Çözüm RX Serisi Ekran Kartlarında WattMan Çözümleri

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

YavuzKyr

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
AMD Ekran Kartları'nın klasik kara belası olan WattMan hatası nedir? Gelin isterseniz onunla başlayalım.
Bir çok kişinin sırf bu yüzden almaktan vazgeçtiği AMD Ekran Kartları'nın en büyük sorunlarından biri olan WattMan hatası, ekran kartının hızını ayarlayamamasından dolayı oluşan ve genellikle yazılımsakl olan bir sorundur. Ekran kartının hızını ayarlayamamasından ötürü sorun oluşmaması için ekran kartı sürücüsünü durduran ve sıfırlayan bir hatadır. Bu yüzden de ekranınız donabilir, siyah bir ekranla karşılaşabilirsiniz veya sadece oyununuz çökebilir.

Bu Soruna Ne Neden Olur?
Öncelikle yazılımsal olarak bu soruna neler neden olur nasıl çözülür isterseniz bunlara değinelim.

A) Yazılımsal Nedenler:

1-) Ekran Kartı Sürücüsünün Yanlış Yüklenmesi
Evet bu gıcık hataya sebep olabilen sorunlardan bir tanesi. Sürücünün yanlış yüklenmesi olabilir. Çözümü ise çok basit.

a) Windows Sürücü güncellemelerini kapatmak.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

b) AMD Cleanup Utility ile sürücüleri silmek. Ardından DDU ile geriye kalan her şeyi tekrardan silmek.
AMD Cleanup Utility: https://www.amd.com/en/support/kb/faq/gpu-601
DDU: Rehber: DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi
Not: DDU ile sürücüleri silerken "Seçenekler" kısmından ""Windows" bir aygıt için sürücü ararken, sürücülerin "Windows Update" ile indirilmesini önleyin" seçeneğininin tikini açmayı unutmayın.
1678023000187-png.1690919

C) Bundan sonra ise en güncel WHQL sertifikasına sahip sürücüyü indirip kurmak.
Not: İsteğe bağlı olarak sürücü kurulurken "Only Drivers" diyerek bu hatayı alma riskini en aza indirebilirsiniz. Yalnız bunu yaparsanız ReLive gibi teknolojilerin bulunduğu "Radeon Software" uygulamasına sahip olamayacaksınız.

2-) MSI Afterburner Programını kullanmak
Bu hataya sebep olan bir diğer etmen programımız ise MSI Afterburner programı. Bu programla birlikte gelen RivaTuner'da aynı soruna neden olabilir. İkisinde de ayarları sıfırlayıp, uygulamaları kaldırıp deneyin. Sorununuz çözülmüş olmalı.

3-) Güç Seçenekleri
Windows üzerindeki güç seçenekleri de bu hataya sebep olabilir. Güç seçenekleri üzerinden "Hızlı Başlat" ayarını kapatıp aynı şekilde BIOS üzerinden de "FastBoot" ayarını kapatabilirsiniz.

4-) RAM Frekans Hızları
Yanlış frekansta çalışan RAM veya RAM'lerde bu hataya sebep olabilir. Çift RAM kullanıyorsanız RAM'lerinizin aynı model ve sürüm olduğunu kontrol edin. İkisinin de çalışma frekansları aynı ise "XMP ayarı" açık ise kapatıp, kapalı ise açıp tekrar deneyin.
-Çift kanal RAM kullanıyor iseniz Çift kanal olarak çalıştığına emin olmanız için CPU-Z programından "Memory" kısmında "Dual" yazıp yazmadığına bakabilirsiniz.-

5-) UnderVolt
Bu hatanın bana göre en garip çözümlerinden biri ise UnderVolt. Ekran kartınıza UnderVolt uygulayarak daha düşük bir frekansta bu hatayı yemeden çalıştırabilirsiniz. Bunun için "AMD Software" programına ihtiyacımız var. AMD Software üzerinden "Performans" kısmına girin. "Performans" kısmından "Ayarlanıyor" sekmesine girin. "Manüel Ayarlama" kısmından "Özel'i" seçin. "GPU Ayarı" kısmını "Etkin" hale getirdikten sonra "Maks. Frekans (%)" kısmını -1 ila -20 arasında değişecek şekilde hatayı yemediğiniz bir değere getirin.

