama sen işi hakarete götürmeyi tercih ettin. Problem değil.
Sen herkese her şeyi demeyi kendine hak görüyorsun ama birisi sana bir şey dediğinde ben öyle bir şey demedim, ben hiç hata yapmadım, öyle değilim, böyle değilim diye savunmaya geçiyorsun. Sen başkasının imlâsına hata yaptığında laf edersen ben de senin imlâ hatanı görünce laf yaparım ve buna hiçbir şey yapamazsın. İstediğin kadar içerlenebilirsin. Ayrıca "algılamak" ile "-de, -da"yı aynı kategoriye alman garip. Zira adamın yazdığını anlamazsan tabii ki "Algı problemin mi var?" diye sorar. Ama gidip de sen "-de, -da"yı yanlış yazmasına takılırsan art niyet ararım.
Yukarıdaki arkadaş bana hakaret ediyor ama ben her şeyi söylemeyi kendime hak mı görüyorum? İkinizi de göz ardı ediyorum, basit bir kart mevzusundan nerelere geldi olay. Bu kadar kişisel olaya ineceğini bilsem hiçbir şey yazmazdım ya, cidden çok gereksizmiş tartışmak. Şu üsluba bak.

Yukarıdaki arkadaş bana hakaret ediyor ama ben her şeyi söylemeyi kendime hak mı görüyorum? İkinizi de göz ardı ediyorum, basit bir kart mevzusundan nerelere geldi olay. Bu kadar kişisel olaya ineceğini bilsem hiçbir şey yazmazdım ya, cidden çok gereksizmiş.
İlk sataşmayı sen yapmışsın, ben de sana yorum yapıyorum. Arkadaşın kişisel olarak size söylediklerini savunmuyorum. Adam o kadar yazmış siz gidip sadece "-de, -da" yazmasına takılmışsınız.

İlk sataşmayı sen yapmışsın, ben de sana yorum yapıyorum. Arkadaşın kişisel olarak size söylediklerini savunmuyorum. O adam o kadar yazmış gidip sadece "-de, -da" yazmasına takılmışsınız.
Eminim savunmuyorsun. İlk olarak ''up to'' kelimesini algılayamıyorsun diye benim İngilizcem olmadığını ima ediyor, ben onun üzerine yazıyorum bu yazdığımı. Kaldı ki yazdığımda sadece ''de/da''ya takılmışım demek. O mesaja bir daha gir, ne yazdığıma bak. Yaptığını meşrulaştırayım derken komikleşiyorsun. Daha fazla bir şey yazmayacağım, gerek yok. ''Hahaha'' emoji atmaya devam sen.

Eminim savunmuyorsun. İlk olarak ''up to'' kelimesini algılayamıyorsun diye benim İngilizcem olmadığını ima ediyor, ben onun üzerine yazıyorum bu yazdığımı. Yaptığını meşrulaştırayım derken komikleşiyorsun. Daha fazla bir şey yazmayacağım, gerek yok.
İddia ettiğin konu hakkında "up to" yazısını görmeden konuşmak senin sorunun, onun değil. O bunu görmüş ve buna göre konuşuyor. Sen ise onu görmemişsin ve onu görmeden yorum yapıyorsun. Konuşmanın devamı daha komik. Adam orada yazan şey Türkçe olsa yine sana aynı şeyi söylerdi, olay İngilizce yazıp yazmaması değil.

Gerçek 8K olmaması önemli değil demedim hiçbir yerde. 4090 8K'da bu değerleri veriyorsa rakibi olan kart da yine tatmin edici bir performans verecektir dedim. Objektif olarak, fiyat olarak ve performans olarak çok güzel bir kart var elimizde. 4090 ile 7900XTX aynı fiyat olsa 4090 alırım. Aradaki fiyat farkına değecek bir performans farkı olacağını düşünmediğim için de 7900XTX'in daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Dümdüz bir kart için bu kadar konuşmaya gerek yoktu ama sen işi hakarete götürmeyi tercih ettin. Problem değil.

Tamam güzel, ben zaten fiyat/performans konusunda herhangi bir yorum yapmadım, işin pazarlama ve yanlış/eksik bilgilendirme kısmını eleştirdim. Ben bir başkasıyla konuşurken beni alıntılayıp ''komik komik laflar'' dersen doğal olarak beni cevap vermeye zorlarsın.

Tamam güzel, ben zaten fiyat/performans konusunda herhangi bir yorum yapmadım, işin pazarlama ve yanlış/eksik bilgilendirme kısmını eleştirdim. Ben bir başkasıyla konuşurken beni alıntılayıp ''komik komik laflar'' dersen doğal olarak beni cevap vermeye zorlarsın.
Kimseyi bir şeye zorlamadım, sen bana paragraf dolusu hakaret ettin, ağzımı açmadım ben misal. Yaptığın senin tamamen bilinçli olarak söylediğin laflardı. Komik laf dediysem o kalibrede bir şey dersin, tartışmaya devam ederiz. Dediğin şeylerle benimkileri denk tutmaya çalışma. Ek olarak bu bir konu, diyalog değil. Bu konu altında sen başkasıyla konuşuyorsan seni alıntılayamam diye bir şey yok. Yazdığın şey mantığıma oturmadı, karşıt görüş yazdım. Bu da lüks olacaksa ohoo yani.

Kaldı ki konsollardaki 4K 120Hz masalından sonra 8K masalına ben de gülerek bakardım, eğer RTX 4090 8K DLSS'te gerçekten spike olsa dahi 60 FPS alamıyor olsaydı. Fakat bu imkanı direkt olarak benchmarktan görebiliyorum. Burada benim inandığım şey artık marka değerinden ziyade direkt olarak somut gördüğüm veriler oluyor. AMD hissedarıymışım gibi bana ''kamyonla para kaldıran korporasyon''dan bahsetmene gerek yok o yüzden.

Geri
Yukarı