6-) Bozuk Windows
Yanlış kurulmuş Windows veya bozulmuş Windows sürümleri de bu hataya neden olabilir. Kontrol etmek amaçlı SFC/SCANNOW komutu ile DISM komutları kullanılarak Windows kontrol edilebilir. En kötü ihtimalle de formatlayıp baştan kurmayı deneyebilirsiniz.

7-) Bozuk VBIOS
Hatalı VBIOS'larda bu sorunlara sebep olabilir. VBIOS'unuzu tekrardan kurup hatanın çözülüp çözülmediğini gözlemleyebilirsiniz.
(Bu çözüm için @volkanbebek kullanıcısına teşekkürler.)

B) Donanımsal Sorunlar
Eğer sorununuz bu ayarlara rağmen çözülmüyor ise yüksek ihtimalle sorununuz donanımsal. Bunun için maalesef ki ürünleri değiştirmekten başka bir çözüm yok. Bu soruna sebep olabilecek başlıca nedenler:
a) Kusurlu Ekran Kartı
b) PSU Yetersizliği
c) Bozuk RAM Slotları
d) Sorunlu İşlemci

e) Bozuk RAM'ler

Umarım sorununuz yazılımsal kaynaklıdır ve çözülmüştür. İyi günlerde görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Son düzenleme:
Ben bazen bilgisayarı açtığımda adrenalinde bildirim olarak alıyordum WattMan ayarlarınızı sıfırladı diye meğerse Fast boottanmış kapadığım günden beri hiç almıyorum şeytanın kulağına kurşun.

Chrome kullanıp siyah ekran alanlar için de ayarlardan donanım hızlandırmayı kapatmaları öneriliyor.

Bende aynı bildirimi alıyordum. Kullanım esnasında bir sorun almadığım için hiç üzerine durmadım. Meğersem bundan kaynaklanıyormuş. Teşekkür ederim.

Geçen 2020 Haziran'da aldığım Sapphire RX 5600XT model ekran kartımı agustos 2022 kadar sürekli WattMan hatası alıyordum bütün çözüm yollarını denedim çözemedim en sonu VBIOS tekrar yüklemek geldi aklıma internette daha güncel VBIOS bulup attım ve ağustos 2022'den beri mart 2023 kadar bir daha WattMan hatası almadım belki yardımım dokunur diye yazdım.

Bugün Sapphire RX6700 10GB modeline geçtim umarım bu Kart'ta RX 5600XT yaşadığım sorunları yaşamam yoksa artık kafayı yiyeceğim çünkü RX6700 cidden aşık oldum iyi ki geçtim diyorum bu karta performans çok güzel.

Öncelikle yeni ekran kartınız hayırlı olsun. Umarım sorunsuz bir deneyim sunar sizlere. VBIOS çözümü için teşekkürler. Lakin ikinci el mi almıştınız? Yoksa fabrika çıkışlı olarak VBIOS'ta sıkıntı mı vardı?

Bende aynı bildirimi alıyordum. Kullanım esnasında bir sorun almadığım için hiç üzerine durmadım. Meğerse bundan kaynaklanıyormuş. Teşekkür ederim.

Öncelikle yeni ekran kartınız hayırlı olsun. Umarım sorunsuz bir deneyim sunar sizlere. VBIOS çözümü için teşekkürler. Lakin ikinci el mi almıştınız? Yoksa fabrika çıkışlı olarak VBIOS'ta sıkıntı mı vardı?

Her 2 kartımda sıfır aldım sanırım fabrika çıkışlı bir sorundu VBIOS.

Bende aynı bildirimi alıyordum. Kullanım esnasında bir sorun almadığım için hiç üzerine durmadım. meğerse bundan kaynaklanıyormuş. Teşekkür ederim.

Teşekkür ederim.

RX 570,580 ve şimdi de RX 6600 kullanıyorum. Sadece 580'de bazen WattMan sorunları alıyordum oyunlarda. O da 2-3 kere. Onda da aldığım oyunda driver ayarlarından gecikme önlemeyi kapatınca düzeliyordu. Millet neden bu kadar sorun yaşıyor anlamıyorum.

RX 570,580 ve şimdi de RX 6600 kullanıyorum. Sadece 580'de bazen WattMan sorunları alıyordum oyunlarda. O da 2-3 kere. Onda da aldığım oyunda driver ayarlarından gecikme önlemeyi kapatınca düzeliyordu. Millet neden bu kadar sorun yaşıyor anlamıyorum.

Keşke tek ve kesin bir nedeni olsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı